Kategorie

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Katarzyna Broniszewska
VAT od wydania towarów za granicę
VAT od wydania towarów za granicę
inforCMS
Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Opodatkowanie tych czynności VAT-em zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy można uznać je za tzw. próbkę.

Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju jest opodatkowana podatkiem VAT (art. 7 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz 7 ust. 2 ustawy dostawą towarów jest:

1) przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

2) nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

a) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),

b) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 grudnia 2006 roku (I FSK 343/06) podkreślił, że Przyjęcie, że w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 […], muszą występować co najmniej dwa podmioty stosunku zobowiązaniowego w prywatnoprawnym znaczeniu, a nie dwaj podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy, prowadzi do błędnego zinterpretowania pojęcia dostawy towarów”.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że VAT odprowadzany jest od każdego odpłatnego jak i nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa. Opodatkowanie nieodpłatne dotyczy towarów, przy których nabyciu istniało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz wiązało się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku, gdy podatnikowi nie przysługiwała możliwość odliczenia podatku naliczonego, to wtedy nieodpłatne przekazanie towarów staje się neutralne podatkowo. Oznacza to, że podatnik nie musi ich opodatkowywać.

Od tych uregulowań ustawa przewiduje jednak wyjątki. Przepis art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje okoliczności, których wystąpienie spowoduje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego. Okoliczności te dotyczą przekazania towarów będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Zobacz także: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Zobacz także: Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

Zwolnienie z obowiązku uiszczenia VAT-U

Z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy wynika, że przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych

A. Bembnista w glosie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2007 roku (I SA/Wr 157/07), wskazuje, że nieodpłatne przekazania związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu VAT. [...] Niepodleganie VAT nie oznacza jednak, że podatnik nie może odliczyć, z tytułu nieodpłatnego przekazania w związku z przedsiębiorstwem, podatku VAT naliczonego przy zakupach z tym związanych.

a) Prezenty o małej wartości

Prezentami o małej wartości są towary przekazywane jednej osobie i spełniające następujące kryteria:

1.łączna wartość towarów nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 100 zł, o ile podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym przekazuje towary;

W związku z tym, nawet jeśli towary nie przekraczają wskazanej wartości (100 zł), ale ewidencja osób obdarowanych nie jest prowadzona, to nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Przypadek, kiedy zwolnienie będzie dopuszczalne, mimo braku takiej ewidencji, został wskazany w punkcie 2.

2. jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł; dotyczy to tych towarów, których przekazania nie uwzględniono w ewidencji, o której mowa w punkcie 1.

b) Próbki

Próbka to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów.

Cechy:

1. Musi zachować skład a także wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru.

2. Jest przykładem całego produktu, dlatego musi posiadać jego istotne cechy.

3. Przyjmuje się, że próbka nie powinna zaspokajać całości potrzeb konsumenta, bo wtedy nie będzie mogła być nazwana próbką.

4. Dzięki takim próbkom kontrahent może poznać właściwości i sposób działania towaru, porównać go z innymi oferowanymi na rynku produktami czy też po prostu dokonać ich oceny.

5. Przyczyną przekazania próbki jest chęć zainteresowania, przekonania kontrahenta do danych towarów, a nie dokonanie nabycia przez niego.

Istotne i kluczowe jest to, żeby ilość lub wartość przekazywanych próbek nie wskazywała na działania o charakterze handlowym. Charakter handlowy oceniany jest właśnie na podstawie ilości i wartości dokonanego przekazania.

Handlowy charakter dostawy oznacza, że dostawa pokrywa (ewentualnie może pokryć z powodu swojej ilości lub wartości) całość lub część potencjalnego zapotrzebowania na towar, w ten sposób, że dalszy zakup tego towaru będzie już zbędny.

Niehandlowy charakter przekazania próbek, które spełniają powyższe kryteria, powoduje, że dostawa może być zwolniona z opodatkowania VAT-em.

A. Andrusiuk i A. Małocha w artykule pt.; „Opodatkowanie dostawy towarów w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT” stwierdzają, że jeśli przekazanie przez Podatnika próbek następuje w ilości niezbędnej do przeprowadzenia procesu technologicznego, a jednocześnie ma związek (bezpośredni) z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie wskazuje na charakter handlowy, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, aby przekazanie towaru nie podlegało opodatkowaniu to:

- cena towaru lub koszt jego wytworzenia nie może przekroczyć wartość 10 zł (nawet jeśli nie jest prowadzona ewidencja osób obdarowanych w celu rozpoznania ich tożsamości) lub wartości 100 zł (jeśli ewidencja jest prowadzona)

- towar musi być próbką (posiadać cechy dla niej charakterystyczne) a przekazanie nie może mieć handlowego charakteru.

W powyższych sytuacjach wydania wyrobów, towarów, ekspozytorów, przeznaczonych na ekspozycję i reklamę, nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT. Dostawca ma wtedy prawo do skorzystania ze stawki podatku obniżonej do wysokości 0%.

Artykuł powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 listopada 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1154/11-12/MN).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

  Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

  Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią - uszczelnienie przepisów

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.