| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze można unieważnić zgłoszenie

Nie zawsze można unieważnić zgłoszenie

Organ może unieważnić zgłoszenie celne tylko na podstawie przesłanek wymienionych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym.

 

Spółka zgłosiła do procedur celnych jako towar rozpuszczalnik. Organ celny miał wątpliwość co do prawidłowości klasyfikacji taryfowej towaru i zlecił przeprowadzenie badań. Wykazały one, że towar powinien być zaklasyfikowany jako benzyna lakiernicza. Spółka złożyła wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego. Jednak naczelnik urzędu celnego, a następnie dyrektor izby celnej odmówili.

Spółka złożyła skargę do WSA, w której zarzuciła organom: naruszenie art. 66 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), przepisów proceduralnych oraz sprzeczność wydanej decyzji z treścią zgromadzonego materiału dowodowego. W odpowiedzi na zarzuty organ wskazał, że podstawą do unieważnienia zgłoszenia celnego może być tylko sytuacja wyjątkowa. Zgodnie z art. 66 ust. 1 WKC, jeżeli zgłaszający przedstawi dowód, że towar został zgłoszony omyłkowo do procedury celnej właściwej temu zgłoszeniu lub że w wyniku zaistnienia szczególnych okoliczności objęcie towaru procedurą celną nie jest już dalej uzasadnione, organy celne na wniosek zgłaszającego unieważniają przyjęte zgłoszenie. Zdaniem organu, żadna z wymienionych przesłanek nie wystąpiła w przedmiotowej sprawie.

W ocenie sądu, organy celne prawidłowo dokonały wykładni art. 66 ust. 1 WKC. Sąd wskazał, że użyte w przepisie art. 66 ust. 1 WKC określenie omyłkowo zgłoszony dotyczy omyłkowego zgłoszenia do obrotu, a nie błędów w taryfikacji.

Sygn. akt I SA/Bk 353/06

DOMINIKA JOCZ

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »