reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy otrzymają mniej z podatków

Gminy otrzymają mniej z podatków

Dochody gmin z udziału w PIT w I kwartale wzrosły o 4,1 proc., ale w całym 2009 roku spadną o 14,5 proc.

ANALIZA

Dochody wykonane w I kwartale tego roku w porównaniu z I kwartałem 2008 r. z tytułu udziału w PIT były wyższe o 4,1 proc., ale - jak wynika z prognoz Ministerstwa Finansów - w całym 2009 roku do samorządów trafi z tego tytułu o 14,5 proc. mniej środków.

W tym samym okresie z CIT do gmin trafiło o prawie 9 proc. mniej środków, a w całym 2009 roku dochody mają być niższe o 27,5 proc.

Dane dotyczące dochodów w poszczególnych kwartałach przedstawia resort finansów w informacji z wykonania budżetów gmin. Znajdujemy w niej jednak dwie kolumny: dochody wykonane i dochody otrzymane. Porównując dane dotyczące obecnego roku z danymi z lat poprzednich z jednej i drugiej kolumny otrzymujemy jednak inne wyniki dochodów. Czym różnią się dochody wykonane od dochodów otrzymanych?

Jak wyjaśniło nam Ministerstwo Finansów, definicje dochodów wykonanych i dochodów otrzymanych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 115, poz. 781 z późn. zm.). W zakresie udziałów jednostek samorządowych we wpływach z PIT, otrzymanych z centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa, w kolumnie Dochody wykonane (wpływy minus zwroty) - wykazuje się przekazane do samorządów kwoty udziałów tych jednostek we wpływach z PIT, należne za okres, którego sprawozdanie dotyczy. W kolumnie Dochody otrzymane - kwoty udziałów, które wpłynęły na rachunki jednostek samorządowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama