reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy będą sprawdzać prawidłowość rozliczeń akcyzowych

Celnicy będą sprawdzać prawidłowość rozliczeń akcyzowych

Organy celne będą prowadziły działania kontrolne, na podstawie strategii opracowanej przez Ministerstwo Finansów. Kontrolujący zwrócą szczególną uwagę na akcyzę.

Ministerstwo Finansów na podstawie centralnego rejestru ryzyka oraz zaleceń dyrekcji ds. budżetu Komisji Europejskiej opracowało strategiczny plan kontroli, w którym wskazane zostały obszary działań kontrolnych. Kontrole prowadzone będą w 15 podobszarach, które podzielono na trzy grupy ze względu na stopień ryzyka. Do grupy wysokiego ryzyka należą: wyroby tytoniowe, paliwa silnikowe, alkohol, klasyfikacja towarowa, a także wartość celna.

W 2008 roku skuteczność kontroli papierosów była dwukrotnie wyższa od skuteczności kontroli paliw, dlatego najwyższy wskaźnik minimalnego zaangażowania ustalono właśnie w podobszarze wyrobów tytoniowych.

W obszarach średniego ryzyka znalazły się: kontrola transportu drogowego, prekursory (substancje, które mogą być przetworzone na środek odurzający) i narkotyki, bezpieczeństwo produktu, fałszerstwo, dopuszczenie do obrotu z zastosowaniem uprzywilejowanego traktowania taryfowego lub obniżonej stawki celnej.

W związku z brakiem systematycznych środków kontroli przedsiębiorców, którym udzielono pozwolenia na stosowanie gospodarczych procedur celnych oraz procedury dopuszczenia do obrotu towarów z zastosowaniem zerowej lub obniżonej stawki, zostanie skierowane w dane obszary 5 proc. kontroli.

Należy zaznaczyć, że określenie kontroli dopuszczenia do obrotu z zastosowaniem uprzywilejowanego traktowania taryfowego lub obniżonej stawki celnej na średnim poziomie nie będzie miało praktycznego znaczenia np. w odniesieniu do produktów tytoniowych.

- Często przy okazji kontroli tytoniu dochodzi do automatycznej weryfikacji stawek oraz spełnienia warunków preferencji - podkreśla Rafał Mikulski, adwokat z MDDP.

Natomiast w obszarach niskiego ryzyka znalazły się: uszlachetnienie czynne i bierne, skład celny, odprawa czasowa oraz przetwarzanie pod kontrolą celną. Jak widać z planu kontroli, najbardziej ryzykownym obszarem działalności gospodarczej jest działalność związana z obowiązkami w podatku akcyzowym. Wskazanie jako ryzykownego obszaru dwóch z trzech elementów kalkulacyjnych, tj. klasyfikacji taryfowej towarów oraz wartości celnej, wydaje się oczywiste z uwagi na fakt, iż te właśnie zagadnienia w ostatnich latach były najczęściej kontrolowane przez organy celne, a elementy kalkulacyjne mają wpływ nie tylko na wysokość należności celnych, ale także na podstawę opodatkowania.

- Klasyfikacja taryfowa towarów często jest bazą wyjściową do dalszej kontroli tym razem już obowiązków akcyzowych - dodaje Tomasz Rudyk, adwokat DLA Piper Wiater.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama