reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Rozliczanie VAT 2017 - zmiany, nowe zasady, najczęstsze problemy

Rozliczanie VAT 2017 - zmiany, nowe zasady, najczęstsze problemy

Zmienione i bardziej skomplikowane zasady rozliczania podatku naliczonego, jaki rozpoznawany jest przez podatnika VAT przy nabyciu świadczeń podlegających tzw. odwrotnemu obciążeniu, sprawiają wiele kłopotów. Z początkiem 2017 roku zmieniły się regulacje w zakresie rozliczania VAT w przypadku zarówno transakcji krajowych (usługi i dostawy), jak i dokonywanych w obrocie międzynarodowym, tj. imporcie usług i nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów.

Niestety, jak już dzisiaj się okazuje, procedury takie mogą przysporzyć podatnikom dużo problemów, a ewentualne uchybienie ma skutkować koniecznością zapłaty odsetek. Warto więc prześledzić i zrozumieć nowe zasady odliczania VAT naliczonego, by uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się regulacje dotyczące rozliczania VAT zarówno w przypadku transakcji krajowych (usługi i dostawy), jak i dokonywanych w obrocie międzynarodowym, tj. imporcie usług i nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zasada neutralności

Podstawowa reguła VAT, czyli zasada neutralności, stanowi, że każdy czynny podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do rozliczania VAT naliczonego zawartego w cenie nabywanych lub importowanych towarów i usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych, a nie zwolnionych od VAT.

Uprawnienie to jest tak oczywiste, że niekiedy podatnicy wręcz zapominają o tym, że jednak nie wystarczy być czynnym podatnikiem, lecz trzeba jeszcze wykazać związek – chociażby pośredni – pomiędzy zakupami a czynnościami dającymi prawo do odliczenia.

W praktyce podatnicy najczęściej dokonują rozliczenia VAT naliczonego z faktur wystawianych przez sprzedawców. Jednak taka sytuacja ma miejsce jedynie wówczas, gdy zakupu dokonano w kraju, od lokalnego czynnego podatnika VAT, i na dodatek nie występują przesłanki do zastosowania tzw. odwrotnego opodatkowania.

Przy zakupach krajowych opodatkowanych na zasadach ogólnych przez sprzedawcę niezwykle ważne jest nie tylko to, czy powstał obowiązek podatkowy, ale również, czy i kiedy nabywca otrzymał fakturę wystawioną przez sprzedawcę. Jeżeli bowiem nawet już powstał obowiązek podatkowy u świadczącego, to rozliczenie VAT naliczonego przez nabywcę (z otrzymanej faktury) nie może być dokonane wcześniej niż w deklaracji za miesiąc otrzymania faktury.

Podatnicy tak bardzo przejęli się problemem momentu otrzymania faktury w kontekście rozliczenia VAT naliczonego, że ich troska o wypełnienie tego warunku może wpędzić ich w kłopoty fiskalne – w dalszej części podkreślam, że przy rozliczeniu VAT naliczonego od importu usług/WNT/odwrotnego opodatkowania w transakcji krajowej, moment otrzymania faktury nie determinuje terminu odliczenia, a podatnicy oczekujący na taki dokument narażają się na konieczność zapłaty odsetek.

Ustawodawca podatkowy, wprowadzając od 1 stycznia 2017 r. zmiany, zastawił pułapkę na podatników. Obecnie nie wystarczy mieć faktury na dzień złożenia deklaracji, ale ważne jest to, kiedy ona wpłynęła do podatnika.

Ustawa o VAT 2017 - tekst ujednolicony

Odwrotne obciążenie

Istotą naszych rozważań jest VAT naliczony w przypadku zakupów rozliczanych przez kupującego w ramach odwrotnego opodatkowania (import usług/WNT/odwrotne opodatkowanie w transakcji krajowej).

Zagadnienie jest niezwykle aktualne, gdyż właśnie prawodawca postanowił zmodyfikować nieco wymogi, a w efekcie terminy rozliczania podatku naliczonego przy tego rodzaju operacjach. Przy okazji okazało się, że zmiana może być bardzo korzystna dla fiskusa, oczywiście kosztem podatników.

Na domiar złego wraz z omawianymi zmianami w zakresie rozliczania VAT w istotny sposób poszerzono krąg przypadków, w których odwrotne opodatkowanie ma zastosowanie. W dodatku chodzi o transakcje krajowe, przy których istnieje największe ryzyko powstania kosztownych dla podatników skutków błędnych poczynań.

Tak było do końca 2016 roku

Do końca 2016 r. obowiązywała zasada, wedle której abyśmy mogli dokonać rozliczenia VAT od transakcji podlegających odwrotnemu opodatkowaniu (i chodzi tu zarówno o import usług, nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów, jak i nabycie odwrotnie opodatkowane w ramach transakcji realizowanych w kraju), musieliśmy spełnić jeden istotny warunek. Otóż musiał powstać obowiązek podatkowy z tytułu nabycia świadczenia.

I to jest cały czas aktualny wymóg. W obecnym stanie prawnym ustawodawca również warunkuje rozliczenie VAT naliczonego z tytułu importu usług, WNT, nabycia odwrotnie opodatkowanego w ramach transakcji realizowanych w kraju tym, że powstał z tego tytułu – oczywiście u nabywcy – obowiązek podatkowy.

Dwa warunki

Aby rozliczyć VAT naliczony z transakcji odwrotnego opodatkowania, do końca 2016 r. wystarczyło, że:

• powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia świadczenia,

• podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu transakcji w deklaracji podatkowej, w której był obowiązany rozliczyć dany podatek. ⒸⓅ

Jeżeli więc weźmiemy pod uwagę to, że w żadnym z wymienionych w poprzednim zdaniu przypadków data otrzymania faktury nie identyfikuje momentu powstania obowiązku podatkowego, jesteśmy uprawnieni do stwierdzenia, że sama data otrzymania faktury jest bez znaczenia dla rozliczenia VAT naliczonego z tytułu dokonania takich zakupów.

Gdzie zatem ta niemiła niespodzianka zaordynowana podatnikom przez ustawodawcę w ramach nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług? Jak zwykle ważne są szczegóły.

W poprzednim stanie prawnym, drugim, obok powołanego powyżej wymogu powstania obowiązku podatkowego, warunkiem rozliczenia podatku naliczonego było to, że podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której był on obowiązany rozliczyć dany podatek.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w przeszłości organy podatkowe próbowały wykorzystać takie zastrzeżenie, aby ukształtować wykładnię, wedle której opóźnienie w prezentacji VAT należnego miałoby skutkować niejednoczesnym rozliczeniem VAT należnego i naliczonego. Miało to skutkować tym, że w przypadku opóźnienia w rozliczeniu należnego podatku od towarów z tytułu importu usług, WNT czy innych transakcji odwrotnie opodatkowanych podatnik zapłaciłby odsetki od zaległości podatkowych. Jednak pomysł taki nie przyjął się; ewidentnie brakowało dla takiej wykładni uzasadnienia w przepisach. Z kolei przeciwnicy tej wykładni kontrargumentowali: dokonując korekty VAT należnego z tytułu takich operacji, najpierw (na pierwszej stronie deklaracji) wpisujemy podatek należny, a dopiero po nim (w tej samej deklaracji – bo taki jest jej układ) VAT naliczony. Zatem warunek jest spełniony. Udało się przekonać przedstawicieli fiskusa (patrz np. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 maja 2014 r., nr ILPP4/443-61/14-2/EWW). No ale sukces nie trwał długo...

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dla rozliczenia VAT należnego i naliczonego w tej samej deklaracji korekta ma być dokonana nie w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym składamy deklarację za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, ale od końca miesiąca powstania obowiązku podatkowego!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama