reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Opodatkowanie tych czynności VAT-em zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy można uznać je za tzw. próbkę.

Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju jest opodatkowana podatkiem VAT (art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz 7 ust. 2 ustawy dostawą towarów jest:

1) przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

2) nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

a) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),

b) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 grudnia 2006 roku (I FSK 343/06) podkreślił, że Przyjęcie, że w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 […], muszą występować co najmniej dwa podmioty stosunku zobowiązaniowego w prywatnoprawnym znaczeniu, a nie dwaj podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy, prowadzi do błędnego zinterpretowania pojęcia dostawy towarów”.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że VAT odprowadzany jest od każdego odpłatnego jak i nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa. Opodatkowanie nieodpłatne dotyczy towarów, przy których nabyciu istniało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz wiązało się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwała możliwość odliczenia podatku naliczonego, to wtedy nieodpłatne przekazanie towarów staje się neutralne podatkowo. Oznacza to, że podatnik nie musi ich opodatkowywać.

Od tych uregulowań ustawa przewiduje jednak wyjątki. Przepis art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje okoliczności, których wystąpienie spowoduje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego. Okoliczności te dotyczą przekazania towarów będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Zobacz także: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Zobacz także: Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama