REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Publikacja wynagrodzeń nie dotyczy doradców

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Jeżeli biegły rewident będzie świadczyć usługi doradztwa podatkowego, jego wynagrodzenie będzie ujawnione - inaczej niż honorarium doradcy podatkowego.

NOWE PRAWO

Autopromocja

Po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym za 2008 rok trzeba będzie ujawniać wynagrodzenia biegłych rewidentów. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. (Dz.U. nr 63, poz. 393).

Jednak Roman Seredyński, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, zwraca uwagę na wątpliwości interpretacyjne, jakie może sprawić nowa treść ustawy o rachunkowości. Ekspert wskazuje, że ustawa wymaga, aby podawać wynagrodzenia biegłego lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań, wypłacone lub należne za rok obrotowy. Należy to zrobić odrębnie za obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania, usługi doradztwa podatkowego oraz pozostałe usługi.

Czy oznacza to, że jeśli biegły rewident wykona jakąkolwiek usługę, np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradztwo podatkowe czy prowadzenie szkoleń, to jednostka musi ujawnić to wynagrodzenie w informacji dodatkowej.

Zdaniem Romana Seredyńskiego, czytając literalnie treść znowelizowanej ustawy, można stwierdzić, że właśnie tak będzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W takim przypadku byłoby to jednak naruszenie zasady równego traktowania konkurencyjnych podmiotów - twierdzi nasz rozmówca.

Na przykład, jeśli usługę doradztwa podatkowego świadczyłby doradca podatkowy, to informacja ta pozostałaby tajemnicą handlową stron, natomiast w przypadku świadczenia tej usługi przez biegłego musiałaby zostać ujawniona.

Według Mateusza Kaczmarka, wiceprezesa zarządu Spółki Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy, z przepisu wynika, że usługi doradztwa podatkowego muszą zostać ujawnione w dodatkowych informacjach i objaśnieniach tylko i wyłącznie wówczas, gdy zostały wyświadczone przez biegłego lub podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych.

- Przepis ten nie stanowi natomiast podstawy do ujawnienia usług doradztwa podatkowego wyświadczonych przez inne podmioty - twierdzi nasz rozmówca.

Dotyczy to na przykład doradcy podatkowego niebędącego biegłym rewidentem lub podmiotu uprawnionego do świadczenia usług doradztwa podatkowego niebędącego jednocześnie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kompetencje doradców i biegłych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA