REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aport wierzytelności do spółki nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowe z 28 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-171/16/ICz).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozpatrywał sprawę Wnioskodawcy (niebędącego podatnikiem VAT), którego ojciec jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zgodnie z wcześniejsza uchwałą wspólników, spółka ta będzie zobligowana do wypłaty wspólnikom (w tym ojcu Wnioskodawcy) zysku wypracowanego w 2015 r. i w latach poprzednich. W związku z tym, Wnioskodawca ma nabyć od ojca (w drodze darowizny) prawo do żądania zysku tejże spółki cywilnej. Przedmiotem darowizny ma być całość lub część wierzytelności przysługującej ojcu Wnioskodawcy z tytułu podziału zysku. Co więcej, roszczenie o wypłatę zysku przez spółkę cywilną ma zaś zostać wniesione przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, która powstanie z przekształcenia ww. spółki cywilnej.  Na gruncie przedmiotowego stanu faktycznego powstała więc wątpliwość, czy przedmiotowa transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Organ podatkowy przypomniał w interpretacji indywidualnej, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.  Przez dostawę towarów rozumie się, na mocy art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, usługa w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT to „(...) każde odpłatne świadczenie, które nie jest dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu”. Ponadto, jak wskazał organ, z odpłatnym świadczeniem mamy do czynienia wtedy gdy istnieje stosunek prawny pomiędzy usługodawcą  a odbiorcą tego świadczenia, z którego wynika obowiązek spełnienia wzajemnego świadczenia przez usługobiorcę w zamian za wykonaną usługę.

Obrót wierzytelnościami został zaś uregulowany w Kodeksie cywilnym. Jak stanowi, art. 509 § 1 ww. ustawy, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 § 2 Kodeksu cywilnego). Ponadto, jak stanowi art. 510 § 1 ww. ustawy, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył organ podatkowy, wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu. Istota tego prawa wyraża się w uprawnieniu jednego podmiotu do żądania od drugiego określonego świadczenia. Przelew wierzytelności powoduje przejście na nabywcę ogółu uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi. Takie przeniesienie wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku nabywcy jest zaś jedynie skutkiem rozporządzania tą wierzytelnością, tj. wiąże się z wykonaniem uprawnień właścicielskich przysługujących temu podmiotowi.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Polecamy: Biuletyn VAT

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że wskutek wniesienia aportu wierzytelności (prawa do żądania wypłaty zysku) nie dojdzie do dostawy towarów na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wierzytelność nie stanowi bowiem towaru w rozumieniu ww. ustawy. Czynność ta, po stronie zbywcy wierzytelności, nie będzie stanowić również świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Trzeba bowiem zauważyć, że w tym układzie de facto to nabywca wierzytelności (spółka komandytowa) będzie świadczyć usługę polegająca na zwolnieniu Wnioskodawcy  od wykonywania czynności związanych ze ściąganiem długu i ryzyka jego nieściągnięcia. Tym samym, świadczenie Wnioskodawcy polegające na wniesieniu wkładu w postaci wierzytelności do spółki komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Ewelina Kalita

Konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA