Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Katarzyna Broniszewska
VAT od wydania towarów za granicę
VAT od wydania towarów za granicę
inforCMS
Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Opodatkowanie tych czynności VAT-em zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy można uznać je za tzw. próbkę.

Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju jest opodatkowana podatkiem VAT (art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz 7 ust. 2 ustawy dostawą towarów jest:

1) przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

2) nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),

b) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 grudnia 2006 roku (I FSK 343/06) podkreślił, że Przyjęcie, że w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 […], muszą występować co najmniej dwa podmioty stosunku zobowiązaniowego w prywatnoprawnym znaczeniu, a nie dwaj podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy, prowadzi do błędnego zinterpretowania pojęcia dostawy towarów”.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że VAT odprowadzany jest od każdego odpłatnego jak i nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa. Opodatkowanie nieodpłatne dotyczy towarów, przy których nabyciu istniało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz wiązało się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwała możliwość odliczenia podatku naliczonego, to wtedy nieodpłatne przekazanie towarów staje się neutralne podatkowo. Oznacza to, że podatnik nie musi ich opodatkowywać.

Od tych uregulowań ustawa przewiduje jednak wyjątki. Przepis art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje okoliczności, których wystąpienie spowoduje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego. Okoliczności te dotyczą przekazania towarów będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Zobacz także: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Zobacz także: Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

Zwolnienie z obowiązku uiszczenia VAT-U

Z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy wynika, że przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych

A. Bembnista w glosie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2007 roku (I SA/Wr 157/07), wskazuje, że nieodpłatne przekazania związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu VAT. [...] Niepodleganie VAT nie oznacza jednak, że podatnik nie może odliczyć, z tytułu nieodpłatnego przekazania w związku z przedsiębiorstwem, podatku VAT naliczonego przy zakupach z tym związanych.

a) Prezenty o małej wartości

Prezentami o małej wartości są towary przekazywane jednej osobie i spełniające następujące kryteria:

1.łączna wartość towarów nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 100 zł, o ile podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym przekazuje towary;

W związku z tym, nawet jeśli towary nie przekraczają wskazanej wartości (100 zł), ale ewidencja osób obdarowanych nie jest prowadzona, to nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Przypadek, kiedy zwolnienie będzie dopuszczalne, mimo braku takiej ewidencji, został wskazany w punkcie 2.

2. jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł; dotyczy to tych towarów, których przekazania nie uwzględniono w ewidencji, o której mowa w punkcie 1.

b) Próbki

Próbka to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów.

Cechy:

1. Musi zachować skład a także wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru.

2. Jest przykładem całego produktu, dlatego musi posiadać jego istotne cechy.

3. Przyjmuje się, że próbka nie powinna zaspokajać całości potrzeb konsumenta, bo wtedy nie będzie mogła być nazwana próbką.

4. Dzięki takim próbkom kontrahent może poznać właściwości i sposób działania towaru, porównać go z innymi oferowanymi na rynku produktami czy też po prostu dokonać ich oceny.

5. Przyczyną przekazania próbki jest chęć zainteresowania, przekonania kontrahenta do danych towarów, a nie dokonanie nabycia przez niego.

Istotne i kluczowe jest to, żeby ilość lub wartość przekazywanych próbek nie wskazywała na działania o charakterze handlowym. Charakter handlowy oceniany jest właśnie na podstawie ilości i wartości dokonanego przekazania.

Handlowy charakter dostawy oznacza, że dostawa pokrywa (ewentualnie może pokryć z powodu swojej ilości lub wartości) całość lub część potencjalnego zapotrzebowania na towar, w ten sposób, że dalszy zakup tego towaru będzie już zbędny.

Niehandlowy charakter przekazania próbek, które spełniają powyższe kryteria, powoduje, że dostawa może być zwolniona z opodatkowania VAT-em.

A. Andrusiuk i A. Małocha w artykule pt.; „Opodatkowanie dostawy towarów w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT” stwierdzają, że jeśli przekazanie przez Podatnika próbek następuje w ilości niezbędnej do przeprowadzenia procesu technologicznego, a jednocześnie ma związek (bezpośredni) z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie wskazuje na charakter handlowy, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, aby przekazanie towaru nie podlegało opodatkowaniu to:

- cena towaru lub koszt jego wytworzenia nie może przekroczyć wartość 10 zł (nawet jeśli nie jest prowadzona ewidencja osób obdarowanych w celu rozpoznania ich tożsamości) lub wartości 100 zł (jeśli ewidencja jest prowadzona)

- towar musi być próbką (posiadać cechy dla niej charakterystyczne) a przekazanie nie może mieć handlowego charakteru.

W powyższych sytuacjach wydania wyrobów, towarów, ekspozytorów, przeznaczonych na ekspozycję i reklamę, nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT. Dostawca ma wtedy prawo do skorzystania ze stawki podatku obniżonej do wysokości 0%.

Artykuł powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 listopada 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1154/11-12/MN).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezgłoszenie zmiany w KRS - konsekwencje. Postępowanie przymuszające – jakie jest zagrożenie?

  Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.

  KSeF uszczelni system podatkowy. Czy zlikwiduje szarą strefę?

  Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom? 

  Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce. Czy i kiedy będzie wprowadzony? Sasin: prace trwają

  Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.

  Ile zarabiają prezydent i wiceprezydenci Rzeszowa? Jaki mają majątek?

  W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.

  Podatnicy nie spieszą się z testowaniem KSeF

  Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda? 

  Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

  Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

  Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

  Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

  Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

  Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

  Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

  Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

  Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

  Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

  Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

  Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

  Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

  Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

  Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

  Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

  Open banking ułatwi obsługę KSeF?

  Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

  MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

  Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

  Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

  Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

  Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

  Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku

  W 2024 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu rtv jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 czerwca 2023 r.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

  W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

  Diety przedsiębiorcy w transporcie międzynarodowym mogą być kosztem

  Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.

  Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

  Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

  Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

  Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych. 

  Kwota zwrotów podatkowych za 2022 - ok. 24 mld zł

  Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.