reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Green IT - nowa biznesowa moda czy konieczność?

Green IT - nowa biznesowa moda czy konieczność?

Kilkanaście miesięcy temu Zielone IT było traktowane jako nowa biznesowa moda. Dziś to konieczność, która przynosi realne korzyści samym firmom i środowisku. Jakie płyną korzyści ze stosowania rozwiązania Green IT? Weź udział w badaniu Green IT.

 

 

 

 


Zapraszamy do udziału w badaniu Green IT


Firma CTS - Customized Training Solutions - w marcu rozpoczyna realizację II edycji badania zakresu Green IT. Badanie skierowane jest do polskich przedsiębiorców.


Działający przy Komisji Europejskiej Instytut Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju szacuje, że do 2015 roku w Unii Europejskiej zużycie energii elektrycznej przez urządzenia szerokopasmowego dostępu do Internetu może dochodzić do 50 TWh. Rosnące ceny energii oraz wzrastająca ekologiczna świadomość konsumentów sprawiać będą, że firmy będą zmuszone wprowadzać zasady Green IT.


Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu:
http://cts.com.pl/Aktualnosci/Drugie-badanie-Green-IT

 

 


Wywiad z Panią Beatą Wieczorek, prezes CTS, na temat Zielonego IT


Jakie korzyści zyskują firmy stosujące rozwiązania Green IT?

Jednym z głównych elementów Zielonego IT jest wirtualizacja. Oznacza ona przede wszystkim oszczędność czysto ekonomiczną, wynikającą z faktu braku konieczności utrzymywania serwerowni, w tym np. kosztów energii elektrycznej. Ponadto stosując rozwiązania wirtualizacji firmy oszczędzają na kosztach wynajmu powierzchni lokalu pod serwery, ubezpieczenia sprzętu, inwestowania w odpowiednie utrzymanie warunków dla sprzętu komputerowego.

Przejście firmy na cloud computing oznacza w głównej mierze oszczędność wydatków związanych z podróżami służbowymi umożliwiając prowadzenie video konferencji, szybką wymianę informacji „w czasie rzeczywistym”.

Zielone IT pozwala także na zmianę obiegu dokumentów w firmie i przejście z systemu segregatorów na dokumentację elektroniczną. To z kolei pozwala na zwiększenie wydajności pracy i kontrolę jej jakości.


Green IT daje realne korzyści finansowe. Jego implementacja to jednak koszty. W jaki sposób określić zwrot z inwestycji ? Czy firmy mogą liczyć na wsparcie państwa w zakresie rozwiązań prawno-podatkowych?

Każda inwestycja to wydatek, który firmy mocno kalkulują zanim się na niego zdecydują. Jednakże - skoro już taki wydatek jest konieczny do poniesienia - należy zdecydowanie rozważyć inwestycję w Zielone IT. Zwrot z takiej inwestycji może być odczuwalny w krótkim czasie (np. brak konieczności wynajmu pomieszczeń serwerowych, ograniczenie wydatków na podróże służbowe, itp.), oraz długoterminowy - większa mobilność pracowników, zwiększenie wydajności pracy, oszczędność czasu, szybszy obieg informacji.

Przykładem może służyć sam CTS. Kilka lat temu wdrożyliśmy wirtualizację, od niedawna także pracujemy w chmurze. Dziś mogę stwierdzić, że usprawnienie pracy, głównie przez szybki obieg dokumentów, umiejętność sprawnego zarządzania informacją (jej przekazywaniem i przechowywaniem), a także mobilność podniosła w jakość pracy.


Koncepcja zielonego IT obejmuje cały wachlarz technologicznych rozwiązań, które wpływają na ograniczenie i eliminację szkód dla środowiska oraz wydajne zarządzanie energią. Skąd firmy mogą czerpać wiedzę na temat tych rozwiązań?

Główni producenci rozwiązań GreenIT informują o produktach na ogólnodostępnych stronach internetowych Organizacje, jak np. CompTIA (Computing Technology Industry Association) systematyzują wiedzę na ten temat niezależnie od dostawcy rozwiązań. Przepisy prawne nakładają obowiązek stosowania odpowiednich procedur związanych np. z utylizacją sprzętu, co jest również elementem Zielonego IT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama