REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaczęliśmy wychodzić z dołka pod względem wzrostu PKB

Na drodze do ożywienia: odbudowa wzrostu PKB
Na drodze do ożywienia: odbudowa wzrostu PKB
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu ekonomiści sądzą, że dołkiem pod względem wzrostu gospodarczego był pierwszy kwartał 2023 roku. I zaczęliśmy wychodzić z tego dołka – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Optymistyczne dane kwartału 

„Szybkie odczyty GUS z tego tygodnia są nad wyraz zaskakujące. Wzrost PKB o 3,9 proc. kwartał do kwartału to jest odwrócenie tego, co przewidywaliśmy, a więc technicznej recesji polegającej na spadku PKB kwartał do kwartału dwa razy z rzędu. Tymczasem w pierwszym kwartale mieliśmy odbicie i to konkretne” – powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Piotr Patkowski.

REKLAMA

Autopromocja

GUS w tym tygodniu w ramach szybkiego szacunku PKB podał, że wzrost gospodarczy w I kw. 2023 r. wyniósł 3,9 proc. Patkowski przypomniał, że MF prognozuje wzrost PKB na 2023 r. na poziomie 0,9 proc. i że ta prognoza była uznawana za nadmiernie optymistyczne.

Jaki wzrost PKB w skali roku? 

„Tymczasem przy tym odczycie, nawet gdyby w każdym kolejnym kwartale PKB by się nie zmienił, to średnioroczny wzrost gospodarczy wyniesie ok. 2 proc., a więc będzie dwa razy wyższy od naszej prognozy” – zauważył Patkowski.

GUS podał także, że PKB w I kw. 2023 r. był niższy o 0,2 proc. niż w I kw. 2022 r. Wiceminister Patkowski przypomniał, że prognozy mówiły o znacznie głębszym spadku, bo rzędu 1 proc., więc dane GUS należy uznać za dobre.

To nie jest recesja 

„Jesteśmy w fazie spowolnienia, to nie jest recesja, to nie jest kryzys, to jest miękkie lądowanie. Od dłuższego czasu ekonomiści sądzą, że dołkiem pod względem wzrostu gospodarczego był I kw. 2023. I że jak się nie zdarzy nic niespodziewanego, to już od II kw. 2023 r. zacznie się odbicie gospodarcze i w Polsce, i w UE. I zaczęliśmy wychodzić z tego dołka” – dodał wiceminister finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego opinii lepsze od oczekiwanych wyników gospodarki w ostatnich latach to zasługa ciężkiej pracy przedsiębiorców i obywateli, bo PKB to „to dochód, jaki wytwarzamy naszą codzienną pracą”.

„Mamy stabilną sytuację makrofiskalną i finansową. Uszczelnienie finansów publicznych pozwoliło na sfinansowanie świadczeń społecznych, ale także na wyrównanie szans na rynku, bo na nieszczelnych finansach publicznych korzystają mafie np. paliwowe, które generują nierównowagi na rynku” – wskazał Patkowski. „Agencje ratingowe i rynki widzą tę stabilną sytuację, widzą poprawę w finansach i to się przejawia w sile złotówki i w spadku rentowności Papierów Skarbowych” – dodał wiceminister. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA