REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od zysków nadmiarowych. Czy zostanie ustanowiony w Polsce

Windfall tax
Windfall tax
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska pracuje nad różnymi rozwiązaniami, więc nie można odpowiedzieć jednoznacznie, czy będzie podatek od zysków nadmiarowych; MF prowadziło analizy na ten temat – powiedziała w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Przyszło nam działać w trudnych czasach, wcześniej przeszliśmy przez pandemię i wydawało się, że jesteśmy na dobrej ścieżce, ale w tym roku pojawiły się kolejne szoki, związane z wojną na Ukrainie, ze wzrostem inflacji i z zawirowaniami na rynku surowców energetycznych. Odpowiedzią na to jest cały pakiet działań, które mają wesprzeć Polaków w tych trudnych czasach” – powiedziała w środę na konferencji prasowej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Autopromocja

Wśród tych rozwiązań wymieniła m.in. zmiany w PIT, czyli obniżkę dolnej stawki do 12 proc., wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł czy wyższy próg podatkowy, na poziomie 120 tys. zł. Wskazała także na tarczę antyinflacyjną, która według przepisów znajdujących się w Sejmie ma zostać przedłużona do końca roku, ale także na PIT dla młodych czy wsparcie dla przedsiębiorców w postaci 9-proc. CIT dla małych podatników.

Nieplanowane wydatki na obronność

„Jednocześnie mamy do czynienia ze zwiększonymi wydatkami na obronność czy na zdrowie. I aby to udźwignąć zdecydowaliśmy się na utrzymanie stawek VAT na poziomie 8 i 23 proc.” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że ewentualne obniżenie stawek VAT oznaczałoby ubytek rzędu ok. 14,4 mld zł w pierwszym roku, 15,4 mld zł w drugim roku i 16,2 mld zł w kolejnym.

„Ten rok i sytuacja wojenna, z jaką mamy do czynienia, skłoniła rząd do podjęcia decyzji o wzmocnieniu bezpieczeństwa i o zwiększeniu wydatków na obronność do 3 proc. PKB w budżecie, ale jest jeszcze Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, więc łącznie te wydatki sięgają w przyszłym roku 4,2 proc. PKB” – powiedziała minister finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windfall tax - podatek od zysków nadmiarowych

Odniosła się także do pytania o podatek od zysków nadmiarowych (windfall tax), którego wprowadzenie było rozważane.

„Analizy na temat tego podatku były prowadzone w Ministerstwie Finansów, ale trzeba także patrzeć na kwestie tych większych wpływów spółek z różnych stron. Nadal jest aktualna transformacja energetyczna, firmy nadal stoją przed koniecznością inwestowania, aby tej transformacji podołać” – powiedziała. „Jednak też trzeba pamiętać, że Komisja Europejska pracuje nad różnymi rozwiązaniami, więc nie odpowiem jednoznacznie, czy ten podatek będzie, czy go nie będzie” – dodała.

Ceny energii również obciążają budżet państwa

Minister podsumowała koszty wsparcia, jakiego państwo udziela w związku z wysokimi cenami energii. Koszt dodatków osłonowych, czyli rozwiązań już uchwalonych, wynosi ok. 20 mld zł łącznie, poza tym pozostawienie cen gazu w taryfach dla gospodarstw domowych na poziomie z 2021 r. to 10 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA