REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż wysyłkowa z kraju – jak ustalić miejsce opodatkowania VAT
Sprzedaż wysyłkowa z kraju – jak ustalić miejsce opodatkowania VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, będąca przedmiotem szczególnej regulacji w ustawie o podatku od towarów i usług, dotyczy realizowanej przez podatnika dostawy towarów z terytorium kraju na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie ma prawa do odliczenia podatku.

Autopromocja

Kluczowe z punktu widzenia podatnika realizującego dostawę towarów przy sprzedaży wysyłkowej jest określenie miejsca dostawy towarów, z czym wiąże się obowiązek podatkowy.

Co charakterystyczne dla tej instytucji i dotyczących jej regulacji ustawodawca określił miejsce opodatkowania w sposób alternatywny. Jest przy tym tak, że w części przypadków wybór kraju opodatkowania sprzedaży zależy od podatnika, w innych z góry został określony ustawą.

Jako ciekawa do zanalizowania wydaje się kwestia wyboru opodatkowania jedynie na terytorium kraju wysyłki.

Wśród regulacji dotyczących miejsca opodatkowania dostawy przy sprzedaży wysyłkowej z kraju na plan pierwszy wysuwa się zasada opodatkowania sprzedaży w kraju dostawy. Jeśli więc polski podatnik realizuje sprzedaż obuwia na rzecz osoby fizycznej z terytorium Austrii – w myśl tej ogólnej zasady opodatkowanie nastąpi w kraju dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja w tym zakresie obarczona jest jednak swoistym ograniczeniem. Mianowicie musi być spełniony warunek zgodnie z którym, podatnik w realizowanej sprzedaży wysyłkowej z kraju do danego kraju członkowskiego (tu Austrii) przekroczył w danym roku podatkowym oraz w poprzednim roku podatkowym określone przez to państwo limity. Dodać przy tym trzeba, iż dostawy sumują się niezależnie od tego, kto był ich adresatem oraz, że do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Przepisy wspólnotowe określiły limity sprzedaży wysyłkowej na kwotę 100.000 Euro, z możliwością ich obniżenia do kwoty 35.000 Euro przez poszczególne państwa członkowskie. Podatnik realizując więc sprzedaż wysyłkową do konkretnego państwa zobligowany jest sprawdzić określony przez ten kraj limit.

Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Odnotowania wymaga też fakt, iż przepisy dopuszczają opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z kraju w miejscu dostawy towarów nawet w przypadkach, gdy wartość sprzedaży do danego państwa członkowskiego nie przekroczyła właściwych limitów. W takim przypadku podatnik powinien spełnić kilka warunków.

Przepisy dotyczące sprzedaży wysyłkowej uzasadnione zostały kwestiami równości konkurencji – przynajmniej w zakresie podatkowym. Przez wzgląd na fakt, iż obowiązujące w Polsce stawki podatku VAT są jednymi z wyższych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – umożliwienie opodatkowania dostawy w kraju realizacji sprzedaży wydaje się być bardzo korzystne.

Kalkulator odsetek podatkowych

Jak już była wyżej mowa zasada opodatkowania dostawy w kraju dostarczenia towaru obowiązuje po przekroczeniu kwot limitów sprzedaży z danym krajem. Pomimo, że taka regulacja w większości wypadków może się okazać korzystna dla podatnika to pamiętać należy, że rodzi ona określone obowiązki. Podatnik musi bowiem zarejestrować działalność na terytorium innego państwa.

Dodatkowo, co rzadkie, stawki podatku VAT w państwie dostarczenia towaru mogą być wyższe niż w Polsce. W konsekwencji za korzystniejsze podatnik może uznać rozliczenie podatku od towarów i usług w Polsce. W takiej sytuacji należy postawić sobie pytanie: czy w świetle regulacji ustawy o VAT dopuszczalne jest dalsze opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej w państwie wysyłki, pomimo że całkowita wartość sprzedaży do danego państwa przekroczyła przyjęte przez ten kraj limity?

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy przyjrzeć się bezpośredniej regulacji w tym zakresie.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Autopromocja

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Przepis art. 23 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku przekroczenia kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę. Przedmiotowa regulacja nie pozostawia wątpliwości – podatnik w sytuacji przekroczenia kwoty limitu zobligowany jest do opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów.

Jednocześnie przy braku jakichkolwiek innych przepisów, które wprowadziłyby dopuszczalne odstępstwo od tej reguły, kwestia wydaje się być przesądzona.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 listopada 2010 r. (nr IBPP3/443-593/10/DG).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA