Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?
REKLAMA
REKLAMA
To zasadnicza teza interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2011 r., nr ILPP1/443-46/11-4/AW.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w postaci sklepu internetowego, zajmującego się sprzedażą książek.
Zapłata za towar następuje przelewem, lub z wykorzystaniem funkcji „za pobraniem”, albo kartą kredytową. Przesyłki są realizowane przez firmę kurierską lub pocztę. Należność za książki i przesyłkę są wymieniane w osobnych pozycjach faktur VAT.
W swojej ofercie spółka posiada książki opodatkowane 0% stawką VAT (posiadające symbol ISBN i oddane do sprzedaży przed 1 stycznia 2011 r.), 5% (posiadające symbol ISBN i oddane do sprzedaży 1 kwietnia 2011 r. i później), oraz 23% (stawka ta dotyczy pozycji nie posiadającym symbolu ISBN, oddanych do sprzedaży 1 kwietnia 2011 r. i później).
Spółka stosuje stawki VAT odpowiadające poszczególnym pozycjom książkowym do kosztów przesyłki.
W związku z powyższym, zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku stawki 0% usługę wysyłki należy traktować jako nierozerwalnie związaną ze sprzedażą książek? Czy stawkę 23% należy stosować zarówno dla usługi realizowanej przez pocztę, jak i przez firmę kurierską? A także, jaka stawka powinna obciążać koszty przesyłki, gdy na jednej fakturze znajdują się pozycje podlegające różnym stawkom VAT?
Stawka przesyłki związana z artykułem głównym…
Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że koszty przesyłki nigdy nie są usługą samodzielną, ponieważ nie świadczy ona usług pocztowych lub kurierskich.
Zawsze są one natomiast nierozerwalnie związane ze sprzedażą innych artykułów (książek i publikacji) – jako koszty dodatkowe. Zatem winny być obciążane stawką VAT uzależnioną ściśle od stawki odpowiedniej dla artykułu podstawowego.
Polecamy: Nieodpłatne świadczenia w VAT po 1 kwietnia 2011 r.
W przypadku sprzedaży jednorazowo książek i publikacji obciążonych różnymi stawkami VAT, spółka wskazała, że artykuły te powinny być proporcjonalnie obciążone podatkiem VAT, co można uzyskać, np. poprzez proporcjonalne doliczanie kosztu przesyłki do wszystkich sprzedawanych publikacji i książek i nie wyszczególnianie go w osobnej pozycji na fakturze VAT.
Przykładowo przy sprzedaży trzech publikacji, z których każda obciążona byłaby inną stawką VAT, np. 0%, 5% i 23% VAT, koszt przesyłki podzielony byłby na równe trzy części i doliczony do ceny każdej ze sprzedawanych publikacji, w równej części. Od takiej kwoty obliczany byłby podatek VAT.
…lub obliczana proporcjonalnie
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.
Wyjaśnił, że w rozpatrywanej sprawie koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. stawki w wysokości 0%, o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).
Ponadto, jeżeli będące przedmiotem dostawy książki i publikacje są opodatkowane od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku w wysokości 23%, to należy zarówno dla kosztów przesyłki realizowanej przez firmę kurierską, jak i przez pocztę stosować tożsamą stawkę VAT.
Polecamy: Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem
Natomiast, gdy na jednej fakturze są pozycje opodatkowaną stawką 0% lub 22% (23%), wówczas koszty przesyłki przyporządkować poszczególnym towarom i do kosztów przesyłki zastosować taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są związane.
Stanowisko organu jest prawidłowe
W mojej ocenie stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wyrażone w omawianej interpretacji, można uznać za korzystne dla podatnika.
Organ podatkowy słusznie zauważył, iż koszty dostawy książki do zamawiającego, w przypadku sprzedaży np. przez Internet, powinny zostać uznane za dodatkowe koszty związane bezpośrednio z podstawową czynnością – sprzedażą książek.
Tym samym, koszty te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania z tytułu dostawy towarów i opodatkować według stawki podatku VAT właściwej dla sprzedawanych towarów - książek.
Przykładowo, jeżeli sprzedawane książki były opodatkowane 5% stawką podatku VAT, to wydatki ponoszone w związku z jej dostawą do nabywcy powinny również być opodatkowane 5% stawką VAT.
REKLAMA
Należy również wskazać, iż w powyższym przypadku nie będzie miał znaczenia fakt, iż dostawa książek odbywa się przez Pocztę polską – zwolnioną podmiotowo z opodatkowania VAT, bądź firmę kurierską, której usługi są opodatkowane podstawową 23% stawką podatku VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w komentowanej interpretacji, słusznie stwierdził, iż koszty przesyłki książki nie stanowią w istocie odrębnego świadczenia (usługi) nabywanego przez zamawiającego.
Polecamy: VAT 2011
Ponadto, zdaniem Dyrektora, wyszczególnienie na fakturze VAT kosztu dostawy książki do klienta pozostaje bez wpływu na wysokość stawki podatku VAT. Wydatki związane z dostarczeniem książki do nabywcy są zawsze ściśle powiązane z jej sprzedażą i stanowią jedynie element podstawy opodatkowania świadczenia głównego – sprzedaży książek.
W przedmiotowej interpretacji wskazano również, jak należy traktować na gruncie ustawy o VAT koszty wysyłki, w przypadku, gdy dotyczą one sprzedaży książek opodatkowanych różnymi stawkami VAT.
W takiej sytuacji, zdaniem organu, koszty przesyłki należy przyporządkować proporcjonalnie do wartości książek opodatkowanych poszczególnymi stawkami. W mojej ocenie, pogląd ten należy uznać za zasadny i zgodny z tezą, iż koszty przesyłki są opodatkowane taką samą stawką VAT, co sprzedaż określonego rodzaju książek.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat