| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

Najważniejsze z zakładanych zmian w podatku VAT regulowane są w:
ustawie z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej - Dz.U. Nr 238, poz. 1578,

ustawie z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 226, poz. 1476.

Powyższe ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Pierwsza z w/w ustaw zawiera zmiany w ustawie o VAT dotyczące podwyższonych stawek podatku. Zgodnie z ich treścią w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.:
● podstawowa stawka podatku VAT wynosić będzie 23 %,
● dotychczasowa 7 % stawka wynosić będzie 8 %,
● stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art.115 ust. 2, wynosić będzie 7 %,
● stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosić będzie 4 %.

Wprowadzenie nowych stawek podatku VAT może wywołać w praktyce wątpliwości co do wysokości opodatkowania niektórych czynności występujących na przełomie 2010/2011r. Warto więc zauważyć, że wśród regulacji zawartych w w/w ustawie znalazły się również zapisy wprowadzające reguły przejściowe:

1. W przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jan Kowalski, czynny podatnik podatku VAT, prowadzący hurtownię materiałów budowlanych, w dniu 30 grudnia 2010 r. dokonuje sprzedaży towaru na rzecz Spółki X. Przedmiotową sprzedaż dokumentuje fakturą VAT wystawioną w dniu 3 stycznia 2011 r. Z datą wystawienia faktury powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z wyrażoną powyżej regułą, pomimo że w dacie wystawienia faktury obowiązywała stawka 23 % podatku VAT na sprzedany towar, to czynność powinna być opodatkowana stawką 22 % z uwagi na moment jej wykonania.

2. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.

Spółka X, będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonuje wynajmu lokali użytkowych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z umowami najmu zawartymi z poszczególnymi podmiotami do końca 2012 r. termin płatności czynszu przypada na ostatni dzień każdego miesiąca.

Zgodnie z powyższą regułą za grudzień 2010 r. zastosowanie będzie miała 22 % stawka podatku VAT, natomiast za styczeń i kolejne okresy 2011 i 2012 r. stawka podwyższona.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK