| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firma powinna rzetelnie informować o problemach

Firma powinna rzetelnie informować o problemach

W sprawozdaniu finansowym spółka powinna opisać potencjalne problemy z płynnością oraz sposób, w jaki zamierza je rozwiązać.


Spółki, które sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny pamiętać o ujawnianiu wszystkich istotnych dla użytkowników sprawozdania informacji. Jest to szczególnie ważne dla ich kontrahentów i banków udzielających kredytów.


Jak przyznaje Anna Górska, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, jednym z częstych błędów występujących w sprawozdaniach jest brak pełnych ujawnień dotyczących kontynuacji działalności. Jej zdaniem spółki często nie ujawniają faktów, które mogą wskazywać na zagrożenia dotyczące kontynuacji działalności, gdyż wychodzą z założenia, że ryzyko takie nie istnieje.


- Użytkownik sprawozdań w trakcie ich czytania zauważa istniejące przesłanki zagrożenia kontynuacji działalności, np. ujemne kapitały, ujemny kapitał obrotowy, bliski termin spłaty istotnego kredytu - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Jednak w takiej sytuacji - według naszego eksperta - spółka powinna opisać, zarówno potencjalne problemy z płynnością, jak i sposób, w jaki zamierza je rozwiązać. Twierdzi, że niektóre spółki argumentują brak odpowiednich ujawnień tym, iż głównym użytkownikiem sprawozdania finansowego jest jedyny udziałowiec, a więc nie ma konieczności informowania go o jego obietnicy dofinansowania spółki.


- Fakt ten jednak nie zwalnia z obowiązku zamieszczenia informacji o zagrożeniach kontynuacji działalności - dodaje Anna Górska.

Należy też pamiętać o innych użytkownikach sprawozdań, np. kontrahentach, którzy mogą zaprzestać współpracy w obawie przed utratą płynności przez spółkę.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK