| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa deklaracja ZUS DRA od 1 kwietnia 2016 r.

Nowa deklaracja ZUS DRA od 1 kwietnia 2016 r.

Od 1 kwietnia 2016 r. zacznie obowiązywać nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Formularz został przystosowany do możliwości wykazywania kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, finansowanej z budżetu państwa.

Wprowadzenie nowego wzoru deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA było konieczne ze względu na zmiany przepisów w zakresie świadczeń związanych z rodzicielstwem, wprowadzonych ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Obowiązują one już od 1 stycznia 2016 r.

W nowej deklaracji ZUS DRA został zmodyfikowany blok V w polu 04.

Dzięki tej zmianie płatnicy wyrównujący zasiłki macierzyńskie do wysokości 1000 zł (kwota świadczenia rodzicielskiego w 2016 r.) mogą wykazywać kwoty wyrównań, które są finansowane z budżetu państwa (w ramach dotacji do FUS).

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wprowadzone zostały również następujące zmiany:

  • rozszerzono pola, w których są wykazywane składki, tak aby płatnicy mogli wykazywać również wysokie kwoty składek bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów, ze względu na brak miejsca na wpisanie wysokich liczb (jak to było dotychczas),
  • do katalogu kodów ubezpieczeniowych, których płatnicy używają przy rozliczeniach z ZUS, został dopisany kod świadczenia/przerwy „329”, który należy stosować w przypadku wypłacania kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł. Kod ten należy wykazywać w raporcie ZUS RSA. Wypłaconą i wykazaną w tym raporcie kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego należy wykazać także w deklaracji ZUS DRA (blok V poz. 04) i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule:  "Nowa deklaracja ZUS DRA w 10. wersji programu Płatnik" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »