| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza możliwość skorzystania z ulg w spłacie podatków w ramach pomocy regionalnej.


ZMIANA PRAWA

Projekt przygotowanego przez Radę Ministrów rozporządzenia określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną, w formie odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Pomoc regionalna na warunkach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją mogła być udzielana do 31 grudnia 2006 r.

W związku z tym, że 13 września 2006 r. Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszoną przez Polskę Mapę pomocy regionalnej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r., należało wydać nowe rozporządzenie. Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 67b par. 5 Ordynacji podatkowej, która upoważnia Radę Ministrów do określania warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (m.in. ulg stanowiących pomoc regionalną), mając na uwadze dopuszczalność i warunki udzielania pomocy państwa określone w przepisach prawa wspólnotowego.

Pomoc regionalna będzie mogła być udzielona:

n na nowe inwestycje, w odniesieniu do: kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz w wartości niema-terialne i prawne, związanych z realizacją tej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc pracy utworzonych bezpośrednio w wyniku realizacji tej inwestycji,

n dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw.

Pomoc regionalna nie będzie udzielana beneficjentom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikającej z wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej, uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.

Określono też, że przepisów rozporządzenia nie będzie się stosowało między innymi do pomocy regionalnej udzielanej w sektorach: rybołówstwa i akwakultury, budownictwa okrętowego, hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych oraz rolnictwa związanej z produkcją pierwotną niektórych produktów.

2013 rok to ostateczny termin udzielania przedsiębiorcom ulgi w ramach pomocy regionalnej

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Więcej www.mf.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »