| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie akcyzy nadal na papierowych formularzach

Rozliczenie akcyzy nadal na papierowych formularzach

Polska nie wprowadziła systemu informatycznego obsługującego akcyzę, który od dziś obowiązuje wszystkie kraje unijne.

We wszystkich krajach Wspólnoty od 1 kwietnia powinien funkcjonować komputerowy system Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych (EMCS). System ten zastąpi stosowany obecnie w formie papierowej administracyjny dokument towarzyszący (ADT), dołączany do każdej przesyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Oznacza to, że unijni przedsiębiorcy przestaną wypełniać dokumenty papierowe. Nie dotyczy to Polski i Danii, które nie zdążyły na czas wprowadzić tego systemu. Stosowanie EMCS do obsługi przemieszczeń dla polskich i duńskich podmiotów będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2011 r. Sytuacja ta jest kłopotliwa dla polskich i duńskich przedsiębiorców, którzy rozliczeń z urzędem celnym dokonywać będą nadal na podstawie papierowych dokumentów. Biorąc pod uwagę fakt, że koncepcja ma być gotowa w czerwcu 2010 r., a projekt testowy w listopadzie 2010 r., niepokoi, że Ministerstwo Finansów nie wybrało jeszcze wykonawcy systemu.

 

Sprawdź aktywne druki do rozliczania akcyzy

 

- Okazać się może, że będziemy jedynym krajem Unii, w którym nowoczesne rozwiązania nie będą stosowane - zaznacza Wojciech Kotala, doradca podatkowy z DLA Piper Wiater. Terminowe uruchomienie systemu jest szczególnie ważne ze względu na planowane zmiany w zakresie kontroli wyrobów akcyzowych. Obecnie większość podatników akcyzy jest objęta stałym nadzorem.

 

- Po zmianach większość formalności dokonywanych przez funkcjonariusza zobowiązany będzie dopełnić przedsiębiorca, ponieważ kontrola nabierze charakteru doraźnego - podkreśla ekspert.

 

Stała kontrola zostanie utrzymana w przypadku podmiotów wytwarzających oraz rektyfikujących alkohol etylowy i wytwórni napojów spirytusowych. Obecnie 70 proc. czasu przeznaczanego na czynności kontrolne funkcjonariusze celni przeznaczają na kontrole w obszarach akcyzy. Dąży się do tego, żeby kontrola akcyzowa nie różniła się za wiele od celnej, gdzie decyzja o przeprowadzeniu kontroli podejmowana jest na podstawie analizy ryzyka.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »