| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe obowiązki księgowych

IFK poleca: Nowe obowiązki księgowych

Parlament Europejski przyjął czwartą dyrektywę zapobiegającą praniu pieniędzy (AMLD). Przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy, przestępstwom podatkowym oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z przyjętą dyrektywą banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi czy pośrednicy w handlu nieruchomościami mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Warto zauważyć, że już teraz na podstawie polskich przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe, czyli podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, są zobowiązane do rejestracji podejrzanych transakcji. Z dyrektywy wynika natomiast, że obowiązki takie będą obciążały „księgowych”. Jak zostanie zdefiniowany w polskich przepisach zawód „księgowego” zobowiązanego do „zwracania uwagi na podejrzane transakcje”, jeszcze nie wiadomo. Dyrektywa przewiduje, że państwa członkowskie mają 2 lata na jej wdrożenie.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (dalej: biura rachunkowe) są zobowiązane do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Przepisy zobowiązujące biura rachunkowe do wykonywania obowiązków wynikających z tej ustawy obowiązują od 22 października 2009 r. Od tego momentu biura rachunkowe stały się jednym z elementów systemu zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Biura rachunkowe nie zostały w tym systemie ustawione w roli pierwszoplanowej, jednak nie zmienia to faktu, że powinny być świadome swoich obowiązków w tym zakresie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zapobieganie praniu pieniędzy – obowiązki księgowych" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »