Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Małgorzata Gach
rozwiń więcej
radca prawny
rozwiń więcej
doradca podatkowy; Natalia Majerz
rozwiń więcej
aplikant radcowski
rozwiń więcej
inforCMS
Na początku października weszły w życie zmiany dotyczące ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Zakończył się więc okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do nowych wymogów określonych rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 r. Nadal jednak sytuację komplikuje dość ogólny charakter zapisów w zakresie wymaganego opisu towaru lub usługi na paragonie fiskalnym.

 

Autopromocja


Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów

 


W czym problem? Otóż  zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6) w/w Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 14 marca 2013 roku (dalej: „Rozporządzenie”) paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Zaraz oczywiście pojawiły się wątpliwości jak należy interpretować w/w zapis, a w szczególności jak należy rozumieć tę „jednoznaczną identyfikację” towaru lub usługi.

Co powinien zawierać paragon fiskalny

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Wychodząc temu na przeciw w dniu 12 września 2013 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. PT7/033/1/589/MHL/13/RD-94492), w której zawarł pewne wytyczne do rozstrzygania bieżących problemów  tym zakresie.

Podstawowe wnioski płynące z wydanej interpretacji zasadniczo są dwa:

- po pierwsze: nazwa na paragonie powinna umożliwiać przyporządkowanie do niej odpowiedniej stawki podatku,

- po drugie: wystawiony paragon ma umożliwiać zidentyfikowanie sprzedanego towaru lub wykonanej usługi.

Wskazanie to jest ściśle uzależnione od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W związku z tym powinno zostać użyte takie oznaczenie, które by wskazywało na produkt lub usługę z oferowanego przez podatnika  asortymentu.


Oznaczenie produktów i usług na paragonie fiskalnym


Zgodnie z tym w miejsce oznaczeń rodzajów produktów np. warzywa/owoce, nabiał czy też pieczywo, powinno się używać nazw wskazujących na konkretny produkt w znaczeniu: pomidory, jabłka (dla grupy warzywa/owoce), chleb, bułka (dla grupy pieczywo), ser żółty, mleko (dla grupy nabiał), piwo, wino, wódka (dla grupy napoje alkoholowe), woda, sok (dla grupy napojów bezalkoholowych/soków). Jak podkreślił Minister Finansów sporny przepis Rozporządzenia „nie obliguje do stosowania nazw szczegółowych dotyczących pojedynczych przedmiotów danego rodzaju lub poszczególnych cech danego towaru lub usługi (np. barwa, pojemność, rozmiar).”

Kasy fiskalne 2013 - zwrot pieniędzy klientowi

 

Posiadanie w asortymencie towarów różniących się odmianą czy też rodzajem, nie zobowiązuje do wyszczególniania tego na wydruku - wystarczy określenie dla kilku rodzajów np. pomidorów, wyrażenia „pomidor”, dla kilku rodzajów ciastek - „ciastka”, nie trzeba także programować kasy dla wykazania, że sprzedaliśmy szarlotkę czy też kremówkę. Wynikające z różnych odmian produktu różne ich ceny powinny być wykazywane w odrębnych pozycjach, jednak identyfikowanie takiego towaru za pomocą jednej nazwy, np. jabłka, jest dozwolone.

Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące


Stawki VAT na paragonach


Inaczej nieco przedstawia się sytuacja w przypadku jeśli sprzedaż określonego towaru wiąże się z zastosowaniem różnych stawek podatku VAT. Wówczas przyczyna (powód) zastosowania stawki np. 8% czy 5% podatku VAT musi znaleźć swoje odzwierciedlenie także w opisie towaru na paragonie fiskalnym.  Wobec tego dokonując zakupów na paragonie dokumentującym sprzedaż powinniśmy zobaczyć oznaczenie, wskazujące że np. zakupiliśmy pomidory suszone ze stawką 8%, pomidory na gałązce ze stawką 5%, chleb o przedłużonej trwałości ze stawką 8% podatku, chleb z terminem przydatności do spożycia nie dłuższym niż 14 dni - objęty 5% stawką, ciastka świeże - objęte 8% stawką czy np. ciastka, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni - objęte 23% stawką podatku VAT.

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Podatnicy świadczący usługi (podobnie jak przy dostawie towaru) mogą przy określaniu ich nazw wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności, tj. cennika. Określenie nazwy świadczonej przez punkty gastronomiczne usługi może opierać się na nazewnictwie określonym w karcie dań.

Podatnikom pozostawiono swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczącej dokładniejszego opisu. Niezależnie od tego, czy decyzja ta będzie świadomym wyborem, czy też próbą ucieczki przed wątpliwościami i obawą przed zbyt ogólnym nazewnictwem - uspokajamy: podatnik, którego sytuacja faktyczna jest tożsama z opisaną w interpretacji ogólnej, do której się zastosował, nie musi występować o interpretację indywidualną, ani też obawiać się negatywnych konsekwencji prawnych.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy
Natalia Majerz, aplikant radcowski

 

 

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...