| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe cła na chiński papier uderzą w polskich drukarzy

Wyższe cła na chiński papier uderzą w polskich drukarzy

Polscy drukarze stracą na rzecz Rosji, gdyż prawdopodobnym efektem wprowadzenia ceł na import azjatyckiego papieru kredowego będzie przeniesienie produkcji poligraficznej właśnie do naszego wschodniego sąsiada.

Prawdopodobnym długoterminowym efektem wprowadzenia ceł na chiński papier powlekany będzie przeniesienie miejsc pracy w przemyśle poligraficznym na wschód od Polski.

- Podczas, gdy polscy politycy przyczynili się do nałożenia nowych ceł importowych, działając na szkodę rodzimego przemysłu poligraficznego, w tym samym czasie Rosjanie obniżyli cła na tę samą grupę towarów - wyjaśnia dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. - Należy się spodziewać, że w dalszym czasie przejmą oni zlecenia dotychczas realizowane w Polsce - dodaje.

Nowe cła na papier kredowy pochodzący z importu zostały wprowadzone na zlecenie europejskiego stowarzyszenia CEPIFINE, zrzeszającego największych producentów tego produktu w Europie, m.in. firmy Burgo Group, Lecta, Scheufelen czy Sappi.

Rodzima branża poligraficzna narzeka, że czołowi sprzedawcy papieru, zawyżają ceny, które prawdopodobnie będą jeszcze rosły po wprowadzeniu nowych ceł. W Polsce nie produkuje się papieru kredowego, branża jest uzależniona od importu. Natomiast w produkcji poligraficznej bardzo istotną rolę odgrywa eksport. Jeśli branża straci konkurencyjność cenową, istnieje ryzyko, zleceniodawcy przeniosą produkcję poligraficzną do tańszych krajów, takich jak Rosja.

W opinii ekspertów Instytutu Globalizacji, motywem wprowadzenia protekcjonistycznych ceł, nie był wcale dumping, czy motywy ekologiczne, lecz zabezpieczenie przyszłości wybranych firm europejskich. Europejscy producenci papieru kredowego nie tylko są mniej konkurencyjni pod względem kosztowym, ale w porównaniu z firmami azjatyckim mają mniejszą wydajność produkcyjną.

- Największe firmy azjatyckie bardzo rozwinięte pod względem technologicznym, mogą produkować nawet kilkadziesiąt razy więcej papieru kredowego od europejskiej konkurencji - mówi Tomasz Teluk. - Bez barier protekcjonistycznych najwięksi producenci papieru ze Starego Kontynentu musieliby przejść restrukturyzację, której najwyraźniej chcą uniknąć - dodaje.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK