REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Katarzyna Broniszewska
VAT od wydania towarów za granicę
VAT od wydania towarów za granicę
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Opodatkowanie tych czynności VAT-em zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy można uznać je za tzw. próbkę.

REKLAMA

Autopromocja

Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju jest opodatkowana podatkiem VAT (art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz 7 ust. 2 ustawy dostawą towarów jest:

1) przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

2) nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),

b) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 grudnia 2006 roku (I FSK 343/06) podkreślił, że Przyjęcie, że w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 […], muszą występować co najmniej dwa podmioty stosunku zobowiązaniowego w prywatnoprawnym znaczeniu, a nie dwaj podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy, prowadzi do błędnego zinterpretowania pojęcia dostawy towarów”.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że VAT odprowadzany jest od każdego odpłatnego jak i nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa. Opodatkowanie nieodpłatne dotyczy towarów, przy których nabyciu istniało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz wiązało się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwała możliwość odliczenia podatku naliczonego, to wtedy nieodpłatne przekazanie towarów staje się neutralne podatkowo. Oznacza to, że podatnik nie musi ich opodatkowywać.

Od tych uregulowań ustawa przewiduje jednak wyjątki. Przepis art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje okoliczności, których wystąpienie spowoduje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego. Okoliczności te dotyczą przekazania towarów będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Zobacz także: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Zobacz także: Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

Zwolnienie z obowiązku uiszczenia VAT-U

Z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy wynika, że przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych

A. Bembnista w glosie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2007 roku (I SA/Wr 157/07), wskazuje, że nieodpłatne przekazania związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu VAT. [...] Niepodleganie VAT nie oznacza jednak, że podatnik nie może odliczyć, z tytułu nieodpłatnego przekazania w związku z przedsiębiorstwem, podatku VAT naliczonego przy zakupach z tym związanych.

a) Prezenty o małej wartości

Prezentami o małej wartości są towary przekazywane jednej osobie i spełniające następujące kryteria:

1.łączna wartość towarów nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 100 zł, o ile podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym przekazuje towary;

REKLAMA

W związku z tym, nawet jeśli towary nie przekraczają wskazanej wartości (100 zł), ale ewidencja osób obdarowanych nie jest prowadzona, to nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Przypadek, kiedy zwolnienie będzie dopuszczalne, mimo braku takiej ewidencji, został wskazany w punkcie 2.

2. jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł; dotyczy to tych towarów, których przekazania nie uwzględniono w ewidencji, o której mowa w punkcie 1.

b) Próbki

Próbka to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów.

Cechy:

1. Musi zachować skład a także wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru.

2. Jest przykładem całego produktu, dlatego musi posiadać jego istotne cechy.

3. Przyjmuje się, że próbka nie powinna zaspokajać całości potrzeb konsumenta, bo wtedy nie będzie mogła być nazwana próbką.

4. Dzięki takim próbkom kontrahent może poznać właściwości i sposób działania towaru, porównać go z innymi oferowanymi na rynku produktami czy też po prostu dokonać ich oceny.

5. Przyczyną przekazania próbki jest chęć zainteresowania, przekonania kontrahenta do danych towarów, a nie dokonanie nabycia przez niego.

Istotne i kluczowe jest to, żeby ilość lub wartość przekazywanych próbek nie wskazywała na działania o charakterze handlowym. Charakter handlowy oceniany jest właśnie na podstawie ilości i wartości dokonanego przekazania.

Handlowy charakter dostawy oznacza, że dostawa pokrywa (ewentualnie może pokryć z powodu swojej ilości lub wartości) całość lub część potencjalnego zapotrzebowania na towar, w ten sposób, że dalszy zakup tego towaru będzie już zbędny.

Niehandlowy charakter przekazania próbek, które spełniają powyższe kryteria, powoduje, że dostawa może być zwolniona z opodatkowania VAT-em.

A. Andrusiuk i A. Małocha w artykule pt.; „Opodatkowanie dostawy towarów w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT” stwierdzają, że jeśli przekazanie przez Podatnika próbek następuje w ilości niezbędnej do przeprowadzenia procesu technologicznego, a jednocześnie ma związek (bezpośredni) z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie wskazuje na charakter handlowy, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, aby przekazanie towaru nie podlegało opodatkowaniu to:

- cena towaru lub koszt jego wytworzenia nie może przekroczyć wartość 10 zł (nawet jeśli nie jest prowadzona ewidencja osób obdarowanych w celu rozpoznania ich tożsamości) lub wartości 100 zł (jeśli ewidencja jest prowadzona)

- towar musi być próbką (posiadać cechy dla niej charakterystyczne) a przekazanie nie może mieć handlowego charakteru.

W powyższych sytuacjach wydania wyrobów, towarów, ekspozytorów, przeznaczonych na ekspozycję i reklamę, nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT. Dostawca ma wtedy prawo do skorzystania ze stawki podatku obniżonej do wysokości 0%.

Artykuł powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 listopada 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1154/11-12/MN).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA