reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieskuteczna egzekucja zaległości podatkowych

Nieskuteczna egzekucja zaległości podatkowych

Ze sprawozdania z wykonania budżetu, który rozpatrywany był wczoraj przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, wynika, że dochody budżetu za 2004 r. z tytułu podatków były wyższe niż zakładano w ustawie.

Do przekroczenia planu przyczyniły się dwa podatki: dochodowy od osób prawnych oraz akcyzowy. Najwyższa Izba Kontroli jednak alarmuje, że brak jest skutecznej egzekucji zaległości podatkowych. Na koniec 2004 r. zaległości podatkowe wynosiły ponad 14,7 mld zł. Niestety może być problem ze ściągnięciem tych zaległości, gdyż fiskus ma kłopoty ze skuteczną egzekucją. Z danych NIK wynika, że w 2004 r. wskaźnik egzekucji zaległości podatkowych w urzędach skarbowych wyniósł zaledwie 25,4 proc., a w izbach celnych tylko 2,4 proc. Przyczynę tego zjawiska trudno określić. Może się to wiązać z przeprowadzanymi reorganizacjami.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama