reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2011 r., (nr IPTPP2/443-445/11-4/AW).

Roboty budowlane w Polsce dla włoskiego kontrahenta

Sprawa dotyczyła spółki, która wykonała dla włoskiego kontrahenta roboty budowlane w postaci zabezpieczenia wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej położonej na terytorium Polski.

Kontrahent zażądał od spółki wystawienia faktur bez naliczonego podatku VAT, twierdząc, że nie jest to opodatkowana w Polsce usługa związana z nieruchomością, lecz usługa związana z uruchomieniem maszyny, opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy, a więc we Włoszech.

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy powinna wykonane roboty budowlane traktować jako związane z nieruchomością i, czy też jako usługę związaną z uruchomieniem maszyny?

Zdaniem spółki, mamy do czynienia z usługa związaną z nieruchomością. Zabezpieczenie jest bowiem trwale związane z halą produkcyjną, i pozostanie takie również wówczas, gdyby produkcji nigdy nie rozpoczęto, lub w przyszłości zaniechano. Należy zatem opodatkować usługę w Polsce.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Dokonując analizy przepisów ustawy o VAT, wskazał, że miejsce opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Stanowi to wyjątek od zasady opodatkowania usług w miejscu siedziby usługobiorcy. Wykonane przez spółkę zabezpieczenie jest trwale związane z nieruchomością. Usługa powinna być zatem opodatkowana w Polsce, według właściwej dla niej stawki podatkowej.

Kiedy usługa jest związana z nieruchomością?

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w analizowanej interpretacji należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą miejsca opodatkowania usług ( art. 28b ust. 1 ustawy o VAT) miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Regulacje w zakresie VAT przewidują wyjątek od tej zasady. W art. 28e ustawy o VAT wskazuje się, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia tych nieruchomości (w praktyce, kraj na terytorium, którego te nieruchomości się znajdują).

Często występującym w praktyce problemem dla podatników jest interpretacja pojęcia „usługi związanej z nieruchomością” oraz charakter związku, jaki musi zachodzić między usługą a nieruchomością by uznać tę usługę za związaną z nieruchomością.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama