| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Sprawozdanie finansowe jednostek mikro

IFK poleca: Sprawozdanie finansowe jednostek mikro

Dla jednostek mikro zostały wprowadzone uproszczenia. Dotyczą one przede wszystkim możliwości sporządzania przez te jednostki uproszczonego sprawozdania finansowego, obejmującego uproszczony bilans i uproszczony rachunek zysków i strat. Jednostki mikro sporządzają rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym.

Zakres informacyjny, jaki jednostki mikro powinny wykazać w sprawozdaniu finansowym, m.in. w rachunku zysków i strat oraz w bilansie, jest zawarty w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości.

Uproszczenia w rachunków zysków i strat polegają m.in. na wykazywaniu:

    ● przychodów z podstawowej działalności operacyjnej bez podziału na przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów,

    ● kosztów rodzajowych tylko w podziale na cztery grupy tych kosztów, tj.: amortyzację, materiały i energię, wynagrodzenia wraz z ubezpieczeniami społecznymi i innymi świadczeniami, pozostałe koszty.

Aby stosować sprawozdawczość uproszczoną do mikropodmiotów, organ zatwierdzający jednostki ma obowiązek podjąć stosowną decyzję w formie uchwały.

Wynik finansowy jednostek mikro prezentuje się w rachunku zysków i strat, w zależności od formy prowadzonej działalności, jako zysk/stratę netto bądź jako nadwyżkę przychodów nad kosztami (wartość dodatnia) lub nadwyżkę kosztów nad przychodami (wartość ujemna). Ta różnica, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, zwiększa odpowiednio przychody lub koszty w następnym roku obrotowym, z tym że dodatnia różnica może być zaliczona na zwiększenie kapitału (funduszu) podstawowego.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Sprawozdanie finansowe jednostek mikro" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »