REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: 50 tys. wniosków o emerytury i renty z UE

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

O prawie 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku liczba wniosków złożonych do ZUS o przyznanie emerytur i rent na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów.

Liczba świadczeń wypłacanych Polakom przebywającym w krajach UE wciąż będzie rosnąć. Wiek emerytalny będą osiągać kolejne roczniki polskiej emigracji stanu wojennego - wskazuje Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

W ubiegłym roku do pięciu wytypowanych jednostek ZUS wpłynęło w sumie 48,4 tys. wniosków o przyznanie rent i emerytur podlegających zasadom koordynacji na podstawie unijnych przepisów. To prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo aż 22 tys. wniosków, pochodziło od osób, które zdecydowały się na powrót do Polski po zakończeniu aktywności zawodowej. Natomiast 16,8 tys. takich dokumentów złożyli Polacy mieszkający w krajach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Osoby obecnie mieszkające w Niemczech złożyły 7,7 tys. wniosków. Zaledwie 1,3 tys. wniosków wpłynęło od osób mieszkających w krajach, które posiadają umowy dwustronne z Polską o zabezpieczeniu społecznym.

Krzysztof Pater zwraca uwagę, że w niektórych krajach sposób ustalenia wysokości emerytury zależy od ogólnego stażu ubezpieczeniowego. W takim przypadku sprawą niezwykle ważną jest doliczenie lat pracy w Polsce. Na przykład emerytura osoby, która ma 20 lat stażu pracy w jednym z krajów UE, a 15 lat w Polsce, jest ustalana na podstawie łącznego stażu pracy. Później świadczenie to jest dzielone proporcjonalnie, a każdy kraj swoje świadczenie wypłaca osobno.

Poważnym problemem osób ubiegających się o takie świadczenia jest brak znajomości przepisów dotyczących ich przyznawania w krajach, w których przebywały. Osoby takie nie wiedzą, kiedy i na jakich zasadach mogą się o nie ubiegać.

- Osoby składające wnioski o takie świadczenia powinny zwrócić szczególną uwagę na identyfikatory, takie jak np. numer ubezpieczenia, pozwalające na odnalezienie ich w systemie ubezpieczeń innego państwa - mówi Ewa Podkówka, naczelnik Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych Oddziału ZUS w Opolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tłumaczy, że ubezpieczeni powinni też przekazać ZUS wszelką posiadaną dokumentację świadczącą o okresach zatrudnienia i ubezpieczenia oraz zamieszkania na terenie państw członkowskich.

Zasady te dotyczą także osób, które kilka lat pracowały na budowach w dawnych krajach RWPG. W ubiegłym roku takich wniosków złożono 7,8 tys. Najwięcej osób ubiega się o otrzymanie świadczenia z Czech (2,6 tys.) oraz Niemiec (2 tys.), gdzie polskie firmy prowadziły budowy i zatrudniały pracowników z Polski.

Wzrasta nie tylko liczba wniosków, ale także kwota wypłat. W ubiegłym roku liczba wypłat wzrosła o 16,7 proc., a kwota wypłaconych świadczeń o 27,9 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA