reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Począwszy od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zgodnie z którym dojdzie do zmian w zakresie określania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług związanych z targami i wystawami.

Należy bowiem mieć na uwadze, że do 31 grudnia 2010 r. obowiązuje w tym zakresie przepis przejściowy, który ma inny zakres, niż art. 28g ustawy o VAT.

Do dnia 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Tym samym, do końca 2010 r. nie ma znaczenia dla tego typu świadczeń status usługodawcy czy też usługobiorcy.

Bez znaczenia pozostaje, czy świadczenie to jest wykonywane na rzecz podatnika w rozumieniu ustawy o VAT, czy nie oraz kwestia czy mamy do czynienia ze sprzedażą biletów czy też z np. wykupem miejsca targowego.

Krajem opodatkowania usług związanych z targami i wystawami jako „usługami podobnymi" do usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, edukacji, rozrywki, jest do końca 2010 r. kraj, w którym dana usługa jest faktycznie wykonywana.

Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług art. 28g ustawy o VAT znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2011 r.

Przewidziano w nim, że:
- krajem opodatkowania usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika jest kraj, w którym te imprezy faktycznie się odbywają oraz, że
- krajem opodatkowania usług z dziedziny kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest kraj, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Polecamy: VAT 2011

Kasy fiskalne 2011

W zależności zatem od tego z jakim rodzajem świadczenia będziemy mieli do czynienia oraz jaki status będzie miał usługobiorca (tzn. czy będzie podatnikiem czy nie), kraj opodatkowania usług związanych z targami bądź wystawami w 2011 roku będzie się kształtowało następująco:

1. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podatnika, będzie kraj, w którym imprezy te faktycznie się odbywają;

2. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podmiot nie będący podatnikiem, będzie kraj, w którym sprzedawca posiada siedzibę;

3. miejsce świadczenia usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) zakupionych przez podatnika powinno zostać ustalone na zasadach ogólnych, zgodnie z art 28b ustawy o VAT. W efekcie, co do zasady tego typu usługa będzie opodatkowana w miejscu, w ktorym usługobiorca ma siedzibę;

4. miejscem opodatkowania usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w ktorym ta działalność będzie faktycznie wykonywana.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama