REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określić miejsce świadczenia usług dla belgijskiego podatnika

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
miejsce świadczenia usług
miejsce świadczenia usług

REKLAMA

REKLAMA

Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezwykle istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od prawidłowego określenia miejsca świadczenia zależy bowiem czy dana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce czy też nie.

Rozważmy omawiane zagadnienie na przykładzie:

REKLAMA

Autopromocja

Belgijski podatnik podatku od wartości dodanej (VAT), niezarejestrowany w Polsce, ma na terenie naszego kraju biuro, w którym zatrudnia pracowników do obsługi klienta. Jednocześnie korzysta z usług telefonicznych (telefon stacjonarny i komórkowy), Internetu, nabywa usługi transportowe, wynajmuje powierzchnie magazynowe oraz stałe miejsce parkingowe.

Działające w Polsce biuro jest odpowiedzialne za magazyn, kontakty z lokalnymi firmami spedycyjnymi, podtrzymywanie dobrych relacji z klientami działającymi na terenie RP oraz rozwiązywanie bieżących problemów logistycznych i handlowych.
Podatnik nie zawiera w Polsce umów, księgowość prowadzona jest w Belgii, gdzie podejmowane są wszelkie decyzje zarządcze.

W opisanym stanie pojawia się wątpliwość: czy podatek VAT dotyczący nabywanych usług powinien być odprowadzany w Belgii czy w Polsce?

Dla prawidłowego opodatkowania konieczne jest zatem ustalenie miejsca świadczenia dla poszczególnych usług (telefonicznych, internetowych, wynajmu magazynu i miejsca parkingowego) nabywanych przez podmiot belgijski .

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o VAT, jak również przepisy wykonawcze do niej, nie definiują pojęcia „stałe miejsce prowadzenia działalności”. Definicji takiej nie zawierają również przepisy wspólnotowe.

W zakresie tego pojęcia wypowiedział się natomiast Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W wydanych orzeczeniach ETS wskazywał na kilka przesłanek, których wystąpienie powoduje, że można mówić o „stałym miejscu prowadzenia działalności”.

Musi ono charakteryzować się pewnym stopniem zaangażowania, które pozwala na uznanie, iż działalność prowadzona jest w tym miejscu nie w sposób przemijający, czy tez okresowy. Zaangażowanie to powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo-rzeczowy. Konieczne jest więc istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: VAT 2011

REKLAMA

Wskazać też należy, iż podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, jeśli przy wykorzystaniu na jego terytorium infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany oraz ciągły prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Tak więc infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego można stwierdzić, iż cała działalność podatnika prowadzona jest w Belgii, a w Polsce występuje jedynie koordynacja i transport związany ze sprzedażą.

Dzieje się tak ponieważ:

- siedziba znajduje się w Belgi, tam podpisywane są umowy, podejmowane decyzje, prowadzona jest księgowość, podatnik nie posiada w Polsce zarejestrowanej działalności,
- na terytorium RP nie posiada stałej infrastruktury lokalowej, magazynowej i transportowej - wynajmuje te usługi,
- zatrudnia jedynie dwóch pracowników, głównie do obsługi klientów, których zadaniem jest koordynowanie realizowanych zamówień od polskich firm.

W konsekwencji nie jest spełnione przez podmiot belgijski kryterium stałości i niezależności prowadzonej działalności na terytorium RP.

Odnosząc to do przywołanej ogólnej zasady wynikającej z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia usług na rzecz spółki belgijskiej nie jest terytorium RP.

Ustawodawca przewidział jednakże od tej ogólnej zasady wyjątki.

I tak zgodnie z art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W świetle powyższego przepisu, o miejscu świadczenia usługi, a tym samym jej opodatkowaniu, związanej z nieruchomością decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy. Zasada ta ma zastosowanie, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż:

- w zakresie nabywania przez podmiot belgijski usług telekomunikacyjnych, Internetu i transportu miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania usług będzie terytorium Belgii, zastosowanie ma tu reguła ogólna (art. 28b ust. 1),
- w zakresie wynajmu powierzchni magazynowej i miejsca parkingowego miejscem świadczenia będzie Polska, gdyż wykonane na rzecz podatnika usługi są ściśle związane z możliwymi do zlokalizowania co do miejsca ich położenia nieruchomościami (art. 28e).

Tezy przedstawione w niniejszym tekście są aktualne w świetle zmian w przepisach dot. VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. – zmiany nie dotyczyły bowiem zasady ogólnej i art. 28e ustawy o VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2010 r. (nr IPPP3/443-879/10-4/SM).

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

REKLAMA

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

REKLAMA

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA