REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TOP 10 zmian w prawie w 2010 roku - cz. II

REKLAMA

W poniższej publikacji przedstawiamy kolejne miejsca naszego rankingu.

REKLAMA

Autopromocja

III miejsce w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 223, poz. 1778). Powyższa nowelizacja weszła w życie 29 stycznia 2010 r. Wprowadziła ona definicję „postępowania o udzielenie zamówienia publicznego” oraz zmieniła definicję „usług”. Ponadto, rozróżniła usługi na usługi priorytetowe i niepriorytetowe, oraz wprowadziła nowe przesłanki stosowania trybów niekonkurencyjnych. Dodatkowo, powyższą nowelizacją zmieniono terminy składania ofert, wprowadzono konstrukcję unieważniania umów w sprawach zamówień publicznych, oraz usunięto konstrukcję protestu oraz znacznie zmieniono przepisy o środkach ochrony prawnej.

IV miejsce zajmuje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 45), która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r. i zmieniła właściwość sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej. Obecnie właściwy jest w tych sprawach sąd rejestrowy, w którego okręgu osoba prawna ma lub miała ostatnią siedzibę. Co więcej, nowelizacja ta wprowadziła możliwość ubiegania się o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu przez stronę (zarówno osobę fizyczną, jak i prawną), która nie została zwolniona od kosztów sądowych. Przy czym, aby ubiegać się o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu wystarczy złożenie oświadczenia przez osobę fizyczną, że nie jest ona w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne, które mocą ustawy mają przyznaną zdolność sądową, niezwolnione przez sąd od kosztów sądowych, również mogą ubiegać się o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, jeżeli wykażą, że nie mają dostatecznych środków na poniesienie kosztów jego wynagrodzenia.

V miejsce w naszym rankingu zajmuje nowelizacja Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 2009 r. Nr 206, poz. 1589), która 8 czerwca 2010 r. weszła w życie i zwiększyła uprawnienia radców prawnych jako pełnomocników w postępowaniu karnym. Radcowie prawni obecnie mogą być pełnomocnikami (ale nie obrońcami) w postępowaniu karnym bez żadnych ograniczeń.

REKLAMA

VI miejsce w naszym rankingu zajmuje nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 228), która weszła w życie 17 czerwca 2010 r. i którą przywrócono możliwość obniżenia wysokości opłat komorniczych przez sąd. Zgodnie z tą nowelizacją, sąd rejonowy może obniżyć wysokość opłaty komorniczej stosunkowej w przypadku, gdy uprawniony (dłużnik lub wierzyciel w sytuacji, gdy będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w przypadku niecelowego wszczęcia egzekucji) złoży wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej do sądu, przy którym działa komornik. Wniosek ten powinien zostać złożony w terminie 7 dni od dnia dowiedzenia się przez uprawnionego o ściągnięciu opłaty, albo od dnia doręczenia postanowienia zawierającego wezwanie do uiszczenia opłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizację z punktu widzenia dłużników, jak i wierzycieli należy ocenić pozytywnie, gdyż przyczynia się ona do obniżenia negatywnych skutków finansowych dotkliwych dla dłużników utrzymujących się ze stałych, zazwyczaj niewysokich świadczeń. Inaczej oceniła ją jednak Krajowa Rada Komornicza, która w sierpniu 2010 r. zaskarżyła nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego jako sprzeczną między innymi z art. 21 Konstytucji - ochroną prawa własności. Według samorządu miarkowanie, zwłaszcza bez określenia dolnej granicy opłaty egzekucyjnej, w oczywisty sposób uszczupli wpływy komorników, którzy mają ustawowy obowiązek prowadzić kancelarię i pokrywać koszty egzekucji (również tych nieskutecznych).

Kolejne miejsca w naszym rankingu zostaną omówione w następnej i zarazem ostatniej części naszych publikacji.

 

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA