REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi - przełom 2010 i 2011 roku
Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi - przełom 2010 i 2011 roku

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

Najważniejsze z zakładanych zmian w podatku VAT regulowane są w:
ustawie z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej - Dz.U. Nr 238, poz. 1578,

REKLAMA

Autopromocja

ustawie z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 226, poz. 1476.

Powyższe ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Pierwsza z w/w ustaw zawiera zmiany w ustawie o VAT dotyczące podwyższonych stawek podatku. Zgodnie z ich treścią w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.:
● podstawowa stawka podatku VAT wynosić będzie 23 %,
● dotychczasowa 7 % stawka wynosić będzie 8 %,
● stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art.115 ust. 2, wynosić będzie 7 %,
● stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosić będzie 4 %.

REKLAMA

Wprowadzenie nowych stawek podatku VAT może wywołać w praktyce wątpliwości co do wysokości opodatkowania niektórych czynności występujących na przełomie 2010/2011r. Warto więc zauważyć, że wśród regulacji zawartych w w/w ustawie znalazły się również zapisy wprowadzające reguły przejściowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. W przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jan Kowalski, czynny podatnik podatku VAT, prowadzący hurtownię materiałów budowlanych, w dniu 30 grudnia 2010 r. dokonuje sprzedaży towaru na rzecz Spółki X. Przedmiotową sprzedaż dokumentuje fakturą VAT wystawioną w dniu 3 stycznia 2011 r. Z datą wystawienia faktury powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z wyrażoną powyżej regułą, pomimo że w dacie wystawienia faktury obowiązywała stawka 23 % podatku VAT na sprzedany towar, to czynność powinna być opodatkowana stawką 22 % z uwagi na moment jej wykonania.

2. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.

REKLAMA

Spółka X, będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonuje wynajmu lokali użytkowych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z umowami najmu zawartymi z poszczególnymi podmiotami do końca 2012 r. termin płatności czynszu przypada na ostatni dzień każdego miesiąca.

Zgodnie z powyższą regułą za grudzień 2010 r. zastosowanie będzie miała 22 % stawka podatku VAT, natomiast za styczeń i kolejne okresy 2011 i 2012 r. stawka podwyższona.

3. W przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Firma świadcząca usługi w zakresie ochrony mienia i ludzi przyjęła zlecenie ochrony imprezy masowej organizowanej od godziny 20.00 dnia 31 grudnia 2010 r. do godziny 3.00 dnia 01 stycznia 2011 r.

Zgodnie z opisaną powyżej regułą zastosowanie będą miały dwie stawki podatku VAT - jedna obejmująca część usługi wykonanej jeszcze w roku 2010 (22 % VAT) i druga obejmująca pozostałą część usługi (23 % VAT).

4. W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w w pkt 3, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Firma windykacyjna w wyniku przyjętego zlecenia podjęła w grudniu 2010 r. czynności zmierzające do odzyskania wierzytelności na rzecz jej klienta. Czynności te kontynuowane były w styczniu 2011 r. W ramach zlecenia kierowano pisma do dłużnika, ustalano składniki jego majątku, podjęto negocjacje.

W takim przypadku proporcjonalnie należy określić część usługi wykonanej w roku 2010 w stosunku do jej części wykonanej w roku następnym.

5. W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku, pod warunkiem że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Należy wspomnieć, iż w/w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT określa moment powstania obowiązku podatkowego dla rozliczeń m.in. z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Zakład energetyczny z tytułu świadczonej usługi dostaw energii elektrycznej w roku 2010 wystawia faktury „na przyszłość” obejmujące okres do lutego 2011 r. Wystawiając pierwszą fakturę w roku 2011 powinien dokonać korekty rozliczenia podatku, uwzględniając nowo obowiązującą stawkę podatku, pamiętając przy tym, że nie powinno to nastąpić później niż do dnia 30 czerwca 2011 r.

6. Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

Jan Kowalski w ramach prowadzonej działalności w grudniu 2010 r. przyjmuje zlecenie wyszukania samochodu określonej marki i rocznika. W dacie przyjęcia zlecenia zostaje wystawiona faktura oraz następuje jej płatność. Usługa zrealizowana zostaje w lutym 2011 r. W zaistniałej sytuacji, zgodnie z przedstawiona wyżej regułą, nie zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej w zakresie stawki podatku VAT, pomimo iż wykonanie usługi nastąpiło w okresie obowiązywania 23 % podatku VAT.

7. Powyższych reguł nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Zaprezentowane przykłady świadczą o tym, że można mnożyć sytuacje, do których zastosowanie będą miały przedstawione reguły. Dopiero linia orzecznicza wskaże jak prawidłowo powinny być one zinterpretowane.

Źródło: ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

W 2026 r. wdrożenie obowiązkowego KSeF - czy pamiętamy o VIDA? Czym jest VIDA i jakie zmiany wprowadza?

W 2026 roku wdrożymy w końcu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji obowiązkowej. Prace nad KSeF trwają od wielu lat. Na początku tych prac Polska była w awangardzie państw unijnych pod względem e-fakturowania, wyprzedzaliśmy rozmachem i pomysłem inne państwa, jedni z pierwszych wnioskowaliśmy w 2021 r. o pozwolenie na obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników i transakcji. Administracja utknęła jednak w realizacji swojego pomysłu, reszta jest historią. W międzyczasie pojawiły się nowe, niezwykle istotne okoliczności, a więc VIDA (VAT in the Digital Age). Pojawia się zatem fundamentalne pytanie: czy obecne wdrożenie KSeF nie powinno już dziś uwzględniać przyszłych wymogów VIDA?

REKLAMA

Minister finansów zapowiada nowy podatek: W kogo uderzy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej utrzymywanej przez banki w Narodowym Banku Polskim - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że przychody do budżetu w 2026 r. z tego tytułu mogłyby sięgnąć 1,5-2 mld zł.

Zwrot VAT: Tylko organ I instancji może przedłużyć termin – przełomowy wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że termin zwrotu VAT może zostać przedłużony wyłącznie przez organ I instancji i tylko w trakcie trwającego postępowania. Przedłużenie nie jest dopuszczalne po uchyleniu decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA