reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie złożyć deklarację przez internet

Łatwiej będzie złożyć deklarację przez internet

Złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej nie będzie zależało od zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego.

ZMIANA PRAWA

Podatnicy, którzy będą chcieli złożyć zeznania podatkowego przez internet, mają być zwolnieni z obowiązku zawiadomienia o tym urzędu skarbowego. Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Ordynacji podatkowej, który wprowadza takie uproszczenie. Dzięki tym zmianom składanie deklaracji podatkowych przez internet ma być łatwiejsze.

Dziś podatnik lub płatnik zamierzający składać deklaracje w formie elektronicznej musi zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie ewidencji podatników i płatników oraz wskazać osobę upoważnioną do składania deklaracji w tej formie i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym.

Deklaracja składana przez internet może być podpisana także przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik lub płatnik będzie musiał złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jednocześnie minister finansów określi w rozporządzeniu wzór pełnomocnictwa i zawiadomienia o jego odwołaniu. Takie rozwiązanie ma zagwarantować bezpieczeństwo systemu e-Deklaracje, który obsługuje składanie deklaracji w formie elektronicznej. Ponadto złożenie tego pełnomocnictwa będzie zwolnione z opłaty skarbowej.

Zmiany mają wejść w życie z dniem ogłoszenia. Termin ten ma umożliwić podatnikom złożenie w formie elektronicznej zeznań rocznych za 2008 rok z zastosowaniem nowej uproszczonej procedury. Projekt ustawy po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama