REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT
Fotolia

REKLAMA

Aport wierzytelności do spółki nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowe z 28 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-171/16/ICz).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozpatrywał sprawę Wnioskodawcy (niebędącego podatnikiem VAT), którego ojciec jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zgodnie z wcześniejsza uchwałą wspólników, spółka ta będzie zobligowana do wypłaty wspólnikom (w tym ojcu Wnioskodawcy) zysku wypracowanego w 2015 r. i w latach poprzednich. W związku z tym, Wnioskodawca ma nabyć od ojca (w drodze darowizny) prawo do żądania zysku tejże spółki cywilnej. Przedmiotem darowizny ma być całość lub część wierzytelności przysługującej ojcu Wnioskodawcy z tytułu podziału zysku. Co więcej, roszczenie o wypłatę zysku przez spółkę cywilną ma zaś zostać wniesione przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, która powstanie z przekształcenia ww. spółki cywilnej.  Na gruncie przedmiotowego stanu faktycznego powstała więc wątpliwość, czy przedmiotowa transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Organ podatkowy przypomniał w interpretacji indywidualnej, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.  Przez dostawę towarów rozumie się, na mocy art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, usługa w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT to „(...) każde odpłatne świadczenie, które nie jest dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu”. Ponadto, jak wskazał organ, z odpłatnym świadczeniem mamy do czynienia wtedy gdy istnieje stosunek prawny pomiędzy usługodawcą  a odbiorcą tego świadczenia, z którego wynika obowiązek spełnienia wzajemnego świadczenia przez usługobiorcę w zamian za wykonaną usługę.

Obrót wierzytelnościami został zaś uregulowany w Kodeksie cywilnym. Jak stanowi, art. 509 § 1 ww. ustawy, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 § 2 Kodeksu cywilnego). Ponadto, jak stanowi art. 510 § 1 ww. ustawy, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył organ podatkowy, wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu. Istota tego prawa wyraża się w uprawnieniu jednego podmiotu do żądania od drugiego określonego świadczenia. Przelew wierzytelności powoduje przejście na nabywcę ogółu uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi. Takie przeniesienie wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku nabywcy jest zaś jedynie skutkiem rozporządzania tą wierzytelnością, tj. wiąże się z wykonaniem uprawnień właścicielskich przysługujących temu podmiotowi.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Polecamy: Biuletyn VAT

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że wskutek wniesienia aportu wierzytelności (prawa do żądania wypłaty zysku) nie dojdzie do dostawy towarów na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wierzytelność nie stanowi bowiem towaru w rozumieniu ww. ustawy. Czynność ta, po stronie zbywcy wierzytelności, nie będzie stanowić również świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Trzeba bowiem zauważyć, że w tym układzie de facto to nabywca wierzytelności (spółka komandytowa) będzie świadczyć usługę polegająca na zwolnieniu Wnioskodawcy  od wykonywania czynności związanych ze ściąganiem długu i ryzyka jego nieściągnięcia. Tym samym, świadczenie Wnioskodawcy polegające na wniesieniu wkładu w postaci wierzytelności do spółki komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

Ewelina Kalita

Konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  "Nie płacę, bo nie pracuję, bo inflacja, bo mam za daleko do banku…" Jak tłumaczymy niepłacenie długów?

  „Nie płacę, bo mam za daleko do banku, a boję się wchodzić na konto przez Internet”, „Nie płacę, bo nie pracuję”, „Nie płacę, bo inflacja…” – to tylko część z obszernego repertuaru wymówek dłużników, z którymi każdego dnia mierzą się negocjatorzy firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Działają na zlecenie wierzycieli – banków, firm pożyczkowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców prądu, gazu i telewizji. Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe konsumentów wynoszą obecnie 45 mld zł.

  Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

  Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

  REKLAMA