| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Osoby fizyczne, które otrzymają jednorazową pomoc materialną finansowaną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie będą musiały zapłacić PIT.


ZMIANA PRAWA

NOWOŚĆ

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Zgodnie z nim zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego otrzymanej przez osoby fizyczne w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym.

Jak podaje resort finansów w uzasadnieniu do projektu w związku z tragicznymi w skutkach wydarzeniami losowymi, jakie miały miejsce latem 2007 r., tj. zarówno zniszczeniami domów i budynków gospodarczych przez silnie wiejący wiatr, jak również katastrofalnym w skutkach wypadkiem polskiego autokaru we Francji, zadeklarowana została pomoc ofiarom tych zdarzeń oraz ich rodzinom, także w wymiarze materialnym. Prezentowane rozporządzenie wydawane jest w związku z tymi katastrofami. Jednak zakres przedmiotowy projektowanego aktu normatywnego dotyczy także innych zdarzeń losowych, których rozmiar spowoduje uruchomienie pomocy materialnej ze strony władz państwowych i samorządowych lub towarzystw ubezpieczeniowych. Przedmiotowy akt będzie oddziaływał zatem na wszystkie osoby poszkodowane w skutek zdarzeń losowych.

Zaniechanie to ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK