Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
Kolejnego globalnego kryzysu gospodarczego można uniknąć, a znaczny wpływ na to mogą mieć księgowi - oceniła prof. Aldona Kamela-Sowińska podczas konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przyznała jednocześnie, że tradycyjna księgowość rzeczywiście staje się coraz bardziej zautomatyzowana, ale pogłoski o rychłej śmierci księgowości są zdecydowanie przedwczesne.

Autopromocja

Konferencja „Rachunkowość i podatki dla przedsiębiorcy i księgowego” została zorganizowana 24 października br. dla przedstawicieli firm stanowiących grono członków wspierających Oddział Okręgowy SKwP w Lublinie.

Prezes Oddziału Stefan Czerwiński poinformował, że jest to grupa 102 podmiotów gospodarczych. Są wśród spółki akcyjne, spółki z o.o., jednostki sektora finansów publicznych oraz biura rachunkowe które działają na Lubelszczyźnie.

„Oczekujemy, że te podmioty gospodarcze będą czuły bliższy związek z naszą organizacją, będą sprzyjać jej rozwojowi, a także zgłaszać różnego rodzaju problemy do wspólnego rozwiązywania” - dodał Czerwiński.

Prezes Zarządu Głównego SKwP Franciszek Wala przypomniał, że stowarzyszenie zrzesza pracowników księgowości, którzy „obsługują biznes”. „A zatem my jesteśmy usługodawcą dla przedsiębiorców i oni są naszymi partnerami” - zaznaczył.

Podkreślił również, że członek wspierający jest dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wartością nie tyle przez wzgląd na wnoszone składki, ale przez współpracę polegającą na stałym kontakcie z organizacją.

Wala zwrócił uwagę, że nie tylko podczas takich konferencji jak w Lublinie przedstawiciele SKwP dowiadują się od przedsiębiorców „jak organizować obsługę księgową, żeby ona dobrze służyła biznesowi”.

Organizacja księgowych ma do zaoferowania spotkania szkoleniowe mające na celu wsparcie księgowych w procesie zdobywania wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Członek Zarządu Głównego SKwP i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą prof. Aldona Kamela-Sowińska przyznała, że „tradycyjna księgowość staje się coraz bardziej zautomatyzowana”, jednak w jej ocenie ”pogłoski o rychłej śmierci rachunkowości są zdecydowanie przedwczesne”.

„Natomiast rachunkowość, która tworzy sprawozdania finansowe, a one są informacją przekazywaną dla świata biznesu, polityków, lokalnych władz, statystyki czy globalnych decydentów, dopiero się rozwijają w prawdziwym tempie” - mówiła.

Na rozwój zainteresowania taką sprawozdawczością wpływają według niej „zarówno globalne trendy ekonomiczne, wojny, manipulacje, technologia blockchain (czyli łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych - CP PAP), fake newsy oraz takie elementy jak kryptowaluty”.

Była minister skarbu państwa (w 2001 r.) zwróciła uwagę, że „dla wielu nieprofesjonalistów sprawozdanie finansowe nadal jest +obrazem świętym+, ale dla fachowców coraz częściej jest ono problemem”.

„Eksperci mają coraz więcej wątpliwości, na ile sprawozdanie finansowe jest wytworem rzetelnej wyceny, a na ile wpływały na jego wielkości post prawda, fakty alternatywne, fake newsy, politycy i manipulatorzy globalną gospodarką oraz cyberprzestrzeń?” - stwierdziła.

Księgowy - w jej ocenie - długo jeszcze będzie „na końcu łańcucha zdarzeń gospodarczych”. „To on musi na koniec dnia ujawnić skutki wszelkich decyzji i szaleństw polityków i politykierów, strategów i taktyków gospodarczych, prezesów i dyrektorów. I musi to zaprezentować w sprawozdaniu finansowym w sposób rzetelny i jasny przedstawiając realne wartości gospodarcze” - stwierdziła prof. Kamela-Sowińska.

Zobacz wywiad z prof. Aldoną Kamelą-Sowińską: Intelektualizacja zawodu księgowego

Doradca podatkowy Anna Mełgieś mówiła o konsekwencjach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, które przynoszą wymierne korzyści dla budżetu państwa, jednak prowadzą też do wprowadzania nowych obowiązków dla podatników.

Podczas wykładu „Realizacja koncepcji uszczelnienia sytemu podatkowego na przykładzie VAT – wyzwanie dla fiskusa, czy dla przedsiębiorcy?” że przyznała, że „narzędzia, które zostały wprowadzone zdają się zdawać egzamin”, co widać po wpływie dodatkowych miliardów złotych do budżetu państwa. Oceniła przy tym, że „nowe formy uszczelniania VAT powoli się kończą”.

Wskazała także na podatnika, dla którego - jak mówiła - „to uszczelnianie wiąże się z wprowadzeniem szeregu nowych obowiązków”.

„Mamy wyraźną informację ze strony fiskusa, że podatnik dokonujący własnych rozliczeń, musi brać również pod uwagę rozliczenia VAT- owskie swoich kontrahentów, w tym sensie, że ponosi ryzyko i odpowiedzialność de facto za to, że jego kontrahenci mogą okazać się oszustami podatkowymi, mogą dopuszczać się do nierzetelnego rozliczania podatku” - powiedziała.

W ocenie doradcy podatkowego „rodzi to niepokój i brak zaufania” pomiędzy firmami przedsiębiorstwami i powoduje, że „przybywa narzędzi do weryfikacji kontrahentów”.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

„Tutaj też fiskus podpowiada pewne rozwiązania i takim najciekawszym jest to, że przecież przedsiębiorcy mogą skorzystać z wywiadowni gospodarczych - zauważyła. - Należy wiedzieć co się robi, z kim się współpracuje i nie popadać w paranoję” - radziła.

Właścicielka biura rachunkowego Izabela Ogórek podkreśliła, że z jej perspektywy współpraca z SKwP „układa się bardzo korzystnie dla obu stron”. „Cały czas przepisy zmieniają się i bez współpracy z taką organizacją, myślę, że działalność na rynku lokalnym, czy w ogóle działalność gospodarcza byłaby praktycznie niemożliwa” - powiedziała.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...