REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład: korzyści podatkowe dla emerytów

Polski Ład: korzyści podatkowe dla emerytów
Polski Ład: korzyści podatkowe dla emerytów

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład: korzyści podatkowe dla emerytów. Ponad 90 proc. emerytów, czyli ponad 8 mln osób skorzysta na Polskim Ładzie i to mimo braku możliwości odliczania części opłaconej składki zdrowotnej od podatku – poinformowało Ministerstwo Finansów.

MF: ponad 90 proc. emerytów skorzysta na Polskim Ładzie

„Od przyszłego roku PIT nie zapłaci 2/3 emerytów i rencistów. W tej grupie znajdują się emeryci, którzy pobierają świadczenie w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej 2500 zł (30 tys. zł rocznie). Emeryci o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od nadwyżki ponad kwotę 2500 zł. Z tym, że osoby pobierające świadczenie w wysokości od 2500 zł do 5000 zł, zapłacą niższy podatek niż płacą obecnie” – podano w opublikowanym w środę komunikacie Ministerstwa Finansów.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jola
  2021-12-31 11:58:08
  przepracowałam 43 lata i wypracowałam sobie wyższą emeryturę a teraz moje pieniądze mi zbierają bo taki kaprys ma p.Morawiecki
  4
 • jola
  2021-12-31 12:05:51
  zabierają nam nasze pieniądze bo te z budżetu wydali nie widomo gdzie i kiedy bo nie mówia prawdy ludziom , może z własnych kieszeni pieniadze by oddali które zainwestowali w sprawy które nie wypaliły a pochłonęły miliony.
  2
 • Will
  2022-01-04 13:43:32
  Zyska podobno 90% emerytów może średnio po 10-20 zł. A te 10% które przepracowało nieraz 45-50 lat utrzymywało państwo - płaciło bardzo wysokie podatki, również na służbę zdrowia, nie chodziło po jałmużnę do MOPS to zostaje po prostu okradzione i to nie 20 zł ale kilkaset. To jest jawne złodziejstwo.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • ANNA
  2021-12-31 09:11:33
  czy emeryt, który złożył oświadczenie do zus o niepomniejszanie podatku o ulgę może korzystać z przychodów z umowy o pracę z ulgi dla klasy średniej?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zibi
  2022-01-05 21:45:50
  Trudno się zgodzić z argumentacją " 90% emerytów skorzysta ..." ? Dlaczego 10% emerytów ma finansować Polski ład?
  0
 • pracująca emerytka
  2022-01-15 10:03:19
  Złodziejski "POLSKI ŁAD"dla emerytów pracujących.Tym polskim ładem a raczej NIEŁADEM ograbiają pracujących emerytów by dać pieniądze nierobom, leniom i krętaczom , co przepracowali kilka lat b mieć emerytury , nie ważne jakiego państwo da , albo rolnicy co oddali ziemię w dzierżawę i dostają pieniądze za nią i dotacje unijne.Pracyjący emeryci toosobydoświadczlone, zaangażowane i chcące swoją pracą poprawić byt , a nie czekać na państwo.POLSKIE PAŃSTWO OKRADA JE W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH.Tą złodziejską metodą zmusza do odejścia z pracy , a Jeszce kilka lat temu tak namawiano do kontynuowania pracy zarobkowej.Z tej pracy też państwo ma zysk , dopłacimy wszystkie podatki, składki itp. Zgodnie z tym niby ładem zyskałam na świadczeniu emerytalnym 25 zł a na wynagrodzeniu z pracy tracę ok 140 zł. Gdzie ta sprawiedliwość. To raczej niesprawiedliwość i złodziejstwo.
  0
 • jan
  2022-01-11 07:55:25
  Pracujący emeryt (na etacie) i pobierający emeryturę to z pensję z etatu ma opodatkowaną 17% i dodatkowo 9% zdrowotne czyli razem 26% od pensji Drogi emerycie czy warto ci za to pracować !!!!
  0
 • Dorota
  2022-01-13 17:07:22
  Dlaczego pracujący emeryci stratni na polskim ładzie. To są ludzie zaradni Nie chodź!a po jałmużnę do OPS. Dlaczego niszczy się dobrych mentorów.Nie myślcie że będą ludzie zawieszali emerytury i dalej pracowali .O nie ,na pewno nie.
  0
 • Halszka z BB
  2022-01-10 20:45:11
  Jaki podatek zapłaca emeryci pobierajacy świadczenie w wysokości 2500- 5000?
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA