REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy będą długo czekać na dofinansowanie szkoleń

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą nie być zainteresowani dofinansowaniem z Funduszu Pracy szkoleń i studiów podyplomowych pracowników. Na pieniądze na ten cel mogą czekać aż dwa lata.

Firmy, które są przejściowo w trudniej sytuacji gospodarczej, mogą otrzymać z Funduszu Pracy pieniądze na pokrycie części wydatków na szkolenia i studia podyplomowe pracowników. Mają takie prawo od 22 sierpnia. Tak reguluje tę kwestie tzw. ustawa antykryzysowa. Problem polega na tym, że zgodnie rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 24 sierpnia 2009 r. (Dz.U. nr 136, poz. 1119) pieniądze na dofinansowanie wynikające z zawartych umów - za okres do 31 grudnia 2011 r. - mogą być przekazane do 31 stycznia 2012 r. Firma, której pracownik będzie się szkolił lub rozpocznie studia podyplomowe, może więc poczekać na pieniądze ponad dwa lata.

REKLAMA

Autopromocja

- Środki, według zapewnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, mają być uruchamiane na podstawie wniosków urzędów pracy w terminie możliwie natychmiastowym - mówi Iwona Trzcińska kierowniczka Działu Rynku Pracy Urząd Pracy m.st. Warszawy.

Zdaniem Henryka Michałowicza z Konfederacji Pracodawców Polskich firmy nie będą zgadzały się na szkolenia i studia podyplomowe pracowników.

- Walczą o przetrwanie na rynku, nie zechcą więc z własnych środków zapłacić za szkolenie - mówi Henryk Michałowicz.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby szkolić pracowników, nie mogą zmusić starosty do wypłaty pieniędzy wcześniej niż określa to rozporządzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie ma przepisu, który by im to umożliwił - mówi Patrycja Zawirska z firmy Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Dodaje, że jedyną podstawą prawną jest rozporządzenie.

Termin wypłaty dofinansowania może być jednak krótszy niż 31 stycznia 2012 r. Dlatego że szczegółowo termin wypłaty środków ma być określany w umowie między starostą a przedsiębiorcą. Firmy powinny więc w momencie jej podpisywania zadbać o to, aby był możliwie krótki.

- Firma może domagać się od starosty zapłaty dofinansowania, jeśli nie zostało ono wypłacone w terminie określonym w umowie - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak partner i radca prawny w kancelarii prawnej DLA Piper.

Na wniosek przedsiębiorcy, który utworzył fundusz szkoleniowy, starosta będzie mógł dofinansować z Funduszu Pracy koszty szkolenia (maksymalnie przez sześć miesięcy) lub studiów podyplomowych jego pracowników (maksymalnie przez rok). Fundusz Pracy opłaci do 80 proc. wydatków poniesionych przez firmę na ten cel. Dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko ci przedsiębiorcy, którzy z powodu kryzysu znaleźli się w przejściowych trudnościach finansowych. Między innymi w ciągu trzech kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. odnotowały co najmniej 25-proc. spadek sprzedaży towarów lub usług.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA