reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza możliwość skorzystania z ulg w spłacie podatków w ramach pomocy regionalnej.


ZMIANA PRAWA

Projekt przygotowanego przez Radę Ministrów rozporządzenia określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną, w formie odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Pomoc regionalna na warunkach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją mogła być udzielana do 31 grudnia 2006 r.

W związku z tym, że 13 września 2006 r. Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszoną przez Polskę Mapę pomocy regionalnej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r., należało wydać nowe rozporządzenie. Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 67b par. 5 Ordynacji podatkowej, która upoważnia Radę Ministrów do określania warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (m.in. ulg stanowiących pomoc regionalną), mając na uwadze dopuszczalność i warunki udzielania pomocy państwa określone w przepisach prawa wspólnotowego.

Pomoc regionalna będzie mogła być udzielona:

n na nowe inwestycje, w odniesieniu do: kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz w wartości niema-terialne i prawne, związanych z realizacją tej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc pracy utworzonych bezpośrednio w wyniku realizacji tej inwestycji,

n dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw.

Pomoc regionalna nie będzie udzielana beneficjentom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikającej z wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej, uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.

Określono też, że przepisów rozporządzenia nie będzie się stosowało między innymi do pomocy regionalnej udzielanej w sektorach: rybołówstwa i akwakultury, budownictwa okrętowego, hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych oraz rolnictwa związanej z produkcją pierwotną niektórych produktów.

2013 rok to ostateczny termin udzielania przedsiębiorcom ulgi w ramach pomocy regionalnej

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Więcej www.mf.gov.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama