reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O kwocie zabezpieczenia zdecyduje naczelnik

O kwocie zabezpieczenia zdecyduje naczelnik

Sposób wykorzystania kwoty zabezpieczenia akcyzowego będzie ustalał naczelnik urzędu celnego. Umożliwi mu to system informatyczny.


ZMIANA PRAWA

Resort finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie zabezpieczeń akcyzowych. Jego przepisy określają sposób i miejsce złożenia zabezpieczenia akcyzowego, wykaz gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej oraz szczegółowe warunki i tryb zwrotu tego zabezpieczenia.


Prowadzący skład podatkowy, zarejestrowani handlowcy, a także podmioty, które nabywają wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, oraz przedstawiciele podatkowi są obowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe. Zabezpieczenie akcyzowe może być stosowane w formie zabezpieczenia generalnego lub ryczałtowego. Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego w oparciu o oświadczenie podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w sprawie wysokości zobowiązania podatkowego.


Przygotowany projekt umożliwia złożenie zabezpieczenia generalnego w sposób elektroniczny. Będzie to jednak stosowane tylko do przemieszczeń wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Zmiany zostały wymuszone wprowadzeniem Krajowego Informatycznego Systemu Kontroli Przemieszczania Wyrobów Akcyzowych (Bachus), który umożliwia saldowanie zabezpieczeń generalnych. W razie awarii systemu, saldowanie ma odbywać się poprzez umieszczenie na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia pisemnej informacji o powstałym obowiązku podatkowym. W przypadku niemożności ustalenia stanu wykorzystania zabezpieczenia w sytuacji awarii systemu informatycznego, w celu uniknięcia wstrzymania operacji gospodarczych przez podatnika związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, naczelnik urzędu celnego będzie mógł odstąpić od ustalania stanu wykorzystania zabezpieczenia akcyzowego.


Dodatkowo projekt wprowadza zmiany do wykazu gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jak zabezpieczenie akcyzowe, które są następstwem zaprzestania lub rozpoczęcia działalności przez niektóre podmioty.


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama