REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług definiują oraz regulują instytucję sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. Już na wstępie należy zauważyć, iż odnosi się ona do dostawy towarów realizowanej pomiędzy podmiotami z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a podmiotami polskimi. Jest to więc instytucja zbliżona do wewnątrzwspólnotowego nabycia. Różnica wynika ze statusu nabywcy towarów w Polsce. Przy sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju nabywcą towaru jest podmiot nie będący podatnikiem VAT, bądź podatnik, który nie rozpoznaje czynności wewnątrzwspólnotowych.

Co istotne, każda czynność będąca przedmiotem sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju jest jednocześnie sprzedażą wysyłkową z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest w istocie sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju?

Jest to dostawa towarów realizowana z państwa Unii Europejskiej na terytorium Polski, w której podmiotem dokonującym sprzedaży jest podatnik podatku od wartości dodanej (podatnik VAT) z innego państwa UE.

W ramach tej sprzedaży towary będące przedmiotem dostawy są transportowane lub wysyłane z terytorium innego państwa do Polski, będącej miejscem przeznaczenia towaru. Dostawa ta jest przy tym dokonywana na rzecz podmiotu nie będącego podatnikiem VAT, bądź podatnika VAT, który jednakże nie rozlicza takiej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Miejsce opodatkowania sprzedaży wysyłkowej

Wprowadzone regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej służyć mają zasadzie równowagi konkurencji pomiędzy podmiotami krajowymi, a zagranicznymi dokonującymi sprzedaży w tym samym państwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Realizacja tej zasady miała nastąpić poprzez opodatkowanie sprzedaży w kraju dostawy towarów. Choć stanowi to pewne optimum służące równowadze podmiotów na rynkach poszczególnych państw, to z powodów praktycznych zostało ograniczone do sytuacji osiągnięcia przez danego podatnika określonej wysokości rocznej sprzedaży w obrocie z konkretnym krajem.

W Polsce przedmiotowy limit sprzedaży przyjęto w kwocie 160.000 zł. Jeśli więc wartość sprzedaży do Polski realizowanej przez konkretnego podatnika w poprzednim roku podatkowym przekroczyła wspomniany limit podatnik podatku od wartości dodanej zobligowany jest opodatkować sprzedaż w Polsce.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Jeśli natomiast podmiot taki limitu tego w poprzednim roku nie osiągnął, opodatkowanie w Polsce nastąpi dopiero po przekroczeniu wspomnianego limitu, zaczynając od kolejnej dostawy. W świetle powyższego przy niskich wartościach obrotu danego podatnika z danym państwem – miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej będzie kraj wysyłki towaru.

W zasadzie więc przy niskich wartościach sprzedaży opodatkowanie następuje w kraju wysyłki. Ale od tej reguły dopuszczono odstępstwo. Podatnik podatku od wartości dodanej może złożyć oświadczenie o wyborze miejsca opodatkowania w kraju dostawy. Co ważne – w takim wypadku związany jest on wyborem przez okres 2 lat. Przedmiotowe oświadczenie zobligowany jest on złożyć Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście co najmniej na 30 dni przed przed datą dokonania dostawy, którą chce opodatkować w Polsce.

Wyłączenia niektórych dostaw spod regulacji dotyczących sprzedaży wysyłkowej

Choć w niektórych przypadkach sprzedaż towarów odpowiadać będzie schematowi sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju to jednakże ustawodawca zdecydował się na ich wyjęcie spod tej regulacji.

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Dotyczy to dostawy:

- nowych środków transportu,

- towarów montowanych lub instalowanych z próbnym uruchomieniem lub bez niego,

- wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

- towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA