REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: 50 tys. wniosków o emerytury i renty z UE

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

O prawie 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku liczba wniosków złożonych do ZUS o przyznanie emerytur i rent na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów.

Liczba świadczeń wypłacanych Polakom przebywającym w krajach UE wciąż będzie rosnąć. Wiek emerytalny będą osiągać kolejne roczniki polskiej emigracji stanu wojennego - wskazuje Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.

Autopromocja

W ubiegłym roku do pięciu wytypowanych jednostek ZUS wpłynęło w sumie 48,4 tys. wniosków o przyznanie rent i emerytur podlegających zasadom koordynacji na podstawie unijnych przepisów. To prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo aż 22 tys. wniosków, pochodziło od osób, które zdecydowały się na powrót do Polski po zakończeniu aktywności zawodowej. Natomiast 16,8 tys. takich dokumentów złożyli Polacy mieszkający w krajach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Osoby obecnie mieszkające w Niemczech złożyły 7,7 tys. wniosków. Zaledwie 1,3 tys. wniosków wpłynęło od osób mieszkających w krajach, które posiadają umowy dwustronne z Polską o zabezpieczeniu społecznym.

Krzysztof Pater zwraca uwagę, że w niektórych krajach sposób ustalenia wysokości emerytury zależy od ogólnego stażu ubezpieczeniowego. W takim przypadku sprawą niezwykle ważną jest doliczenie lat pracy w Polsce. Na przykład emerytura osoby, która ma 20 lat stażu pracy w jednym z krajów UE, a 15 lat w Polsce, jest ustalana na podstawie łącznego stażu pracy. Później świadczenie to jest dzielone proporcjonalnie, a każdy kraj swoje świadczenie wypłaca osobno.

Poważnym problemem osób ubiegających się o takie świadczenia jest brak znajomości przepisów dotyczących ich przyznawania w krajach, w których przebywały. Osoby takie nie wiedzą, kiedy i na jakich zasadach mogą się o nie ubiegać.

- Osoby składające wnioski o takie świadczenia powinny zwrócić szczególną uwagę na identyfikatory, takie jak np. numer ubezpieczenia, pozwalające na odnalezienie ich w systemie ubezpieczeń innego państwa - mówi Ewa Podkówka, naczelnik Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych Oddziału ZUS w Opolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tłumaczy, że ubezpieczeni powinni też przekazać ZUS wszelką posiadaną dokumentację świadczącą o okresach zatrudnienia i ubezpieczenia oraz zamieszkania na terenie państw członkowskich.

Zasady te dotyczą także osób, które kilka lat pracowały na budowach w dawnych krajach RWPG. W ubiegłym roku takich wniosków złożono 7,8 tys. Najwięcej osób ubiega się o otrzymanie świadczenia z Czech (2,6 tys.) oraz Niemiec (2 tys.), gdzie polskie firmy prowadziły budowy i zatrudniały pracowników z Polski.

Wzrasta nie tylko liczba wniosków, ale także kwota wypłat. W ubiegłym roku liczba wypłat wzrosła o 16,7 proc., a kwota wypłaconych świadczeń o 27,9 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  REKLAMA