Przeniesienie własności towarów w zamian za umorzenie udziałów to dostawa opodatkowana VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem NSA przedmiotowa transakcja stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. W ocenie sądu, skoro wniesienie przez wspólnika aportu do spółki w zamian za otrzymane udziały stanowi dostawę towarów, to stanowi ją także przekazanie przez spółkę wspólnikowi towaru w zamian za zbywane przez niego na rzecz spółki udziały. W obu tych przypadkach dochodzi bowiem do odpłatnego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Nie ma przy tym znaczenia to, że w tym drugim przypadku transakcja odbywa się w ramach instytucji umorzenia udziałów.
REKLAMA
W art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE (w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) przewidziano co prawda możliwość wyłączenia z opodatkowania czynności, których przedmiotem jest całość lub część majątku przedsiębiorstwa podatnika, jednak przepis ten ma zastosowanie tylko do składników przedsiębiorstwa, które są zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.
Ponadto w ocenie sądu: „(…)powszechność opodatkowania oznacza opodatkowanie całego obrotu, stosowanie jednolitych zasad opodatkowania na danym rynku bez względu na to, skąd towar pochodzi, a także wymóg obciążenia podatkiem każdego obrotu niezależnie od tego przez kogo on jest wykonywany (vide Dyrektywa VAT 2006/112/WE, Komentarz, Wydawnictwo UNIMEX 2010 s. 32). To ostanie stwierdzenie, ze względu na to, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają transakcje dokonywane w warunkach obrotu profesjonalnego, nie ma odniesienia do transakcji dotyczących majątku osobistego, co jednak w tym przypadku nie występuje. W sytuacji zatem, gdy przekazane towary zostały nabyte przez spółkę do celów jej działalności gospodarczej, to transakcja przekazania tych towarów udziałowcowi, odbywająca się także w ramach instytucji umorzenia udziałów, stanowi dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust.1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.”
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Polecamy: Biuletyn VAT
Uchwała wiąże wszystkie składy sędziowskie, w ten sposób usuwając wspomniane wątpliwości interpretacyjne. Niestety, jest to sytuacja niekorzystna dla podatnika, który traci w ten sposób jedną z możliwości legalnej optymalizacji podatkowej. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Z chęcią udzielimy niezbędnych wyjaśnień.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat