REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku
4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2021 roku zostały sformułowane 4 rekomendacje Forum Akcyzowego, które dotyczą opodatkowania papierosów tradycyjnych, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego.

Czym jest Forum Akcyzowe

Forum Akcyzowe jest zespołem opiniodawczo-doradczym przy Ministrze Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej powołanym na podstawie zarządzenia z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie Forum Akcyzowego.
Do zadań Forum Akcyzowego należy opracowywanie i przedstawianie Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opinii, analiz, wniosków oraz propozycji usprawnienia i poprawy efektywności funkcjonowania systemu podatkowego w zakresie podatku akcyzowego.

Pierwsze posiedzenia Forum Akcyzowego odbyły się 29 czerwca oraz 12-13 października 2021 r. Wzięli w nich udział przedstawiciele przedsiębiorców, branży doradczej, administracji publicznej, świata nauki oraz środowisk medycznych.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów od 2018 r. organizuje także Forum Cen Transferowych, a od 2019 r. działa również Forum MDR.

Prace Forum Akcyzowego w 2021 roku. Grupy robocze

Forum Akcyzowe to miejsce, w którym wszystkie zainteresowane podmioty mogą wziąć udział w dyskusji na temat polityki akcyzowej. Podczas pierwszego posiedzenia Forum Akcyzowego zostały powołane 4 grupy robocze, które rozpatrywały szczegółowe zagadnienia wskazane przez Przewodniczącą Forum.

Były to:

 • Grupa robocza nr 1 ds. papierosów tradycyjnych, której przedmiotem rozmów było to w jaki sposób powinna wyglądać rewizja dyrektywy tytoniowej.
 • Grupa robocza nr 2 ds. papierosów elektronicznych, która pracowała nad poniższymi zagadnieniami:
  • w jakim zakresie powinna nastąpić harmonizacja opodatkowania płynów do e-papierosów,
  • dotychczasowe doświadczenia związane z opodatkowaniem płynów do e-papierosów,
  • wpływ rozwoju rynku płynów do e-papierosów na rynek papierosów tradycyjnych.
 • Grupa robocza nr 3 ds. wyrobów nowatorskich oraz produktów innowacyjnych, której przedmiotem prac były następujące zagadnienia:
  • przyszłość opodatkowania wyrobów innowacyjnych,
  • dotychczasowe doświadczenia związane z opodatkowaniem wyrobów nowatorskich,
  • wpływ rozwoju rynku wyrobów nowatorskich na rynek papierosów tradycyjnych.
 • Grupa robocza nr 4 ds. suszu tytoniowego, której przedmiotem były następujące zagadnienia:
  • jaki powinien być zakres harmonizacji opodatkowania suszu tytoniowego,
  • doświadczenia i rekomendacje branży dotyczące opodatkowania suszu tytoniowego.

Prace Forum Akcyzowe są w pełni transparentne, a spotkania grup roboczych były transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie II Forum propozycje wypracowane przez grupy robocze zostały poddane pod dyskusję z udziałem wszystkich członków Forum Akcyzowego. W związku z licznymi propozycjami zgłoszonymi w toku dyskusji, Przewodnicząca wyznaczyła termin na zgłoszenie pisemnych uwag do dokumentów zaproponowanych przez grupy robocze. Zgłoszone uwagi były przedmiotem dyskusji grup roboczych.

Rekomendacje Forum Akcyzowego zawierają poglądy wszystkich zainteresowanych tematyką podatku akcyzowego. Każdy zainteresowany uczestnik Forum mógł zgłosić dodatkowe propozycje i sugestie, które zostały załączone do tekstu rekomendacji i zostaną przedstawione Ministrowi Finansów. 

Rekomendacje Forum Akcyzowego sformułowane w 2021 roku

Efektem pracy Forum Akcyzowego są poniższe rekomendacje:

 1. Rekomendacje dotyczące papierosów tradycyjnych
 2. Rekomendacje dotyczące papierosów elektronicznych
 3. Rekomendacje dotyczące wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych
 4. Rekomendacje dotyczące suszu tytoniowego

Ministerstwa Finansów ocenia, że rekomendacje wypracowane przez Forum Akcyzowe, choć nie mają charakteru wiążącego, stanowią ważny głos doradczy dla resortu finansów.

Jak wziąć udział w pracach Forum Akcyzowego

Posiedzenia Forum odbywają się co najmniej raz na pół roku. Zwołuje je przewodniczący Forum poprzez zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Ogłoszenie o posiedzeniu Forum można znaleźć także w zakładce Ogłoszenia i informacje bieżące.
Udział w Forum biorą udział osoby zainteresowane, które zgłoszą swój udział na podstawie ogłoszenia o posiedzeniu Forum, a także zaproszeni eksperci. Zgłoszenie udziału jest możliwe za pośrednictwem formularza wskazanego w ogłoszeniu o zwołaniu posiedzenia. Ze względów organizacyjnych, liczba uczestników Forum może być ograniczona. Agenda oraz szczegółowe zasady udziału w Forum są każdorazowo publikowane w ogłoszeniach o kolejnym posiedzeniu Forum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA