REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku
4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2021 roku zostały sformułowane 4 rekomendacje Forum Akcyzowego, które dotyczą opodatkowania papierosów tradycyjnych, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego.

Czym jest Forum Akcyzowe

Forum Akcyzowe jest zespołem opiniodawczo-doradczym przy Ministrze Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej powołanym na podstawie zarządzenia z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie Forum Akcyzowego.
Do zadań Forum Akcyzowego należy opracowywanie i przedstawianie Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opinii, analiz, wniosków oraz propozycji usprawnienia i poprawy efektywności funkcjonowania systemu podatkowego w zakresie podatku akcyzowego.

Pierwsze posiedzenia Forum Akcyzowego odbyły się 29 czerwca oraz 12-13 października 2021 r. Wzięli w nich udział przedstawiciele przedsiębiorców, branży doradczej, administracji publicznej, świata nauki oraz środowisk medycznych.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów od 2018 r. organizuje także Forum Cen Transferowych, a od 2019 r. działa również Forum MDR.

Prace Forum Akcyzowego w 2021 roku. Grupy robocze

Forum Akcyzowe to miejsce, w którym wszystkie zainteresowane podmioty mogą wziąć udział w dyskusji na temat polityki akcyzowej. Podczas pierwszego posiedzenia Forum Akcyzowego zostały powołane 4 grupy robocze, które rozpatrywały szczegółowe zagadnienia wskazane przez Przewodniczącą Forum.

Były to:

 • Grupa robocza nr 1 ds. papierosów tradycyjnych, której przedmiotem rozmów było to w jaki sposób powinna wyglądać rewizja dyrektywy tytoniowej.
 • Grupa robocza nr 2 ds. papierosów elektronicznych, która pracowała nad poniższymi zagadnieniami:
  • w jakim zakresie powinna nastąpić harmonizacja opodatkowania płynów do e-papierosów,
  • dotychczasowe doświadczenia związane z opodatkowaniem płynów do e-papierosów,
  • wpływ rozwoju rynku płynów do e-papierosów na rynek papierosów tradycyjnych.
 • Grupa robocza nr 3 ds. wyrobów nowatorskich oraz produktów innowacyjnych, której przedmiotem prac były następujące zagadnienia:
  • przyszłość opodatkowania wyrobów innowacyjnych,
  • dotychczasowe doświadczenia związane z opodatkowaniem wyrobów nowatorskich,
  • wpływ rozwoju rynku wyrobów nowatorskich na rynek papierosów tradycyjnych.
 • Grupa robocza nr 4 ds. suszu tytoniowego, której przedmiotem były następujące zagadnienia:
  • jaki powinien być zakres harmonizacji opodatkowania suszu tytoniowego,
  • doświadczenia i rekomendacje branży dotyczące opodatkowania suszu tytoniowego.

Prace Forum Akcyzowe są w pełni transparentne, a spotkania grup roboczych były transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie II Forum propozycje wypracowane przez grupy robocze zostały poddane pod dyskusję z udziałem wszystkich członków Forum Akcyzowego. W związku z licznymi propozycjami zgłoszonymi w toku dyskusji, Przewodnicząca wyznaczyła termin na zgłoszenie pisemnych uwag do dokumentów zaproponowanych przez grupy robocze. Zgłoszone uwagi były przedmiotem dyskusji grup roboczych.

Rekomendacje Forum Akcyzowego zawierają poglądy wszystkich zainteresowanych tematyką podatku akcyzowego. Każdy zainteresowany uczestnik Forum mógł zgłosić dodatkowe propozycje i sugestie, które zostały załączone do tekstu rekomendacji i zostaną przedstawione Ministrowi Finansów. 

Rekomendacje Forum Akcyzowego sformułowane w 2021 roku

Efektem pracy Forum Akcyzowego są poniższe rekomendacje:

 1. Rekomendacje dotyczące papierosów tradycyjnych
 2. Rekomendacje dotyczące papierosów elektronicznych
 3. Rekomendacje dotyczące wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych
 4. Rekomendacje dotyczące suszu tytoniowego

Ministerstwa Finansów ocenia, że rekomendacje wypracowane przez Forum Akcyzowe, choć nie mają charakteru wiążącego, stanowią ważny głos doradczy dla resortu finansów.

Jak wziąć udział w pracach Forum Akcyzowego

Posiedzenia Forum odbywają się co najmniej raz na pół roku. Zwołuje je przewodniczący Forum poprzez zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Ogłoszenie o posiedzeniu Forum można znaleźć także w zakładce Ogłoszenia i informacje bieżące.
Udział w Forum biorą udział osoby zainteresowane, które zgłoszą swój udział na podstawie ogłoszenia o posiedzeniu Forum, a także zaproszeni eksperci. Zgłoszenie udziału jest możliwe za pośrednictwem formularza wskazanego w ogłoszeniu o zwołaniu posiedzenia. Ze względów organizacyjnych, liczba uczestników Forum może być ograniczona. Agenda oraz szczegółowe zasady udziału w Forum są każdorazowo publikowane w ogłoszeniach o kolejnym posiedzeniu Forum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA