Jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
rozwiń więcej
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania/ Fot. fotolia
Podatnicy uzyskujący dochody zarówno w kraju, jak i za granicą niejednokrotnie mają problemy z ich rozliczeniem, szczególnie w przypadku, gdy te same dochody uzyskane przez podatników są obejmowane podatkiem również w kraju ich uzyskania. Dlatego też, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania pomiędzy państwami zawierane są odpowiednie umowy.

Interpretacja podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie można interpretować, jako aspekt prawny oraz ekonomiczny. Poprzez ujęcie prawne należy rozumieć nałożenie podatków przez dwa lub więcej państw na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za taki sam okres. Pod względem ekonomicznym istotą podwójnego opodatkowania jest to, że tożsame są ze sobą przedmiot opodatkowania oraz związane z nim podmioty różniące się między sobą. Częstym przykładem tego typu zjawiska jest nałożenie podatku na dochód spółki kapitałowej tak na poziomie przedsiębiorstwa, jak i wspólników.

Autopromocja

Jak będzie działać klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania?

Metody uniknięcia podwójnego opodatkowania

W odniesieniu do obrotu międzynarodowego polskie umowy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania zawierają opisy metod jego eliminacji. Stosowane metody unikania podwójnego opodatkowania należy ograniczyć do dwóch podstawowych, a więc do metod wyłączenia oraz zaliczenia. Podkreślić należy, że pozostałe metody są jedynie ich odmianami. Ustawy o PIT i CIT  przewidują dwa sposoby uniknięcia podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją oraz proporcjonalnego odliczenia, która mają zastosowanie w obrocie międzynarodowym.

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochody uzyskane za granicą korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w Polsce. Należy jednak pamiętać, aby przedmiotowe dochody wziąć pod uwagę przy obliczaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów, które podatnik uzyskał w Polsce (np. wynikające z umowy o pracę, z umowy zlecenia, itp.). W tej metodzie należy obliczyć podatek od dochodu całkowitego według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę  wyłączenia z progresją stosuje się  na przykład w umowach z państwami Francji czy Niemiec.

Innym sposobem uniknięcia podwójnego opodatkowania jest metoda proporcjonalnego odliczenia, którą stosuje się w sytuacji, kiedy dochody osiągane za granicą objęte są podatkiem w Polsce. Z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że od sumy dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą podatnik potrąca od polskiego podatku kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Potrącenie nie może jednak przekroczyć pewnego limitu. Pułap ten nie może być wyższy niż ta część „polskiego” podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie odpowiada dochodowi uzyskanemu za granicą. W polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę tę stosuje się w umowach między innymi z Austrią, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Grecją, Hiszpanią, Kanadą Wielką Brytanią czy Włochami.

Podwójne opodatkowanie ma szkodliwy wpływ na obrót międzynarodowy

Państwa dbające o obrót międzynarodowy nieustannie dążą do usuwania wszelkich barier, które istotnie spowalniają rozwój stosunków gospodarczych i wymianę handlową. Jedną z przeszkód, która szkodzi przepływowi kapitału oraz świadczenia usług pomiędzy państwami jest zjawisko podwójnego opodatkowania w obrocie międzynarodowym. W celu uniknięcia przez podatnika obowiązku opodatkowywania tych samych dochodów, między państwami są zawierane odpowiednie umowy w tym zakresie. Również Rzeczpospolita Polska, jako szybko rozwijające się państwo dąży do zawierania tego typu umów z jak największą ilością państw, z którymi rozwija stałą współpracę gospodarczą.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...