reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, będąca przedmiotem szczególnej regulacji w ustawie o podatku od towarów i usług, dotyczy realizowanej przez podatnika dostawy towarów z terytorium kraju na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie ma prawa do odliczenia podatku.

Kluczowe z punktu widzenia podatnika realizującego dostawę towarów przy sprzedaży wysyłkowej jest określenie miejsca dostawy towarów, z czym wiąże się obowiązek podatkowy.

Co charakterystyczne dla tej instytucji i dotyczących jej regulacji ustawodawca określił miejsce opodatkowania w sposób alternatywny. Jest przy tym tak, że w części przypadków wybór kraju opodatkowania sprzedaży zależy od podatnika, w innych z góry został określony ustawą.

Jako ciekawa do zanalizowania wydaje się kwestia wyboru opodatkowania jedynie na terytorium kraju wysyłki.

Wśród regulacji dotyczących miejsca opodatkowania dostawy przy sprzedaży wysyłkowej z kraju na plan pierwszy wysuwa się zasada opodatkowania sprzedaży w kraju dostawy. Jeśli więc polski podatnik realizuje sprzedaż obuwia na rzecz osoby fizycznej z terytorium Austrii – w myśl tej ogólnej zasady opodatkowanie nastąpi w kraju dostawy.

Regulacja w tym zakresie obarczona jest jednak swoistym ograniczeniem. Mianowicie musi być spełniony warunek zgodnie z którym, podatnik w realizowanej sprzedaży wysyłkowej z kraju do danego kraju członkowskiego (tu Austrii) przekroczył w danym roku podatkowym oraz w poprzednim roku podatkowym określone przez to państwo limity. Dodać przy tym trzeba, iż dostawy sumują się niezależnie od tego, kto był ich adresatem oraz, że do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Przepisy wspólnotowe określiły limity sprzedaży wysyłkowej na kwotę 100.000 Euro, z możliwością ich obniżenia do kwoty 35.000 Euro przez poszczególne państwa członkowskie. Podatnik realizując więc sprzedaż wysyłkową do konkretnego państwa zobligowany jest sprawdzić określony przez ten kraj limit.

Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Odnotowania wymaga też fakt, iż przepisy dopuszczają opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z kraju w miejscu dostawy towarów nawet w przypadkach, gdy wartość sprzedaży do danego państwa członkowskiego nie przekroczyła właściwych limitów. W takim przypadku podatnik powinien spełnić kilka warunków.

Przepisy dotyczące sprzedaży wysyłkowej uzasadnione zostały kwestiami równości konkurencji – przynajmniej w zakresie podatkowym. Przez wzgląd na fakt, iż obowiązujące w Polsce stawki podatku VAT są jednymi z wyższych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – umożliwienie opodatkowania dostawy w kraju realizacji sprzedaży wydaje się być bardzo korzystne.

Kalkulator odsetek podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Kmieciak

Praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; właściciel Kancelarii JST konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni redaktor naczelny „Prawa Finansów Publicznych”, konsultant Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca regionalnych izb obrachunkowych, autor książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz m.in. wydawnictw INFOR PL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama