REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa modernizacyjna będzie zamieniona na uchwałę

Ewa Ciechanowska

REKLAMA

Trzy pytania do Jacka Kapicy, wiceministra finansów, szefa Służby Celnej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Jacek Kapica, wiceminister finansów, szef Służby Celnej

ROZMOWA

Projektami ustaw o zmianie ustawy w Służbie Celnej i ustawy modernizacyjnej niebawem ma zająć się Rada Ministrów. Kiedy to będzie?

- Oba dokumenty będą rozpatrzone na Komitecie Rady Ministrów 10 lipca. Liczę, że zostaną zaakceptowane i skierowane na posiedzenie Rady Ministrów jeszcze w lipcu. Jesteśmy już spóźnieni w stosunku do założonego harmonogramu ze względu na długie uzgodnienia międzyresortowe. Chcieliśmy jednak, aby był to dokument jak najbardziej dopracowany, bez rozbieżności. Nie ma na razie zagrożenia terminu wejścia w życie tych aktów prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celnicy wskazują, że ustawa modernizacyjna ma być zmieniona z ustawy na uchwałę. Czy to prawda?

- Zgodnie z ustawą o finansach publicznych programy wieloletnie ustalane są w formie uchwały Rady Ministrów. Ministerstwo Finansów powinno stać na straży prawa finansów publicznych, więc zweryfikowaliśmy swoje pierwotne plany i zmieniliśmy ustawę w uchwałę RM. Jest to jednak wiążąca forma aktu prawnego dla planowania środków budżetowych do osiągnięcia zakładanych tam celów w roku bieżącym i w latach kolejnych. Poza tym liczyłem się też z ryzykiem zmiany projektu rządowego w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą, niekoniecznie na korzyść Służby Celnej.

Czy Ministerstwo Finansów wprowadziło jakieś dodatkowe zmiany do obu projektów ustaw w porównaniu z projektami pierwotnymi, np. po uzgodnieniach z celnikami?

- Przyjęte zmiany dotyczą głównie ustawy o Służbie Celnej. Wiele wniosków przyjęto w całości, inne w części. Jako przykład można podać rozwiązanie przewidujące, że wszyscy funkcjonariusze, pełniący służbę na wschodniej granicy UE, którzy dojeżdżają do miejsca pełnienia służby ponad 30 km, bez względu na system pracy będą uprawnieni do otrzymywania równoważnika pieniężnego.

Wprowadzamy także rozwiązanie, ażeby w niektórych komórkach organizacyjnych, np. w orzecznictwie, mogli zarówno pracować członkowie Korpusu Służby Cywilnej, jak i pełnić służbę funkcjonariusze celni.

Rezygnujemy też z przepisu o obligatoryjnym zwolnieniu z pracy funkcjonariusza po dwóch dniach nieusprawiedliwionej nieobecności oraz po 12 miesiącach zawieszenia w związku z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem karnym bądź karnym skarbowym.

Rozmawiała EWA CIECHANOWSKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA