REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od zysków nadmiarowych. Czy zostanie ustanowiony w Polsce

Windfall tax
Windfall tax
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska pracuje nad różnymi rozwiązaniami, więc nie można odpowiedzieć jednoznacznie, czy będzie podatek od zysków nadmiarowych; MF prowadziło analizy na ten temat – powiedziała w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Przyszło nam działać w trudnych czasach, wcześniej przeszliśmy przez pandemię i wydawało się, że jesteśmy na dobrej ścieżce, ale w tym roku pojawiły się kolejne szoki, związane z wojną na Ukrainie, ze wzrostem inflacji i z zawirowaniami na rynku surowców energetycznych. Odpowiedzią na to jest cały pakiet działań, które mają wesprzeć Polaków w tych trudnych czasach” – powiedziała w środę na konferencji prasowej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

REKLAMA

Autopromocja

Wśród tych rozwiązań wymieniła m.in. zmiany w PIT, czyli obniżkę dolnej stawki do 12 proc., wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł czy wyższy próg podatkowy, na poziomie 120 tys. zł. Wskazała także na tarczę antyinflacyjną, która według przepisów znajdujących się w Sejmie ma zostać przedłużona do końca roku, ale także na PIT dla młodych czy wsparcie dla przedsiębiorców w postaci 9-proc. CIT dla małych podatników.

Nieplanowane wydatki na obronność

„Jednocześnie mamy do czynienia ze zwiększonymi wydatkami na obronność czy na zdrowie. I aby to udźwignąć zdecydowaliśmy się na utrzymanie stawek VAT na poziomie 8 i 23 proc.” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że ewentualne obniżenie stawek VAT oznaczałoby ubytek rzędu ok. 14,4 mld zł w pierwszym roku, 15,4 mld zł w drugim roku i 16,2 mld zł w kolejnym.

„Ten rok i sytuacja wojenna, z jaką mamy do czynienia, skłoniła rząd do podjęcia decyzji o wzmocnieniu bezpieczeństwa i o zwiększeniu wydatków na obronność do 3 proc. PKB w budżecie, ale jest jeszcze Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, więc łącznie te wydatki sięgają w przyszłym roku 4,2 proc. PKB” – powiedziała minister finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windfall tax - podatek od zysków nadmiarowych

Odniosła się także do pytania o podatek od zysków nadmiarowych (windfall tax), którego wprowadzenie było rozważane.

„Analizy na temat tego podatku były prowadzone w Ministerstwie Finansów, ale trzeba także patrzeć na kwestie tych większych wpływów spółek z różnych stron. Nadal jest aktualna transformacja energetyczna, firmy nadal stoją przed koniecznością inwestowania, aby tej transformacji podołać” – powiedziała. „Jednak też trzeba pamiętać, że Komisja Europejska pracuje nad różnymi rozwiązaniami, więc nie odpowiem jednoznacznie, czy ten podatek będzie, czy go nie będzie” – dodała.

Ceny energii również obciążają budżet państwa

Minister podsumowała koszty wsparcia, jakiego państwo udziela w związku z wysokimi cenami energii. Koszt dodatków osłonowych, czyli rozwiązań już uchwalonych, wynosi ok. 20 mld zł łącznie, poza tym pozostawienie cen gazu w taryfach dla gospodarstw domowych na poziomie z 2021 r. to 10 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA