| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt może być gotowy najwcześniej za miesiąc

Projekt może być gotowy najwcześniej za miesiąc

Dopiero za miesiąc może być gotowy projekt ustawy, który ma umożliwić odliczanie od dochodu lub przychodu wpłat na indywidualne konta emerytalne.


Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce uatrakcyjnić dodatkowe oszczędzanie na emerytury. Gazeta Prawna dowiedziała się w MPiPS, że ministerstwo wystąpiło do kilku organizacji, m.in. do Związku Banków Polskich oraz Urzędu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, o przesłanie opinii w tej sprawie.

Obecnie MPiPS czeka na odpowiedzi. Po ich otrzymaniu zostaną opracowane konkretne propozycje nowelizacji obowiązujących przepisów. Oznacza to, że najwcześniej projekt będzie gotowy za miesiąc. Wiele wskazuje na to, że ministerstwo zaproponuje, żeby umożliwić odliczanie od dochodu lub przychodu wpłat na indywidualne konta emerytalne. Odliczenia od dochodu mogłyby okazać się korzystniejsze dla lepiej zarabiających, którzy płacą podatek dochodowy według stawki 30 proc. lub 40 proc. Z kolei na odpisie wpłat na indywidualne konta emerytalne (IKE) od podatku wszyscy skorzystaliby jednakowo – niezależnie od osiąganych dochodów.

Na razie nie zdecydowano jeszcze, jaka kwota mogłaby być odliczana przez oszczędzających na IKE.
Przypomnijmy, że obecna ulga polega na zwolnieniu z podatku od zysków z oszczędności limitowanych kwot wpłacanych na IKE. W 2006 roku kwota ta wynosi 3521 zł (w 2005 roku było to 3635 zł).

Na koniec 2005 roku instytucje finansowe prowadziły 427 865 IKE – wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Część ekspertów obawia się, że wprowadzanie nowej ulgi może utrudnić w przyszłości upraszczanie systemu podatkowego.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK