REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż wysyłkowa z kraju – jak ustalić miejsce opodatkowania VAT
Sprzedaż wysyłkowa z kraju – jak ustalić miejsce opodatkowania VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, będąca przedmiotem szczególnej regulacji w ustawie o podatku od towarów i usług, dotyczy realizowanej przez podatnika dostawy towarów z terytorium kraju na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie ma prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

Autopromocja

Kluczowe z punktu widzenia podatnika realizującego dostawę towarów przy sprzedaży wysyłkowej jest określenie miejsca dostawy towarów, z czym wiąże się obowiązek podatkowy.

Co charakterystyczne dla tej instytucji i dotyczących jej regulacji ustawodawca określił miejsce opodatkowania w sposób alternatywny. Jest przy tym tak, że w części przypadków wybór kraju opodatkowania sprzedaży zależy od podatnika, w innych z góry został określony ustawą.

Jako ciekawa do zanalizowania wydaje się kwestia wyboru opodatkowania jedynie na terytorium kraju wysyłki.

Wśród regulacji dotyczących miejsca opodatkowania dostawy przy sprzedaży wysyłkowej z kraju na plan pierwszy wysuwa się zasada opodatkowania sprzedaży w kraju dostawy. Jeśli więc polski podatnik realizuje sprzedaż obuwia na rzecz osoby fizycznej z terytorium Austrii – w myśl tej ogólnej zasady opodatkowanie nastąpi w kraju dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja w tym zakresie obarczona jest jednak swoistym ograniczeniem. Mianowicie musi być spełniony warunek zgodnie z którym, podatnik w realizowanej sprzedaży wysyłkowej z kraju do danego kraju członkowskiego (tu Austrii) przekroczył w danym roku podatkowym oraz w poprzednim roku podatkowym określone przez to państwo limity. Dodać przy tym trzeba, iż dostawy sumują się niezależnie od tego, kto był ich adresatem oraz, że do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Przepisy wspólnotowe określiły limity sprzedaży wysyłkowej na kwotę 100.000 Euro, z możliwością ich obniżenia do kwoty 35.000 Euro przez poszczególne państwa członkowskie. Podatnik realizując więc sprzedaż wysyłkową do konkretnego państwa zobligowany jest sprawdzić określony przez ten kraj limit.

Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Odnotowania wymaga też fakt, iż przepisy dopuszczają opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z kraju w miejscu dostawy towarów nawet w przypadkach, gdy wartość sprzedaży do danego państwa członkowskiego nie przekroczyła właściwych limitów. W takim przypadku podatnik powinien spełnić kilka warunków.

Przepisy dotyczące sprzedaży wysyłkowej uzasadnione zostały kwestiami równości konkurencji – przynajmniej w zakresie podatkowym. Przez wzgląd na fakt, iż obowiązujące w Polsce stawki podatku VAT są jednymi z wyższych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – umożliwienie opodatkowania dostawy w kraju realizacji sprzedaży wydaje się być bardzo korzystne.

Kalkulator odsetek podatkowych

REKLAMA

Jak już była wyżej mowa zasada opodatkowania dostawy w kraju dostarczenia towaru obowiązuje po przekroczeniu kwot limitów sprzedaży z danym krajem. Pomimo, że taka regulacja w większości wypadków może się okazać korzystna dla podatnika to pamiętać należy, że rodzi ona określone obowiązki. Podatnik musi bowiem zarejestrować działalność na terytorium innego państwa.

Dodatkowo, co rzadkie, stawki podatku VAT w państwie dostarczenia towaru mogą być wyższe niż w Polsce. W konsekwencji za korzystniejsze podatnik może uznać rozliczenie podatku od towarów i usług w Polsce. W takiej sytuacji należy postawić sobie pytanie: czy w świetle regulacji ustawy o VAT dopuszczalne jest dalsze opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej w państwie wysyłki, pomimo że całkowita wartość sprzedaży do danego państwa przekroczyła przyjęte przez ten kraj limity?

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy przyjrzeć się bezpośredniej regulacji w tym zakresie.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Przepis art. 23 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku przekroczenia kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę. Przedmiotowa regulacja nie pozostawia wątpliwości – podatnik w sytuacji przekroczenia kwoty limitu zobligowany jest do opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów.

Jednocześnie przy braku jakichkolwiek innych przepisów, które wprowadziłyby dopuszczalne odstępstwo od tej reguły, kwestia wydaje się być przesądzona.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 listopada 2010 r. (nr IBPP3/443-593/10/DG).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA