REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług definiują oraz regulują instytucję sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Już na wstępie należy zauważyć, iż odnosi się ona do dostawy towarów realizowanej pomiędzy podmiotami z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a podmiotami polskimi. Jest to więc instytucja zbliżona do wewnątrzwspólnotowego nabycia. Różnica wynika ze statusu nabywcy towarów w Polsce. Przy sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju nabywcą towaru jest podmiot nie będący podatnikiem VAT, bądź podatnik, który nie rozpoznaje czynności wewnątrzwspólnotowych.

Co istotne, każda czynność będąca przedmiotem sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju jest jednocześnie sprzedażą wysyłkową z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty.

Autopromocja

Czym jest w istocie sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju?

Jest to dostawa towarów realizowana z państwa Unii Europejskiej na terytorium Polski, w której podmiotem dokonującym sprzedaży jest podatnik podatku od wartości dodanej (podatnik VAT) z innego państwa UE.

W ramach tej sprzedaży towary będące przedmiotem dostawy są transportowane lub wysyłane z terytorium innego państwa do Polski, będącej miejscem przeznaczenia towaru. Dostawa ta jest przy tym dokonywana na rzecz podmiotu nie będącego podatnikiem VAT, bądź podatnika VAT, który jednakże nie rozlicza takiej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Miejsce opodatkowania sprzedaży wysyłkowej

Wprowadzone regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej służyć mają zasadzie równowagi konkurencji pomiędzy podmiotami krajowymi, a zagranicznymi dokonującymi sprzedaży w tym samym państwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Realizacja tej zasady miała nastąpić poprzez opodatkowanie sprzedaży w kraju dostawy towarów. Choć stanowi to pewne optimum służące równowadze podmiotów na rynkach poszczególnych państw, to z powodów praktycznych zostało ograniczone do sytuacji osiągnięcia przez danego podatnika określonej wysokości rocznej sprzedaży w obrocie z konkretnym krajem.

W Polsce przedmiotowy limit sprzedaży przyjęto w kwocie 160.000 zł. Jeśli więc wartość sprzedaży do Polski realizowanej przez konkretnego podatnika w poprzednim roku podatkowym przekroczyła wspomniany limit podatnik podatku od wartości dodanej zobligowany jest opodatkować sprzedaż w Polsce.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Jeśli natomiast podmiot taki limitu tego w poprzednim roku nie osiągnął, opodatkowanie w Polsce nastąpi dopiero po przekroczeniu wspomnianego limitu, zaczynając od kolejnej dostawy. W świetle powyższego przy niskich wartościach obrotu danego podatnika z danym państwem – miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej będzie kraj wysyłki towaru.

W zasadzie więc przy niskich wartościach sprzedaży opodatkowanie następuje w kraju wysyłki. Ale od tej reguły dopuszczono odstępstwo. Podatnik podatku od wartości dodanej może złożyć oświadczenie o wyborze miejsca opodatkowania w kraju dostawy. Co ważne – w takim wypadku związany jest on wyborem przez okres 2 lat. Przedmiotowe oświadczenie zobligowany jest on złożyć Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście co najmniej na 30 dni przed przed datą dokonania dostawy, którą chce opodatkować w Polsce.

Wyłączenia niektórych dostaw spod regulacji dotyczących sprzedaży wysyłkowej

Choć w niektórych przypadkach sprzedaż towarów odpowiadać będzie schematowi sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju to jednakże ustawodawca zdecydował się na ich wyjęcie spod tej regulacji.

Autopromocja

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Dotyczy to dostawy:

- nowych środków transportu,

- towarów montowanych lub instalowanych z próbnym uruchomieniem lub bez niego,

- wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

- towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA