reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ePUAP2 już działa - ponad 1200 nowych kont dziennie

ePUAP2 już działa - ponad 1200 nowych kont dziennie

Uruchomiona w sierpniu 2015 r. platforma ePUAP2 działa. Codziennie rejestruje się na niej ponad 1200 nowych użytkowników. Kolejnymi planami ministerstwa jest doskonalenie platformy i rozszerzanie jej usług - mówił na poniedziałkowej konferencji szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest ogólnopolską platformą teleinformatyczną służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną. Platforma udostępnia infrastrukturę technologiczną do świadczenia obywatelom i przedsiębiorcom podstawowych usług w zakresie komunikacji elektronicznej z administracją. Wśród użytkowników ePUAP znajdują się zarówno jednostki administracji centralnej, jak i samorządy, a wśród nich urzędy gmin. To flagowe, od lat realizowane przedsięwzięcie MAC.

"Dzisiaj jeden z najważniejszych dni jeżeli chodzi o naszą komunikację (...), jeden z najważniejszych dlatego, że gdyby Państwo mieli mnie zapytać na jesieni jakie najtrudniejsze wyzwania stoją przed ministerstwem to dylemat +co zrobić z platformą ePUAP+ był jednym z kluczowych" - powiedział na poniedziałkowej konferencji minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Jak poinformował, w listopadzie ub.r. została podjęta decyzja o uruchomieniu "procesu naprawczego" ePUAP. Proces ten trwał 6-8 miesięcy. Ostatecznie 17 sierpnia została uruchomiona nowa platforma ePUAP2. Halicki mówił, że platforma w obecnej wersji jest tańsza w utrzymaniu, nowocześniejsza, z przyjaznym interfejsem i bardziej wydajna.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Aby skorzystać z ePUAP należy założyć tzw. Profil Zaufany, czyli narzędzie potwierdzające tożsamość. Umożliwia on składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwoli to załatwiać obywatelom wiele spraw urzędowych, nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Założenie profilu trwa mniej niż 5 minut, a użytkownik chcący założyć go w razie trudności może skorzystać z pomocy urzędnika.

Do tej pory przez platformę można było złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić jego utratę czy uszkodzenie; wnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. Można było także złożyć pismo ogólne do podmiotu publicznego. Do dotychczasowych usług oferowanych przez ePUAP codziennie dołączają kolejne. Do najnowszych z nich należy m.in. wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców, czy skreślenie z rejestru wyborców.

Jak podkreślał Halicki mimo braku promocji ePUAP ze strony ministerstwa zauważalny jest "bardzo wyraźny wzrost zainteresowania". "Z kilkuset, ok. 400 profili dziennie, dziś dochodzimy do 1200, nawet więcej. (...) Sukcesywnie będziemy zwiększać liczbę placówek, w których można zakładać profil zaufany i instytucje, z którymi będziemy współpracować w najbliższej przyszłości. Kluczem są urzędy gminne i Poczta Polska. Poczta Polska jako strategiczny partner uruchomi takich placówek (w których będzie można założyć profil zaufany - PAP) kilkaset w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - deklarował.

Dyrektor Departamentu Informatyzacji w MAC Sebastian Christof wskazywał, że obok rosnącej liczby profili rośnie również liczba podpisów dokonywanych za pomocą ePUAP. Dziennie użytkownicy dokonują blisko 20 tys. podpisów.

"O samej platformie będziemy informować już od 21 września. Wówczas dotrze szersza informacja na temat korzyści płynących z założenia profilu" - mówił minister. Halicki dodał, że dotychczasowe wstrzymanie promocji platformy wśród obywateli poskutkowało jej stabilniejszym rozwojem. Zapowiedział, że w promocji platformy ePUAP weźmie udział premier Ewa Kopacz.

Oprócz zwiększania wydajności i stabilności, trwają także prace nad uruchomieniem platformy w wersji mobilnej.

W związku z rozwojem platformy Ministerstwo ogłosiło konkurs na Centra Aktywności Cyfrowej. W konkursie mogą brać udział powiaty oraz gminy miejskie. Całkowita pula konkursu wynosi 2 mln zł. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP w terminie do 29 września br. Szczegóły konkursy dostępne są na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej MAC. (PAP) kfk/ jzi/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama