REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

VAT 2011 deklaracja VAT-7
VAT 2011 deklaracja VAT-7

REKLAMA

REKLAMA

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 250 poz. 1681),

Autopromocja

Nowa deklaracja VAT-7 na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-7K na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-7D na 2011 rok

Objaśnienia do deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa deklaracja VAT-8 na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-9M na 2011 rok

Nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami będzie można stosować, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r.

Dotychczasowe deklaracje ważne do rozliczenia za czerwiec 2011 r.

Stare wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1 – 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO:

1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:
a) w poz. 25 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,
b) w poz. 26 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;

2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:
a) w poz. 27 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,
b) w poz. 28 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;

3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:
a) w poz. 29 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,
b) w poz. 30 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a.

Jednak starych deklaracji nie mogą używać w 2011 roku podatnicy nabywający usługi, dla których to usług są podatnikami zobowiązanymi do rozliczenia VAT.

Co nowego w nowych wzorach deklaracji

Generalnie nowe wzory VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M, zostały oparte na dotychczasowych wzorach określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 211, poz. 1333, z późn. zm.).

1. We wzorze deklaracji VAT-7, VAT -7K i VAT-7D, wprowadzono następujące zmiany w:

części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie następujących wierszy:
- „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” na „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 3% albo 5%”;
- „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” na „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 7% albo 8%”;
- „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” na „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 22% albo 23%”;

Zmiany te (zastąpienie oznaczeń liczbowych stawek podatkowych nazwami ogólnymi) wynikają ze zmian stawek podatku od towarów i usług wprowadzanych od 2011 roku. Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki super obniżonej 3% i 5%. W ciągu roku mogą też wystąpić różne stawki w przypadku korekt obrotu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zaproponowane rozwiązanie jest najlepsze, bo alternatywne rozszerzanie deklaracji o kolejne 6 pozycji, a w przypadku dalszej podwyżki stawek o kolejne 12 pozycji, nie ułatwi podatnikowi rozliczenia z podatku, a jedynie zwiększy koszty druku tych formularzy, oraz zwiększy liczbę błędów przy wypełnianiu deklaracji, jak i przy wprowadzaniu danych z tej deklaracji do systemu POLTAX.

Ponadto w części C zmieniono brzmienie wiersza 12:
- z „12. Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca).

Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, oraz ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.

W części F. Informacje dodatkowe - usunięto ze wzoru deklaracji w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K, w poz. 72 dla VAT-7D kwadrat w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Zmiana ma charakter doprecyzowujący. Informacja zawarta w tej poz. okazała się zbędna dla prawidłowego rozliczenia podatku. W konsekwencji przesunięto numerację pozostałych pozycji.

2. We wzorze deklaracji VAT-8 i VAT-9M w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie wiersza:
„Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca).
Zmiana ta ma na celu umożliwienie rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku nabywania przez podatników usług, dla których są podatnikami.

W związku z tymi zmianami również doprecyzowano we wzorze VAT-8 i VAT-9M treść objaśnień „Składający” w celu uwzględnienia tych podmiotów, które nabywają usługi, dla których są podatnikami. 

W związku z doprecyzowaniem podmiotów składających, skrócono też nazwę deklaracji VAT-9M z „Deklaracja dla podatku od towarów i usług od importu usług lub dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Deklaracja dla podatku od towarów i usług”. W świetle zmian wprowadzonych we wzorze tej deklaracji, nazwa tej deklaracji wymagałaby, albo rozszerzenia nazwy, albo jej skrócenia, tak jak uczyniono to w projekcie. Zmiana ta ma również na celu ujednolicenie nazw deklaracji (tak jak deklaracja VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i VAT-8).

W związku ze zmianami we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, w Objaśnieniach do tych deklaracji:
- zostały wprowadzone dodatkowo objaśnienia do pozycji 25, 26, 27, 28, 29, 30 projektowanych wzorów,
- doprecyzowano objaśnienia do poz. 41 i 42 deklaracji w związku ze zmianą nazwy wiersza dla tych pozycji,
- usunięto objaśnienia do poz. 66 (art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy ) obecnie obowiązującej deklaracji VAT-7 i VAT-7K i poz. 72 – deklaracji VAT-7D.

Wszystko o: VAT 2011

Wszystko o: Podatki 2011

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA