REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?
Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

Rozliczenie przedstawionej powyżej transakcji na gruncie podatku VAT może rodzić pewne problemy.

Autopromocja

Podatnicy bardzo często, w analogicznych do przedstawionej powyżej sytuacjach, uznają dokonaną transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, którego istotą jest przemieszczenie towarów z innego niż Polska państwa członkowskiego UE na terytorium Polski.

Jednakże w analizowanym przypadku mamy do czynienia z wyjątkiem. Otóż, przemieszczenia towarów na terytorium Polski z innego państwa UE nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

- towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego,

- miejscem dostawy towarów (miejscem, gdzie są instalowane lub montowane) jest terytorium Polski,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- towary są przemieszczane przez podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Powyższe wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Poprawne rozliczenie transakcji na gruncie VAT

Omawiana transakcja jest w istocie dostawą towarów dla, której podatnikiem jest nabywca, a zatem to nabywca zobligowany jest do rozliczenia należnego podatku VAT. Wynika to z treści art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten wskazuje, że podatnikami są podmioty  nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Nabywca (w podanym na wstępie przykładzie Przedsiębiorca X) zobowiązany jest w omawianej sytuacji do wystawienia faktury wewnętrznej.

Kwota VAT należnego z tytułu transakcji, wskazana w treści faktury wewnętrznej jest dla niego również kwotą VAT naliczonego, do odliczenia której przedsiębiorca ma prawo w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów (najczęściej miesiąc wystawienia faktury, ewentualnie moment otrzymania zaliczki, jeżeli jest ona pobierana) lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Konsekwencją uznania transakcji dostawy towarów wraz z ich montażem i ewentualnie także próbnym uruchomieniem za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (a nie za WNT) jest brak obowiązku wykazania transakcji w informacji podsumowującej. Dostawę taką wykazuje się także w innych rubrykach deklaracji VAT 7, a mianowicie w rubrykach nr 41 i 42, które dotyczą wyłącznie tego typu dostaw towarów.

Jakich czynności nie uznajemy za montaż?

Podatnicy często zastanawiają się jakie właściwie czynności powinni uznawać za montaż/instalację towaru.

Bez wątpienia pod pojęciem montażu/instalacji towaru, zgodnie z językowym znaczeniem tego pojęcia, nie można rozumieć prostych czynności, które nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, a ich wykonanie jest konieczne dla uruchomienia niemalże każdej maszyny, takich jak podłączenie do instalacji elektrycznej, czy umieszczenie towaru we właściwym miejscu.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Autopromocja

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

Natomiast wszelkie czynności, które będą wymagały złożenia towaru, dostosowania go w jakiś sposób do warunków, w których będzie wykorzystywany z całą pewnością powinny zostać uznane za montaż/instalację.

Powyższe stanowisko podzielane jest również przez organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2010 r. 9sygn.; IPPP1-443-1097/09-2/JB ) wskazano: „W przedmiotowym stanie faktycznym, montaż i instalacja maszyny do przeróbki zużytych urządzeń elektrycznych polega na połączeniu ze sobą wielu składników. Czynności te wymagają pewnych kwalifikacji oraz specjalistycznej wiedzy, gotowa maszyna musi również spełniać określone w zleceniu normy i wykazywać odpowiednią wydajność. Dlatego też, zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami, miejscem dostawy maszyny jest miejsce, gdzie jest ona montowana i instalowana, czyli terytorium RP. W konsekwencji transakcję pomiędzy M a B należy uznać za dostawę krajową.”

Autopromocja

Anna Resiak, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA