REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej pracy i szkoleń, mniej wolnego – świat księgowych w Polskim Ładzie

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Polski Ład. Więcej pracy dla księgowych
Polski Ład. Więcej pracy dla księgowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu w życie Polskiego Ładu księgowi mają więcej pracy, a w dodatku są z niej mniej zadowoleni. Życzyliby sobie rzadszych zmian w prawie podatkowym i więcej czasu dla bliskich – wynika z badania przeprowadziła z okazji Dnia Księgowego.

Nowelizowania Polskiego Ładu

W ubiegłym roku prawo podatkowe w Polsce zmieniało się średnio co dwa tygodnie. Obecnie przez Parlament przetacza się proces nowelizowania Polskiego Ładu. Projekt ten jest tak skomplikowany, że budził zastrzeżenia nawet wśród pracowników Urzędów Skarbowych, którzy zgłaszali problemy z interpretacją wprowadzanych przepisów.

REKLAMA

Autopromocja

W tej sytuacji dla wielu przedsiębiorców księgowy stał się kimś więcej niż tylko osobą rozliczającą koszty prowadzenia działalności i wyliczającą podatek. – Do niedawna księgowy sprawdzał dokumenty przekazane przez klienta i informował go wysokości zobowiązań podatkowych. Myślę, że obecnie dla przedsiębiorcy księgowy to osoba darzona szczególnym zaufaniem, która pełni rolę doradcy, powiernika, a nawet nauczyciela – mówi Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt.

Polski Ład. Więcej pracy, która nie daje satysfakcji

Poziom skomplikowania przepisów Polskiego Ładu spowodował, że księgowi od 1 stycznia mają więcej pracy – wskazało tak 97% ankietowanych. W dodatku jest to praca, która nie przynosi im satysfakcji. Aż 77% badanych przyznało, że odczuwa spadek zadowolenia z wykonywanych obowiązków.

Polski Ład a księgowi

INFOR

Ankietowani wskazali również, że przez brak czasu musieli odmówić podjęcia się obsługi nowego klienta. Taka sytuacja spotkała 67% z nich. A zapytań od przedsiębiorców jest wciąż sporo. – Nowi klienci często są gotowi zapłacić za usługi księgowe więcej niż wcześniej  tylko po to, by mieć poczucie, że są w profesjonalnych rękach. Mam klientów, którzy zmienili księgowego w tym roku, bo jak podkreślali, chcą mieć pewność co do rozliczeń swoich podatków, składek ZUS itd. – opowiada księgowy Adam Pietrzak.

Zmiany w Polskim Ładzie - księgowość

INFOR

Ilość pracy przekłada się na wzrost cen za obsługę – 83% księgowych potwierdziło, że w związku z Polskim Ładem było zmuszonych podnieść stawki. Nowe przepisy spowodowały też konieczność dokształcania się. Aż 98% badanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy brało udział w szkoleniach i kursach dotyczących przepisów Polskiego Ładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci doceniają i nadal ufają księgowym

Adam Pietrzak wskazuje też na inny efekt Polskiego Ładu: klienci mają zdecydowanie więcej pytań do księgowych i bardziej doceniają ich pracę. Potwierdzają to wyniki badania - 73% respondentów odpowiedziało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy poczuło się docenionych przez klientów. Ponadto, pomimo chaosu w zmianach podatkowych, poziom zaufania na linii przedsiębiorcy-księgowi nie spada. – W tym duecie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące prowadzenia działalności, a to buduje lepsze relacje – uważa Joanna Grochala.

Czego życzą sobie księgowi?

Badani specjaliści chcieliby przede wszystkim większej stabilizacji przepisów podatkowych – wskazało tak aż 84% spośród nich. W odniesieniu do życia zawodowego życzą sobie też uproszczenia przepisów dotyczących PIT i CIT (48%), ZUS (46%) i VAT (45%), a także częstszych wyrazów docenienia ze strony klientów (30%).

A prywatnie? Księgowi wskazali, że potrzebują przede wszystkim więcej wolnego czasu. Najchętniej spędziliby go w gronie swoich bliskich (54%) oraz poświęcili na realizację hobby (27%). Z kolei 35% badanych odpowiedziało, że potrzebuje urlopu – i to dłuższego niż zazwyczaj. – Chciałbym, żeby klienci rozumieli, że gramy z nimi w jednej drużynie, że księgowy to nie osoba, która utrudnia im życie, bo przykładowo nie chce uznać zakupu okularów korekcyjnych jako kosztu uzyskania przychodu. I chciałbym poznać wreszcie mitycznego "księgowego kolegi", który tak prowadzi księgowość, że kolega nie płaci podatków – śmieje się Adam Pietrzak.

Metodologia badania

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach 3-6 czerwca 2022 roku wśród 180 księgowych współpracujących z firmą inFakt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA