Nowe deklaracje VAT na 2011 rok
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 250 poz. 1681),
REKLAMA
Nowa deklaracja VAT-7 na 2011 rok
Nowa deklaracja VAT-7K na 2011 rok
Nowa deklaracja VAT-7D na 2011 rok
Objaśnienia do deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D
Nowa deklaracja VAT-8 na 2011 rok
Nowa deklaracja VAT-9M na 2011 rok
Nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami będzie można stosować, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r.
Dotychczasowe deklaracje ważne do rozliczenia za czerwiec 2011 r.
Stare wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1 – 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO:
1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:
a) w poz. 25 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,
b) w poz. 26 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:
a) w poz. 27 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,
b) w poz. 28 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:
a) w poz. 29 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,
b) w poz. 30 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a.
Jednak starych deklaracji nie mogą używać w 2011 roku podatnicy nabywający usługi, dla których to usług są podatnikami zobowiązanymi do rozliczenia VAT.
Co nowego w nowych wzorach deklaracji
Generalnie nowe wzory VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M, zostały oparte na dotychczasowych wzorach określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 211, poz. 1333, z późn. zm.).
1. We wzorze deklaracji VAT-7, VAT -7K i VAT-7D, wprowadzono następujące zmiany w:
części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie następujących wierszy:
- „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” na „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 3% albo 5%”;
- „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” na „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 7% albo 8%”;
- „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” na „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 22% albo 23%”;
Zmiany te (zastąpienie oznaczeń liczbowych stawek podatkowych nazwami ogólnymi) wynikają ze zmian stawek podatku od towarów i usług wprowadzanych od 2011 roku. Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki super obniżonej 3% i 5%. W ciągu roku mogą też wystąpić różne stawki w przypadku korekt obrotu.
Zdaniem Ministerstwa Finansów zaproponowane rozwiązanie jest najlepsze, bo alternatywne rozszerzanie deklaracji o kolejne 6 pozycji, a w przypadku dalszej podwyżki stawek o kolejne 12 pozycji, nie ułatwi podatnikowi rozliczenia z podatku, a jedynie zwiększy koszty druku tych formularzy, oraz zwiększy liczbę błędów przy wypełnianiu deklaracji, jak i przy wprowadzaniu danych z tej deklaracji do systemu POLTAX.
REKLAMA
Ponadto w części C zmieniono brzmienie wiersza 12:
- z „12. Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca).
Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, oraz ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.
W części F. Informacje dodatkowe - usunięto ze wzoru deklaracji w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K, w poz. 72 dla VAT-7D kwadrat w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Zmiana ma charakter doprecyzowujący. Informacja zawarta w tej poz. okazała się zbędna dla prawidłowego rozliczenia podatku. W konsekwencji przesunięto numerację pozostałych pozycji.
2. We wzorze deklaracji VAT-8 i VAT-9M w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie wiersza:
„Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca).
Zmiana ta ma na celu umożliwienie rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku nabywania przez podatników usług, dla których są podatnikami.
W związku z tymi zmianami również doprecyzowano we wzorze VAT-8 i VAT-9M treść objaśnień „Składający” w celu uwzględnienia tych podmiotów, które nabywają usługi, dla których są podatnikami.
W związku z doprecyzowaniem podmiotów składających, skrócono też nazwę deklaracji VAT-9M z „Deklaracja dla podatku od towarów i usług od importu usług lub dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Deklaracja dla podatku od towarów i usług”. W świetle zmian wprowadzonych we wzorze tej deklaracji, nazwa tej deklaracji wymagałaby, albo rozszerzenia nazwy, albo jej skrócenia, tak jak uczyniono to w projekcie. Zmiana ta ma również na celu ujednolicenie nazw deklaracji (tak jak deklaracja VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i VAT-8).
W związku ze zmianami we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, w Objaśnieniach do tych deklaracji:
- zostały wprowadzone dodatkowo objaśnienia do pozycji 25, 26, 27, 28, 29, 30 projektowanych wzorów,
- doprecyzowano objaśnienia do poz. 41 i 42 deklaracji w związku ze zmianą nazwy wiersza dla tych pozycji,
- usunięto objaśnienia do poz. 66 (art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy ) obecnie obowiązującej deklaracji VAT-7 i VAT-7K i poz. 72 – deklaracji VAT-7D.
Wszystko o: VAT 2011
Wszystko o: Podatki 2011
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat