REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT?

Agata Szczęsna
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT
Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy nabywca usługi pośrednictwa świadczonej przez wnioskodawcę jest podatnikiem (dostarcza towary) z siedzibą na terytorium Rosji, to miejsce świadczenia usługi przez wnioskodawcę i ewentualnie jej opodatkowania znajduje się w Rosji. Co za tym idzie usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 grudnia 2010 r. (IBPP3/443-797/10/PK).

REKLAMA

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która podpisała kontrakt z firmą rosyjską. Zobowiązała się w nim do pośredniczenia w zdobywaniu nowych kontrahentów na rzecz podmiotu rosyjskiego.

Umowa przewidywała, że wynagrodzenie jest płatne w formie prowizji zależnej od zawartej umowy na dostarczanie towarów przez firmę rosyjską dla odbiorców, w znalezieniu których spółka pośredniczyła.

W ramach umowy, spółka polska pośredniczyła w nawiązaniu kontaktów przez spółkę rosyjską z litewskim kontrahentem.

W związku z powyższym, zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, w jaki sposób powinna ustalić w takim przypadku miejsce świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak określić miejsce świadczenia?

Zdaniem spółki, ponieważ transakcja podstawowa, handel towarami pomiędzy stroną rosyjską (sprzedawca) a stroną litewską (kupujący) odbywa się w Rosji, a spółka polska jest jedynie pośrednikiem w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy tymi firmami, usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana VAT w Polsce.

Oznacza to, że spółka polska nie ma obowiązku naliczania i odprowadzania podatku VAT od przedmiotowej transakcji. Spółka powołała się na regułę, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonana jest transakcja podstawowa.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśnił, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, czyli opodatkowanie usługi zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna konsumpcja usługi. 

Mając na uwadze, iż nabywca usługi świadczonej przez spółkę polską jest podatnikiem (dostarcza towary) z siedzibą na terytorium Rosji, tym samym miejscem świadczenia usługi przez spółkę polską i ewentualnie jej opodatkowania znajduje się w Rosji. Co za tym idzie usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Kluczowa kwestia - czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika?

Co do zasady, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług („VAT”) z tytułu świadczenia usług, kluczową kwestią jest określenie miejsca świadczenia danej usługi, a co za tym idzie - miejsca jej opodatkowania ( w Polsce lub zagranicą).

Należy zwrócić uwagę, że od 2010 r., w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług („ustawa o VAT”), funkcjonują dwie reguły podstawowe dotyczące ustalania miejsca świadczenia dla większości usług.

REKLAMA

To, która z tych reguł powinna zostać zastosowana w danym przypadku zależy od tego, czy dana usługa świadczona jest na rzecz podatnika, definiowanego przede wszystkim jako podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT bez względu na cel czy rezultat takiej działalności.

Zakres pojęcia „podatnik” obejmuje więc zarówno przedsiębiorców z Polski, innego państwa członkowskiego jak i z kraju trzeciego. Za podatników uznaje się również osoby prawne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale zarejestrowane dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce bądź w innym państwie członkowskim.

Mając na uwadze powyższą definicję, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników (tzw. transakcje B2B, ang. „business to business”), miejscem świadczenia usługi jest, co do zasady, siedziba (miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności) usługobiorcy.

Natomiast w przypadku świadczenia usług na rzecz usługobiorców niebędących podatnikami (tzw. transakcje B2C, ang. „business to consumer”), miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę (stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzania działalności).

Zastosujemy regułę generalną dla transakcji B2B

Ponadto, w ustawie o VAT przewidziane zostały liczne wyjątki od wspomnianych reguł ogólnych, a jednym z nich jest sposób określania miejsca świadczenia usług pośrednictwa na rzecz konsumentów (tj. osób niebędących podatnikami w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia usług).

Jeżeli bowiem usługa pośrednictwa świadczona jest na rzecz podatnika, to, co do zasady, zastosowanie będzie miała reguła generalna dla transakcji B2B i miejscem świadczenia usługi będzie siedziba usługobiorcy.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w analizowanej interpretacji, należy stwierdzić, że nabywca usługi pośrednictwa (firma rosyjska) powinien być traktowany jako podatnik, a nie jako konsument.

W konsekwencji, miejsce świadczenia usługi nie będzie określone w oparciu o przepis wyjątkowy (przenoszący miejsce opodatkowania do miejsca, gdzie dokonywana jest podstawowa transakcja), lecz w oparciu o zasadę ogólną właściwą dla transakcji B2B.

W konsekwencji, miejscem świadczenia przedmiotowych usług pośrednictwa nie będzie Polska, lecz miejsce siedziby (lub stałe miejsce prowadzenia działalności) usługobiorcy. Biorąc pod uwagę powyższe, należy zgodzić się z oceną prawną dokonaną przez organ podatkowy.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, w stosunku do usług pośrednictwa może zostać ustalone szczególne miejsce ich świadczenia (np. w przypadku usług związanych z nieruchomościami).

Źródło: taxonline.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA