reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych

Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych

Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych, ale oczekuje na dalsze informacje w tej sprawie ze strony Komisji Europejskiej - poinformował resort finansów.


"Polska popiera prace nad ustanowieniem nowego środka własnego UE w formie podatku od transakcji finansowych, oczekuje jednak na dalsze informacje ze strony Komisji Europejskiej na temat szczegółów tej propozycji" - napisano w informacji.

Resort przypomina jednocześnie, że ostatnia wypowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso dotycząca podatku od transakcji finansowych, który mówił, że może on zredukować składki państw do budżetu UE o 50 proc., nie jest niczym nowym. "Podatek od transakcji finansowych może zredukować składki państw o 50 procent. Więcej środków (w budżecie UE) pochodziłoby z rynków finansowych, a mniej od podatników" - powiedział szef KE.

"Wypowiedź stanowi przypomnienie propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej z czerwca i września 2011 roku w zakresie ustanowienia nowego środka własnego UE, jakim miałby być podatek od transakcji finansowych" - napisano w komunikacie MF.

Barroso wyjaśnił, że KE proponuje, by aż dwie trzecie, czyli 54 mld euro (prognozy na 2020 rok) z potencjalnych dochodów z tego podatku trafiało do unijnej kasy jako nowe źródło dochodu, a jedna trzecia do budżetów narodowych. Dzięki temu KE będzie mogła aż o połowę zredukować płacone obecnie przez kraje składki, których wysokość wyliczana jest na podstawie ich PKB.

Dla przykładu składka Polski zmalałaby o 1,8 mld euro, Niemiec o 10,7 mld, Francji o 8,7 mld, a Wielkiej Brytanii o 7,6 mld euro (liczone w cenach prognozowanych na 2020 rok). Ale ogólnie budżet UE na lata 2014-2020 pozostałby na poziomie, jaki w czerwcu zaproponowała KE, czyli ponad 1,025 bln euro.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>

W propozycji KE z 2011 r. wprowadzenie podatku od transakcji finansowych (FTT) w UE przewidywano od 1 stycznia 2014 r. we wszystkich 27 krajach UE. Wciąż wiele państw jest przeciw - z Wielką Brytanią i Szwecja na czele. Inne państwa, nawet jeśli się zgadzają, to deklarowały, że chcą, by dochody z tego podatku trafiały do ich budżetów.

Podatek od transakcji finansowych w skrócie zwany FTT (ang. financial transaction tax) ma być nakładany na wszystkie transakcje, których przedmiotem są instrumenty finansowe, przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE. Ma być niski: obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki wynoszącej 0,1 proc., a obrót instrumentami pochodnymi według stawki wynoszącej 0,01 proc.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama