REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić w 2011 r. kraj opodatkowania VAT usług związanych z targami i wystawami

Janusz Stajniak
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi związane z targami i wystawami
Usługi związane z targami i wystawami

REKLAMA

REKLAMA

Począwszy od 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zgodnie z którym dojdzie do zmian w zakresie określania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług związanych z targami i wystawami.

Należy bowiem mieć na uwadze, że do 31 grudnia 2010 r. obowiązuje w tym zakresie przepis przejściowy, który ma inny zakres, niż art. 28g ustawy o VAT.

Autopromocja

Do dnia 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Tym samym, do końca 2010 r. nie ma znaczenia dla tego typu świadczeń status usługodawcy czy też usługobiorcy.

Bez znaczenia pozostaje, czy świadczenie to jest wykonywane na rzecz podatnika w rozumieniu ustawy o VAT, czy nie oraz kwestia czy mamy do czynienia ze sprzedażą biletów czy też z np. wykupem miejsca targowego.

Krajem opodatkowania usług związanych z targami i wystawami jako „usługami podobnymi" do usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, edukacji, rozrywki, jest do końca 2010 r. kraj, w którym dana usługa jest faktycznie wykonywana.

Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług art. 28g ustawy o VAT znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidziano w nim, że:
- krajem opodatkowania usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika jest kraj, w którym te imprezy faktycznie się odbywają oraz, że
- krajem opodatkowania usług z dziedziny kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest kraj, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Polecamy: VAT 2011

Kasy fiskalne 2011

W zależności zatem od tego z jakim rodzajem świadczenia będziemy mieli do czynienia oraz jaki status będzie miał usługobiorca (tzn. czy będzie podatnikiem czy nie), kraj opodatkowania usług związanych z targami bądź wystawami w 2011 roku będzie się kształtowało następująco:

1. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podatnika, będzie kraj, w którym imprezy te faktycznie się odbywają;

2. krajem opodatkowania usług wstępu na targi, wystawy oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, zakupionych przez podmiot nie będący podatnikiem, będzie kraj, w którym sprzedawca posiada siedzibę;

3. miejsce świadczenia usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) zakupionych przez podatnika powinno zostać ustalone na zasadach ogólnych, zgodnie z art 28b ustawy o VAT. W efekcie, co do zasady tego typu usługa będzie opodatkowana w miejscu, w ktorym usługobiorca ma siedzibę;

4. miejscem opodatkowania usług z dziedziny targów i wystaw (z wyjątkiem usługi wstępu na tego typu imprezę) świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w ktorym ta działalność będzie faktycznie wykonywana.

Firma Alfa z siedzibą w Polsce w 2011 r. będzie dokonywała sprzedaży biletów wstępu na wystawy motoryzacyjne. Bilety będą dystrybuowane zarówno wśród osób fizycznych niebęcych podatnikami jak i wśród podatników. Wystawy motoryzacyjne będą odbywać się na terenie Niemiec.

W odniesieniu do usług sprzedaży biletów na rzecz osób niebędących podatnikami, z braku szczególnej regulacji zastosowanie znajdzie zasada ogólna, która stanowi, w art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, że miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest co do zasady miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. A zatem przedmiotowa usługa wstępu na wystawy świadczone na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami w 2011 r. będzie opodatkowana przez firmę Alfa w państwie jej siedziby (tj. w Polsce).

Odmiennie będzie wyglądała kwestia opodatkowanie usługi sprzedaży biletów wstępu podmiotom będącym podatnikami. Miejscem opodatkowania nie będzie już Polska, ale kraj, w którym wystawa będzie faktycznie się odbywała. Ponieważ wystawy motoryzacyjne będą miały miejsce poza terytorium Polski, dla firmy Alfa będzie oznaczało to konieczność zarejestrowania się dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech jako państwie świadczenia usługi. Jeżeli bowiem podatnik wyświadczy usługę, której miejscem opodatkowania będzie terytorium innego państwa, to właśnie w tym państwie podatnik, co do zasady, ma obowiązek rozliczyć podatek VAT przy zastosowaniu właściwych stawek podatku oraz regulacji obowiązujących w danym państwie.

Wyjątek zaistnieje, jeżeli przepisy danego państwa członkowskiego (tu: Niemiec) będą przewidywały możliwość rozliczenia podatku VAT przez beneficjenta usługi, wówczas to nabywca rozliczy podatek jako usługobiorca usług świadczonych przez podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium danego państwa (przy czym powyższa sytuacja będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy nabywcą będzie podatnik z terytorium Niemiec).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA