REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o VAT będzie dostosowana do nowej PKWiU

REKLAMA

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, która pozwoli podatnikom stosować jednolite zasady ewidencji - zarówno dla potrzeb VAT, jak i dokumentacji statystycznej. Chodzi o dostosowanie przepisów do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. (PKWiU 2008).

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w VAT. Bożena Szydłowska (PO) powiedziała, relacjonując prace Komisji Finansów Publicznych nad propozycjami rządu, że celem zmian zaproponowanych w projekcie jest przede wszystkim uwzględnienie w przepisach ustawy o VAT oraz w załącznikach do tej ustawy, nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Autopromocja

Podkreśliła, że zasadniczym elementem projektu jest odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Zaznaczyła, że nowe przepisy dostosowują ustawę o VAT do dyrektywy unijnej.

Występująca w imieniu klubu PO Izabela Leszczyna powiedziała, że jej klub popiera projekt, ale zgłosiła pięć poprawek, których jednak nie przedstawiła.

Henryk Kowalczyk z PiS powiedział, że przewidziane w projekcie zmiany wykraczały poza sprawy związane z PKWiU. "W pierwotnym projekcie zniesiono dotychczasowe zwolnienie dla usług edukacyjnych, co mogło doprowadzić do znacznego obciążenia usług związanych z nauką języków obcych. Na szczęście w trakcie prac komisji finansów publicznych te wadliwe zapisy zostały naprawione. Teraz jest on (projekt) w miarę przyzwoity" - powiedział Kowalczyk.

Poseł zapowiedział, że jego klub popiera projekt, ale wyraził nadzieję, że będzie to ostatnia zmiana VAT w tym roku, a rząd wycofa się z zapowiadanego zwiększenia stawek tego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania przygotowane przez rząd popiera też Lewica. "Przyniesie to znaczące uproszczenie w zakresie prowadzenia dokumentacji podatkowej, rachunkowej i statystycznej oraz zmniejszy związane z tym koszty ponoszone przez podatników" - zwrócił uwagę Sławomir Kopyciński z Lewicy. Poinformował o złożeniu poprawki dotyczącej "wyrobów ciastkarskich i ciast świeżych".

Także Andrzej Pałys z PSL zapowiedział poparcie klubu dla projektu, zaznaczając, że jego obecna wersja uwzględnia szereg uwag zgłaszanych podczas dotychczasowych prac nad dokumentem. "Usunęliśmy także niezgodności z przepisami unijnymi" - wyjaśnił. "W tej zmianie ważne jest ułatwienie dla podatników. Podatnik uzyska prawo do skorygowania podatku należnego bez konieczności potwierdzania skorygowania faktury u odbiorcy. Będzie to dość duże ułatwienie. To zmiana oczekiwana przez podatników" - dodał.

Zgodnie z projektem, wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT. Według MF nowela zakłada odejście od zasady pełnego identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Klasyfikacje będą wykorzystywane w sytuacji, gdy przepisy ustawy bezpośrednio się do nich odwołują, na przykład przy określeniu zasady opodatkowania obniżonymi stawkami podatku.

Klasyfikacje statystyczne nie będą np. stosowane w przypadku określania usług zwolnionych z VAT. Zlikwidowany zostanie bowiem załącznik nr 4 do ustawy, a znajdujący się w nim wykaz usług zwolnionych z podatku znajdzie się w ustawie. MF zapewnia, że zasadniczy zakres usług zwolnionych od podatków nie ulegnie zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA