REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Benefity dla pracowników w 2011 roku a podatek VAT

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy umożliwiają własnym pracownikom korzystanie z określonych benefitów, za które pobierają należne wynagrodzenie (w wielu przypadkach niższe niż obowiązujące w normalnym obrocie gospodarczym).

Czy w przypadku odsprzedaży pracownikom usług medycznych oraz nauki języków obcych nadal skorzystamy w 2011 roku ze zwolnienia przedmiotowego w VAT?

REKLAMA

Autopromocja

Często spotykanym i wykorzystywanym w firmach benefitem są tzw. pakiety medyczne.

Pracownik wykupując określone usługi może korzystać z prywatnych klinik, porad medycznych (nie tylko z zakresu medycy pracy, ale także z pozostałych świadczeń medycznych, w tym również z medycyny rodzinnej). Innym benefitem o jakim warto wspomnieć jest korzystanie z nauki języków obcych, za które pracownicy płacą znacznie niższe wynagrodzenie od zwykłego Kowalskiego.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa przedmiotowe usługi (tut. pakiety medyczne jak i naukę języków obcych) we własnym imieniu, ale na rzecz określonych pracowników, uznaje się że na potrzeby VAT-u sam nabył, a kolejno wyświadczył te świadczenia.

Powyższe wynika z treści art. 30 ust. 3 VAT-u, w którym czytamy, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu świadczenia usług, pomniejszona o kwotę podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Przepis powyższy stanowi implementację art. 28 Dyrektywy 206/112/WE, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik we własnym imieniu lecz na rzecz innego podatnika bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że sam nabył i wyświadczył te usługi.

W takich sytuacjach uznaje się, że dla celów podatku od towarów i usług zleceniobiorca nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie wyświadczył usługę zleceniodawcy. W konsekwencji, przedsiębiorca (podatnik) odsprzedając przedmiotowe usługi na rzecz pracowników powinien w szczególności zastanowić się nad sposobem ich opodatkowania na gruncie przepisów VATU.

Jak jest obecnie...

REKLAMA

Podatnicy, którzy nabywają przedmiotowe świadczenia we własnym imieniu, ale na rzecz pracowników, co do zasady otrzymują faktury VAT, w których nie występuje kwota podatku naliczonego. Powyższe wynika z faktu, iż podmiot świadczący te usługi (faktyczny usługodawca) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. Jak czytamy bowiem w treści art. 43 ust. 1 pkt 1 VAT- u, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w poz. 7 i 9 tego załącznika, zwolnieniu podlegają m.in. szeroko rozumiane usługi w zakresie edukacji (ex 80 PKWiU) oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (ex 85 PKWiU).

W konsekwencji, przedsiębiorca (podatnik), który odsprzedaje przedmiotowe usługi na rzecz własnych pracowników, również uprawniony jest do skorzystania z ww. zwolnienia przedmiotowego w VAT. Tym samym, obciążając pracowników za pakiety medyczne oraz usługi w zakresie edukacji stosuje zwolnienie z opodatkowania w VAT.

...a jak będzie w 2011 r.

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (która to nowelizacja została już uchwalona przez obie Izby Parlamentu i trafiła do podpisu Prezydenta RP) zmienia uprawnienia w zakresie korzystania ze zwolnień przedmiotowych w VAT.

Jak wynika z przepisów tej nowelizacji, całkowicie zostanie uchylony art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wraz z odwołującym się do niego załącznikiem nr 4. Jednocześnie do analizowanego art. 43 ust. 1 zostaną wprowadzone w pkt 17 – 41, nowe przepisy warunkujące korzystanie ze zwolnień przedmiotowych w VAT. Co więcej, w zakresie klasyfikacji usługi Podatnik nie będzie już miał prawa odwoływać się do klasyfikacji statystycznych (tutaj do PKWiU).

Zwolnieniem zostaną objęte usługi, które gospodarczo oraz słownikowo wypełniają zakres czynności wymienionych w art. 43 ustawy o VAT. Tym samym warto przeanalizować najbardziej interesujące podatników zmiany w tym zakresie.

Z analizy pkt 18 oraz pkt 19 art. 43 ustawy o VAT wynika, że zwolnieniu podlegać będą:

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;
- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez: lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.) oraz psychologów.

Natomiast w pkt 26-29 tego przepisu prawa podatkowego czytamy, że zwolnieniu przedmiotowemu podlegają usługi:

- świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;
- usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli, a także
- usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29 .

Przy czym należy zasygnalizować, iż zapis dotyczący świadczenia nauki języków obcych został dodany w trakcie trwania prac parlamentarnych. Należy również pamiętać, iż zwolnienie to wykracza poza zakres uprawnień wynikających z przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, bowiem możliwość skorzystania ze zwolnienia w zakresie usług edukacyjnych warunkowane jest spełnieniem wymogów podmiotowych (tj. świadczenia te powinny być wykonywane przez powołane ku temu podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie).

Polecamy: serwis Koszty

W konsekwencji, od 2011 r. w przypadku nabycia tzw. pakietów medycznych podatnik otrzyma fakturę VAT, w której podobnie jak obecnie nie będzie widniała kwota naliczonego podatku VAT. Usługi te nadal będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania. Niemniej, w przypadku gdy następnie przedsiębiorca zechce obciążyć pracowników kosztem tych pakietów, z takiego zwolnienia już nie skorzysta.

Należy bowiem pamiętać, iż zwolnienie to może być zastosowane jedynie przez podmioty profesjonalnie wykonujące praktykę medyczną. Skoro zwykły przedsiębiorca nie wypełnia tego warunku podmiotowego, świadczenia medyczne będzie zobowiązany opodatkować wg podstawowej stawki podatku VAT (tut. stawki 23%).

Z kolei, jeśli chodzi o świadczenia usług nauczania języków obcych, i w tym przypadku podatnik nabywając przedmiotowe świadczenia otrzyma fakturę VAT bez kwoty podatku. Jednocześnie odsprzedając te usługi na rzecz faktycznych beneficjentów (pracowników) uprawniony będzie do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, bowiem nauczanie języków obcych nie zostało objęte obowiązkiem spełnienia innych warunków podmiotowych. Niemniej należy pamiętać, iż świadczenia te dotyczą jedynie usług edukacyjnych w zakresie nauki języków obcych.

Spółka w 2011 r. nabyła we własnym imieniu, lecz na rzecz sowich pracowników pakiety medyczne oraz usługi nauki języka rosyjskiego. Odsprzedając przedmiotowe świadczenia na rzecz pracowników powinna:
- zastosować podstawową stawkę podatku VAT – w przypadku odsprzedaży usług medycznych,
- skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania – gdy przedmiotem transakcji jest nauka języków obcych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze lub rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

Nowe wzory formularzy deklaracji VAT od 2025 roku: VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów zamierza od 1 kwietnia 2025 r. wprowadzić dwa nowe wzory deklaracji VAT. Mają to być VAT-8 (wersja 12) i VAT-9M (wersja 11). Gotowy jest już projekt rozporządzenia określającego nowe wzory tych formularzy. Co się zmieni?

Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Rząd odpowiada na pytania o realizację obietnicy

Obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł wciąż pozostaje niezrealizowana, mimo że miała być spełniona w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posłanki Marii Koc wyjaśnia, że zmiana może nastąpić dopiero przy poprawie sytuacji budżetowej. Koszt wprowadzenia reformy szacuje się na 52,5 mld zł rocznie.

Pułapka podatkowa. Jest problem z terminem zgłoszenia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

REKLAMA

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacjii, opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 r.: Zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

Amortyzacja inwestycji w obce środki trwałe

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w polskim systemie prawnym znalazły się niekorzystne regulacje podatkowe dla branży nieruchomości, wśród których wymienić można przede wszystkim zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych. 

NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

REKLAMA

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

REKLAMA