reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa minister nie będzie przeszkadzać

Nowa minister nie będzie przeszkadzać

Nowa minister finansów nie powinna opóźniać prac nad zmianą ustawy o VAT. Nie powinna mieć również większego wpływu na formę planowanej reformy - twierdzą eksperci. Sama minister zmianę systemu podatkowego odkłada na dalszy plan.


Wczoraj Zyta Gilowska oficjalnie objęła urząd ministra finansów. Czy plany nowej minister nie spowolnią trwających już prac nad zmianą najbardziej kontrowersyjnej ustawy o VAT?

Zdaniem Marka Zubera, doradcy premiera Marcinkiewicza zmiana na stanowisku ministra finansów nie powinna mieć wpływu na przebieg prac, nad zmianami w ustawie o VAT, a na pewno ich nie opóźni.

– Jest szansa, aby w ramach ustawy o VAT iść dalej niż początkowo zakładano w programie PiS – wyjaśnił Marek Zuber. Jego zdaniem ustawa o VAT powinna być napisana od nowa, ale na podstawie tego, co już istnieje. Każda nowelizacja jest bardzo skomplikowana i zrozumiała jedynie dla prawników czy doradców podatkowych, a nie dla tych, którzy przepisy tej ustawy muszą stosować na co dzień.

– Stworzenie nowej ustawy nie trwałoby dwa lata i byłoby prostsze niż kolejne nowelizacje – dodał doradca premiera.

Podobnego zdania jest poseł PO Zbigniew Chlebowski.

– Zmiana na stanowisku ministra finansów nie powinna mieć większego wpływu na przebieg prac nad zmianą ustawy o VAT. Za podatki w ministerstwie odpowiada Mirosław Barszcz. Zagadnienia te są ministrowi szczególnie bliskie i nie sądzę, aby nowa minister pomagała czy przeszkadzała w tworzeniu nowych regulacji – argumentował. Jednocześnie poinformował, że Platforma Obywatelska planuje niebawem przedstawić własny projekt nowej ustawy o VAT.

O zdanie zapytaliśmy także Arkadiusza Michaliszyna, prawnika z CMS Cameron McKenna. W jego opinii można odnieść wrażenie, że zadaniem i ambicją każdego ministra finansów jest gruntowne zreformowanie tego, co zostało zreformowane przez jego poprzedników. Na pierwszy plan stawiana jest konieczność zmian w ustawie o VAT. Póki co, nie jest tylko jasne, czy należy zmienić obowiązującą ustawę nie do poznania, czy też od razu zastąpić ją jeszcze nowszą.

– Bez względu na to, jak nowa pani minister rozstrzygnie ten dylemat, należy jej życzyć, aby jej następca nie miał nic do reformowania (przynajmniej gruntownego) – przekonywał Arkadiusz Michaliszyn.

39 dni upłynęło od złożonej na naszych łamach przez Teresę Lubińską, zapowiedzi poprawienia ustawy o VAT. Teraz minister została odwołana.

2 dni tyle czasu czekamy na deklaracje nowej minister, Zyty Gilowskiej, dotyczące tego, co zmienić w ustawie o VAT.
Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama