| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu. Opłaty za korzystanie z sieci są jednym ze składników czynszu. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom faktury VAT za korzystanie z internetu.

W takim przypadku mieszkańcy mają prawo do skorzystania z ulgi na internet – wynika z wyjaśnień organów podatkowych.

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła własną, wewnętrzną sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu, zawierając stosowną umowę z dostawcą usług internetowych. Opłaty za korzystanie za dostęp do internetu są jednym ze składników czynszu, jaką płacą mieszkańcy. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom (członkom spółdzielni) faktury VAT za korzystanie z internetu, ze stawką VAT zgodną z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). Do sprawy odniósł się naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

W piśmie z 7 kwietnia 2005 r. (nr DG/415-53-6/P/05) wyjaśnił, że zgodnie art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r. podstawę obliczania podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

W interpretacji podkreślono, iż skorzystanie z tej ulgi będzie możliwe po spełnieniu łącznie kilku warunków. Po pierwsze, użytkowanie internetu ma się odbywać w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Po drugie, zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT poniesienie przedmiotowych wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT w rozumieniu przepisów o VAT. Po trzecie, faktura musi być wystawiona na osobę dokonującą odliczenia. Po czwarte, wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć 760 zł rocznie. Naczelnik wyjaśnił również, że zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o PIT wydatki na internet podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ponadto w tej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, gdzie zgodnie z art. 1 pkt 8, z dniem 1 marca 2005 r. zmianie uległa stawka VAT na usługi związane z dostępem do internetu. Do dnia 28 lutego 2005 r. usługa ta zwolniona była z opodatkowania VAT, natomiast od 1 marca 2005 r. stawka VAT wynosi 22 proc.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »