| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Nasza firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy duże problemy finansowe i być może nie będziemy w stanie terminowo zapłacić składek do ZUS za wrzesień 2007 r. Nie chcemy, aby w związku z brakiem wpłat za ten miesiąc ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy możemy zwrócić się do ZUS z prośbą o odroczenie terminu zapłaty składek za wrzesień 2007 r.?


RADA

Mogą Państwo zwrócić się do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek za wrzesień 2007 r. Wniosek należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu przed upływem terminu płatności składek za ten miesiąc, czyli do 15 października 2007 r. pod warunkiem, że terminowo opłacą Państwo składki na ubezpieczenia w części finansowanej przez ubezpiecznionych.

UZASADNIENIE

Jedną z ulg, jakie ZUS może przyznać płatnikowi składek, który ma trudności z terminowym uregulowaniem należności z tytułu składek, jest zgoda na opłacenie składek w późniejszym niż obowiązujący terminie.

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek może być uwzględniony tylko wtedy, gdy uzasadniają to wyjątkowe względy gospodarcze lub inne szczególne przyczyny zasługujące na uwzględnienie.

Warunkiem, jaki musi być spełniony przez płatnika składek, który występuje z wnioskiem o odroczenie terminu, jest opłacenie w całości składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że ZUS rozpatrzy Państwa wniosek dopiero wtedy, gdy opłacą Państwo kwotę w wysokości 15,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, a także całość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki należy zapłacić w obowiązującym Państwa terminie, czyli do 15 października 2007 r.

WAŻNE!

Zgoda na opłacenie składek w innym terminie niż ustawowy może dotyczyć tylko składek finansowanych ze środków płatnika.

Jednorazowe odroczenie terminu płatności może dotyczyć składek za więcej niż jeden miesiąc. Jeżeli przewidują Państwo, że problemy finansowe spółki potrwają dłużej, mogą Państwo zwrócić się z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek nie tylko za wrzesień, ale też za następne miesiące. Jednak w takim przypadku składki finansowane ze środków pracowników również muszą być regulowane terminowo.

PRZYKŁAD

W związku z powodzią, która zniszczyła budynek firmy, ubezpieczyciel wstępnie określił, że postępowanie wyjaśniające w sprawie wypłaty odszkodowania może potrwać około 6 miesięcy. Ponieważ firma w ciągu najbliższych 6 miesięcy nie może liczyć na środki finansowe, a bez nakładów funkcjonowanie przedsiębiorstwa na dotychczasowych zasadach jest niemożliwe, płatnik zwrócił się do ZUS o odroczenie na okres 6 miesięcy terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika.

• art. 29 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Odroczenie terminu płatności zaległych składek na ubezpieczenia społeczne lub rozłożenie należności z tego tytułu na raty następuje w formie umowy, od której stronie nie służy odwołanie do sądu. (Postanowienie sądu apelacyjnego z 26 marca 2003 r., III AUa 2016/01, Pr. Pracy 2004/2/45)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »